Zaproszenie na spotkanie z Kubą Kucharskim – pasjonatem podróży i sportów ekstremalnych

08.03.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
Zaproszenie na spotkanie z Kubą Kucharskim – pasjonatem podróży i sportów ekstremalnych

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zaprasza na spotkanie z pasjonatem podróży i sportów ekstremalnych Kubą Kucharskim. Zapraszamy 21 marca 2019 r. na godzinę 18.00 do Biblioteki przy ul. M. Konopnickiej 11a.

 

 

Kuba Kucharski:
z wykształcenia dziennikarz. Pasjonat podróży i sportów ekstremalnych.  Po studiach zajmował się między innymi pisaniem artykułów z branży lotniczej oraz motoryzacyjnej. Współpracował także z czasopismami oraz portalami tematycznymi w Wielkiej Brytanii.

Ważny przełom w życiu Kucharskiego nastąpił podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdy przebywając tam na programie Work&Travel dla studentów doświadczył przejścia nad Nowym Orleanem jednego z największych huraganów w historii Stanów Zjednoczonych – “Katriny”. W późniejszym okresie dramatyczne wspomnienia o tej tragedii były powodem szeregu wystąpień autora w radiu, telewizji i prasie. Zainteresowanie, z jakim spotkały się te wystąpienia, skłoniło go do napisania książki “W uścisku Katriny”. Jest ona nie tylko dokumentacją owych dramatycznych dni, ale także analizą przyczyn i następstw tego katastrofalnego w skutkach zjawiska, określanego często największą katastrofą naturalną w dziejach Stanów Zjednoczonych.

O książce:
„W uścisku Katriny” to pierwsza – polska i jedna z nielicznych na świecie – książka o tym jak polscy studenci przetrwali śmiercionośny huragan Katrina w Nowym Orleanie. To bezpośrednia relacja z samego stadionu Superdome, na którym schroniło się 30 tysięcy mieszkańców miasta, którzy nie mieli możliwości ewakuacji. To także zapis zachowań ludzkich w ekstremalnych sytuacjach, z którymi musieli zmierzyć się ludzie na stadionie.

W styczniu 2019 roku „W uścisku Katriny” została wybrana przez Internautów „Najlepszą książką roku 2018” w kategorii literatura faktu, w konkursie organizowanym przez portal branżowy www.granice.pl.

W ubiegłym roku książka otrzymała III nagrodę w kategorii: „Książka podróżnicza roku” na festiwalu Mediatravel w Łodzi pod patronatem prof. Piotra Glińskiego — Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę główną czytelników w konkursie „Najlepsza książka na lato 2018” organizowanym przez portal granice.pl. Ta pozycja zwyciężyła także w kategorii: „Literatura faktu” w tym samym konkursie.

tekst i zdjęcie: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy