2022-09-12

Obchody 83. rocznicy Bitwy nad Bzurą

12 września (poniedziałek) w naszym mieście obchodzić będziemy 83. rocznicę Bitwy nad Bzurą. To właśnie wtedy, 83 lata temu, Armia „Poznań” dowodzona przez generała Tadeusza Kutrzebę, uderzeniem z rejonu Łęczycy na lewe skrzydło niemieckiej 8. Armii rozpoczęła największą bitwę kampanii 1939 roku.

W ciągu czterodniowych zaciętych walk polskie oddziały zdobyły Łęczycę, Piątek i Ozorków oraz podeszły pod Zgierz. Trwającą od 9 do 20 września Bitwa nad Bzurą była największą batalią polskiego Września, która choć ostatecznie zakończyła się klęską Polaków, zdezorganizowała niemieckie natarcie w kierunku Wisły i odciążyła oblężoną wówczas Warszawę.

Rok w rok w Łęczycy organizowane są obchody ku pamięci bohaterów tamtych wydarzeń, a z całej Polski do naszego miasta przyjeżdżają świadkowie historii i ich bliscy. Tegoroczne obchody będą miały miejsce wyłącznie na Placu Tadeusza Kościuszki, bez przemarszu na Cmentarz Parafialny, ze względu na odbywający się tam remont kwatery wojennej.

12 września będziemy również obchodzić Święto Wojsk Lądowych – tego dnia w 1683 roku Jan III Sobieski ruszył z odsieczą wiedeńską niemiecko-austriackim oddziałom, dzięki czemu wspólnymi siłami rozbita została turecka armia wezyra Kara Mustafy.

Start wydarzenia: 2022-09-12