W Łęczycy na miecze, dzidy i topory
VI Turniej Rycerski – Podróż w Średniowiecze
Historia Królewskiego Miasta Łęczyca od kilkunastu już lat związana jest z Turniejami Rycerskimi, które są promocją miasta i Ziemi Łęczyckiej.
• Cieszę się, że możemy w naszym grodzie gościć wielkich wojów, którzy w szlachetnych potyczkach, będą starali się zdobywać rycerską sławę, splendor gawiedzi i przychylność pięknych białogłów, a przede wszystkim rozsławiać Łęczycę w kraju i za granicą – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.
• Historia łęczyckich Turniejów Rycerskich datuje się od roku 1989, kiedy to Wacław Idzikowski, mieszkaniec Warszawy, którego rodzina wywodziła się z okolic podłęczyckiego Parzęczewa, zaproponował na łęczyckim Zamku zorganizowanie pokazów walk rycerskich. Takie pokazy odbywały się przez kilka następnych lat, ale dopiero w 1998 roku rozegrany został I oficjalny Turniej Rycerski.
• Pamiętam, że błyskawicznie zdecydowałem się na propozycję Bractwa Rycerskiego Zamku Królewskiego w Łęczycy. Zdawałem sobie sprawę, że Turniej Rycerski stanie się wspaniałą promocją miasta i regionu. Przypominam sobie, że na organizację tego I Turnieju, ówczesna Rada Miasta przeznaczyła 5.400 zł – wspomina Burmistrz Krzysztof Lipiński.
• I Turniej Rycerski odbył się w dniach 23 – 24 maja 1998 roku. Na Zamek Królewski zjechało wówczas 130 rycerzy z około 30 Bractw działających w całej Polsce. Po raz pierwszy łęczycanie i turyście mogli podziwiać zmagania średniowiecznych wojów w turniejach łuczniczych, kuszniczych, bojowych, w walkach na miecze i topory.
• II Turniej Rycerski odbył się w dniach 21 – 22 sierpnia 1999 roku. W programie imprezy znalazły się turnieje łucznicze, kusznicze turnieje na machinach Pagińskiego. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się walki o zdobycie zamku, a nowością było pojawienie się okolicach zamku stoisk rzemieślniczych, w których łęczycanie i turyści mogli nabyć pamiątkowe monety, a także akcesoria wyposażenia bojowego średniwiecznego rycerstwa. Bractwa Rycerskie urozmaiciły zmagania wojów o inscenizacje Sądu nad Czarownicą i zabawy plebejskie, w których brali udział mieszkańcy miasta i turyści. Turniej obejrzało w sumie około 5.000 widzów.
• Kolejny Turniej Rycerski odbył się w dniach 26 – 27 sierpnia 2000 roku. Uczestniczyło w nim około 300 rycerzy z 45 Bractw Rycerkich. Tym samym Turniej po takich samych imprezach w Golubiu – Dobrzyniu i Krewie, stał się trzecim co do znaczenia turniejem w Polsce. Na Zamku Królewskim rycerskie potyczki obserwowało 6.000 widzów. Mogli znów podziwiać walki na miecze, dzidy i topory, a jednymi z największych atrakcji były wyścigi rycerzy wokół Zamku, inscenizacja spalenia wioski na podgrodziu i sąd nad czarownicą. Całość imprezy dopełniały rycerskie biesiady i zabawy plebejskie, w których z ochotą brali udział łęczycanie i turyści.
• Minął rok i ponownie wojowie z całej Polski przystąpili do inwazji na gościnny Zamek Królewski w Łęczycy. Krew się co prawda nie lała, ale i tak widzowie przeżywali ogromne atrakcje w dniach 25 – 26 sierpnia 2001 roku. IV Turniej Rycerski zgromadził 300 wojów i rozpoczął się mszą świętą w Archikolegiacie w Tumie, z której rycerze przeszli łęczyckimi łąkami na Zamek Królewski. Wielką atrakcją był turniej konny, który przygotowało Bractwo Rycerskie z Ogrodzieńca.
• V jubileuszowy Turniej Rycerski rozegrany został w dniach 24 – 25 sierpnia ubiegłego roku. Podobnie jak w poprzednich latach rozegrano turnieje łucznicze, kusznicze, zdobywano zamek, a na podgrodziu zlokalizowali swoje kramy rzemieślnicy. Największą atrakcją turnieju byłślub Podkomorzyny z Marszałkiem Bractwa Rycerskiego na Zamku w Łęczycy, który miał miejsce a Archikolegiacie Tumskiej.
• Tegoroczny Turniej Rycerski, na który mam zaszczyt zaprosić, odbędzie się w dniach 23 – 24 sierpnia. Po raz pierwszy widzowie będą mogli obserwować zmagania w znacznie lepszych warunkach. Przygotowaliśmy specjalnie dla nich trybuny na 600 osób, aby dokładniej mogli oglądać rycerskie walki. Atrakcji na pewno nie zabraknie; tak więc nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić wszystkich Państwa do Łęczycy na VI Turniej Rycerski – mówi Krzysztof Lipiński Burmistrz Łęczycy.
Z poważaniem Burmistrz Miasta Łęczyca Krzysztof Lipiński