Turniej Rycerski zakończony

27.08.2003
autor: UM Łęczyca

VI Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy zakończył się. Wzięło w nim udział ponad 300 rycerzy z 50 Bractw Rycerskich z całej Polski. Turniej został zorganizowany przez Urząd Miasta w Łęczycy, Starostwo Powiatowe, Muzeum w Łęczycy i Bractwo Rycerski Zamku Królewskiego w Łęczycy. Dwudniowe zmagania wojów obserwowało kilka tysięcy mieszkańców miasta i turystów krajowych i zagranicznych. – Cieszę się, że mogę powitać tak szlachetnych rycerzy i piękne białogłowy w grodzie Łęczyca. Przywożę wam pozdrowienia od mieszkańców zaprzyjaźnionego z Łęczycą niemieckiego miasta Penzlin. Jednocześnie przekazuję na wasze ręce dwa bochny chleba wypieczone przez Niemców, jako dowód przyjaźni i wspólpracy w zjednoczonej Europie – stwierdzał, rozpoczynając turniej Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

A potem, zamek Królewski we władanie objęły Bractwa Rycerskie. Przez dwa dni, ku uciesze gawiedzi, rywalizowano o palmę pierwszeństwa w turniejach bojowych indywidualnych i drużynowych, w których wojowie potykali się na miecze i topory, rywalizowali w turnieju o Miecz Kasztelana Łęczyckiego i turnieju łuczniczym. Jedną z największych atrakcji był turniej konny, w którym wysokie umiejętności pokazywali rycerze z Bractwa Rycerskiego z Ogrodzieńca. Zapaśnicy walczyli w wór pszenicy w turnieju im. Stanisława Ciołka, zacnego polskiego rycerz, który za czasów Kazimierza Wielkiego na turnieju w Pradze, zbyt silnie uścisnął rywala powodując jego śmierć. Na szczęście w łęczyckim grodzie do takich sytuacji nie doszło.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się bitwa o zamek. Wojowie wykazali wiele męstwa i odwagi. Po długotrwałych zmaganiach rycerze polscy pokonali wojska krzyżackie, a Kasztelan Łęczycki mógł ogłosić czas uciech przy biesiadnych stołach. Jak to już jest w zwyczaju łęczyckich turniejów, rycerze przygotowali zabawy plebejskie, w których ochoczo brali udział mieszkańcy miasta i turyści. Miłośnicy militariów mogli nabyć akcesoria wyposażenia rycerskiego na jarmarku, który odbywał się na podzamczu. – Jestem zafascynowana rycerskimi walkami. Wspaniała oprawa turnieju, tysiące turystów, którzy bawią się razem z publicznością, a przede wszystkim moc niesamowitych wrażeń, sprawiło, że mogę cieszyć się, że na kilka godzin przeniosłam się w czasy średniowiecza – stwierdzała Maria Ginter, znana polska pisarka, a jednocześnie Honorowy Obywatel Królewskiego Miasta Łęczyca.

VI Turniej Rycerski zakończył się. Był pokazywany we wszystkich mediach. Przez dwa dni Łęczyca była na ustach całej Polski, co jest wielkim sukcesem promocyjnym miasta i regionu. – Z radością powitamy rycerzy, mieszkańców miasta i turystów na kolejnym turnieju, na który już teraz serdecznie zapraszam – stwierdzał Krzysztof lipiński, Burmistrz Łęczycy. Tak więc, do zobaczenia za rok.