To nasze miasto – dbajmy o nie wspólnie!

08.04.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
To nasze miasto – dbajmy o nie wspólnie!

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” głosi stare polskie przysłowie, które niesie ze sobą więcej niż może nam się wydawać. Estetyka bardzo często ma wpływ na nasze odczucia, dlatego dbamy o nasz wygląd. To naturalne i nie świadczy o powierzchowności. Podobnie ma się to do otoczenia – nie śmiecimy u siebie w domu, a leżące odpady nam przeszkadzają.

Jako samorząd dokładamy wszelkich starań, aby miasto Łęczyca było miejscem czystym i komfortowym dla mieszkańców i turystów. Niestety bywa tak, że prace porządkowe są jednocześnie pracami syzyfowymi.

Zdarzają się sytuacje, gdy na jakimś obszarze miasta walają się sterty śmieci. Często głównym winnym w ocenie mieszkańców są wtedy służby porządkowe, które niedostatecznie dobrze wykonują swoją pracę i pozwalają na to, aby Łęczyca zarastała brudem. Nie jest to sprawiedliwa ocena, ponieważ widząc śmieci skupiamy się na tym, że ktoś ich nie sprzątnął, zamiast na tym, że ktoś nabrudził.

Śmieci to nie owoce. Same nie rosną na terenie Łęczycy. Zostawia je tam człowiek, który robi to bardzo często z premedytacją. Jeżeli zależy nam na czystości, nie obwiniajmy tego co sprząta, ale tego co brudzi. Podejmijmy wspólną pracę na rzecz czystego miasta, a wszyscy odczujemy tego pozytywne skutki.

W naszym mieście przy ulicy Tumskiej 2 funkcjonuje PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można tam zostawić tzw. odpady problemowe takie jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony, stare meble czy odpady budowlane.

Jeżeli chcemy czysto wyglądać to nie brudzimy specjalnie naszych ubrań. Jeśli chcemy żyć w czystym mieście, to nie zabrudzajmy go.