Święto Wojska Polskiego – poznaj historię 1 Dywizjonu Lotniczego „Ziemi Łęczyckiej”

14.08.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
Święto Wojska Polskiego – poznaj historię 1 Dywizjonu Lotniczego „Ziemi Łęczyckiej”

15 sierpnia obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwane również Świętem Wojska Polskiego, które ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się z historią 1 Dywizjonu Lotniczego „Ziemi Łęczyckiej” – jednostki wchodzącej w skład 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, stacjonującej w garnizonie Łęczyca w miejscowości Leźnica Wielka. Zapraszamy także do obejrzenia tablic informacyjnych o dywizjonie, które są ustawione na Placu Tadeusza Kościuszki przed Pomnikiem Bohaterów Bitwy nad Bzurą.

Historia

W okresie międzywojennym w skład oddziału piechoty Wojska Polskiego II RP wchodził 37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego, który w swojej tradycji nawiązywał do 4 Pułku Strzelców Pieszych Księstwa Warszawskiego. W wojnie polsko-bolszewickiej brał udział w walkach pod Korosteniem, Koziatynem i Żukowcem nad Berezyną, Niemnem i Bugiem. Po zakończonej wojnie został rozlokowany w Kutnie i Łęczycy.

W składzie Armii „Poznań”, a później Armii „Pomorze” brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Od Wągrowca przez Inowrocław, okolice Kutna dotarł na pola bitwy nad Bzurą, gdzie walczył do 18 września 1939, po czym resztki pułku przekroczyły Bzurę i przez Puszczę Kampinoską dotarły do Warszawy. Po kampanii wrześniowej pułk został rozwiązany.

W okresie powojennym, w wyniku rozformowania jednostek, w Leźnicy Wielkiej utworzono 7 Samodzielny Pułk Lotnictwa Bombowców Nurkujących, który powołany został 22 stycznia 1946 roku. W latach 1952-1971 w Leźnicy Wielkiej stacjonował 13 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, który w ostatnim roku stacjonowania został rozformowany. Nastąpiło to w wyniku rozwoju nowego typu lotnictwa opartego na śmigłowcach. Powołany został 37 Pułk Śmigłowców Transportowych. Jego załogi niosły pomoc społeczeństwu w czasie klęsk żywiołowych, np. podczas powodzi w 1982 roku. Pułk delegował także swoje śmigłowce do zabezpieczenia wizyty Jana Pawła II, a w latach 1985-1987 zasłynął w świecie realizując, w ramach polskiej Lotniczej Eskadry Pomocy Etiopii, zadania niesienia pomocy głodującej ludności tego państwa.

Jednak w ramach formowania w 1994 roku 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, na bazie 37 Pułku Śmigłowców Transportowych powstał 251 Pułk Kawalerii Powietrznej. Pułk otrzymał nazwę Ziemi Łęczyckiej oraz patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w trakcie swojego istnienia podlegał on licznym przekształceniom, dzięki czemu udało się wypracowywać nowe metody i sposoby prowadzenia działań bojowych.

Dnia 30 marca 2000 roku Decyzją Nr 54/MON Ministra Obrony Narodowej 1 Dywizjon Lotniczy przyjął nazwę 37 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej, kontynuując tym samym tradycje 37 Pułku Śmigłowców Transportowych.