Świetlica Środowiskowa

„MIASTO ŁĘCZYCA STAWIA NA RODZINĘ”

Świetlica Środowiskowa w Łęczycy

Adres: ul. Ozorkowskie Przedmieście 6c, 99-100 Łęczyca

Godziny funkcjonowania: 14.00 – 19.00

25 stycznia 2023. Ferie na łęczyckim lodowisku

Wyjście na lodowisko w Łęczycy. Nie wyobrażamy sobie ferii zimowych bez sportów zimowych. Dla większości nie był to pierwszy wyjazd, ale byli tacy, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z lodową taflą. Nie obyło się oczywiście, bez drobnych upadków, ale entuzjazm jaki towarzyszył podczas jazdy łagodził drobne potknięcia.

23 stycznia 2023 r. Ferie na basenie w Ozorkowie

Wyjechaliśmy ponownie na basen do Ozorkowa. Zajęcia tym razem były z nauką pływania, nie brakowało gier i zabaw w wodzie. Na basenie dzieci korzystały z jacuzzi, zjeżdżalni, brodzika.

18 stycznia 2023 r. Z wizytą w Ancymondo

Tego dnia wyjechaliśmy do Sali zabaw Ancymondo w Zgierzu. Zabawa w Sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęła nam bardzo szybko. Dzieci były bardzo zachwycone tym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia.

16 stycznia 2023 r. Wyjazd na basen do Ozorkowa

Dzieci w czasie ferii nudzić się nie mogą, aby zregenerować siły przed powrotem do szkoły podopieczni Świetlicy Środowiskowej w Łęczycy wybrali się na basen – jest to częsta i ulubiona forma aktywności spędzania czasu wolnego.

19 grudnia 2022 r. Wigilia z rodzinami

Na naszą świetlicę zaprosiliśmy rodziny naszych wychowanków, aby tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wspólnie odśpiewać kolędę i symbolicznie podzielić się opłatkiem. Spotkania integracyjne koniecznie muszą być częściej organizowane.

30 listopada 2022 r. Andrzejki z PCPR 

Na ten dzień zaprosiliśmy do wspólnej zabawy naszych przyjaciół z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęczycy. Wróżby ze szklanej kuli, lanie wosku, losowanie przyszłych profesji – Andrzejki 2022 r. Oczywiście dyskoteka andrzejkowa i nie brakowało pysznego jedzonka.

18 grudnia 2022 r. Przygody Mikołajka

18 grudnia miał miejsce wyjazd do teatru Arlekin w Łodzi na spektakl pt. „ Przygody Mikołajka”. Poznaliśmy szkolne opowieści i domowe perypetie Mikołajka i jego najbliższych kolegów. Dzieci miały świetny humor – ujrzały swoje własne, pełne śmiechu dobicie.

16 listopada 2022 r. Świetliczaki poznały OSP Łęczyca

16 listopada zaprosiliśmy na naszą świetlicę Młodzieżową drużynę pożarniczą z OSP Łęczyca. Druhowie zaprezentowali i utrwalili temat Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Pokazali nam część sprzętu ratowniczego i stroju bojowego.

13 października 2022 r. Warsztaty Eko-Mydło

Tego dnia mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach „Eko- mydło” organizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Łęczycy. Na warsztatach każdy z nas wykonał swoje eko- mydełko.

29 września 2022 r. Świetliczaki na spotkaniu autorskim w bibliotece

Z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łeczycy dostaliśmy zaproszenie na spotkanie podróżnicze z Markiem Pindralem. Opowiadając słowem i fotografią o swoich wędrówkach zabrał nas w miejsca rzadko odwiedzane. Podzielił się z nami swoimi przygodami i wrażeniami z tych wypraw. Było bardzo ciekawie.

28 września 2022 r. Udział w grze terenowej 

Dostaliśmy zaproszenie do zabawy od Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęczycy, a przez to, że lubimy się integrować i zawierać nowe przyjaźnie nie mogliśmy im odmówić. Na początku zaczęliśmy od małej rywalizacji w grze terenowej, a zakończyliśmy na kiełbasce z grilla. Umówiliśmy się na kolejne wspólne akcje. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

22 lipca 2022 r. Wizyta na basenie w Ozorkowie

W dniu 19 oraz 22 lipca wyjechaliśmy na basen do Ozorkowa. Jak wiadomo woda ma wspaniały wpływ na ludzki układ nerwowy. To również znakomity pomysł na spędzanie czasu wolnego. Regeneracja i nabranie sił na kolejne aktywne spędzanie czasu wakacyjnego. To pierwszy, ale nie ostatni wyjazd na basen. Świetna zabawa dla naszych dzieci.

19 lipca 2022 r. Świetliczaki na „Diabelskim Ollie”

W Parku Miejskim w Łęczycy na pumptracku odbył się skaterski event „ Diabelskie Ollie”, w którym nie mogło nas zabraknąć. Oglądaliśmy pokazy jazdy na deskorolce, BMX’ie. Dzieci uczyły się różnych sztuczek, a także brały udział w organizowanym konkursie. Niesamowite widowisko i super wspomnienia.

12 lipca 2022 r. Zajęcia karate

Tego dnia rozpoczęliśmy przygodę z karate pod opieką Zbigniewa Koconia. Regularnie chodziliśmy na treningi, które przynosiły dobrą zabawę i upust nadmiarowi energii, w powiązaniu z nauką sztuki karate. Każde kolejne zajęcia planowane były w taki sposób, aby rozwijać umiejętności z poprzedniego treningu i uczyć się nowych. Dzieci przełamywały własne słabości.

8 lipca 2022 r. Świetliczaki odwiedziły muzeum

Z naszymi Świetliczakami udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum w Łęczycy, które mieści się w zamku. Obejrzeliśmy teren wokół zamku, wzięliśmy udział w lekcji muzealnej. Dowiedzieliśmy się o uzbrojeniu, obyczajach, o częściach zdroi rycerskiej, broni której w dawnych czasach używali rycerze. Obejrzeliśmy eksponaty znajdujące się na Zamku, a także wysłuchaliśmy kilka legend o Diable Borucie. Na sam koniec poszliśmy na rynek na którym znajduje się ratusz.

26 maja 2022 r. Dzień Mamy w Świetlicy Środowiskowej 

Dzień Mamy w naszej świetlicy-  szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy , stanowi wyraz szacunku i miłości. Dzieci obdarowały mamy własnoręcznie robionymi laurkami, kwiatami. Poprzez piosenkę wyraziły swoje uczucia oraz podziękowały za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec był słodki poczęstunek.

11 maja 2022 r. Wycieczka rowerowa

Wycieczka rowerowa po okolicy sprawiła wiele radości dzieciom. Podziwialiśmy urokliwe tereny, ale przede wszystkim rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Podczas postoju zorganizowaliśmy mały piknik. Pogoda i humory dopisywały wszystkim.

26 kwietnia 2022 r.

Wizyta w Grodzisku w Tumie

Wybraliśmy się do Tumu by zwiedzić Grodzisko poznać historię jego powstania, obiekty jakie się tam znajdują, zobaczyć jakie zabytki zostały odnalezione, a także kładka edukacyjna z Grodziska zaprowadziła nas do Skansenu „ Łęczycka Zagroda Chłopska”.

6 kwietnia 2022 r.

Dzień Sportu 

W zorganizowanym Dniu Sportu dzieci miały okazję do zdrowej aktywności nie tylko na sali gimnastycznej, ale też na świeżym powietrzu. Zmierzyły się w różnych konkurencjach sportowych wykazały się zwinnością, skocznością oraz celnością w czasie pokonywania torów przeszkód. Każde dziecko znalazło tego dnia coś miłego, atrakcyjnego dla siebie.

21 marca 2022 r. 

Topienie Marzanny

My się zimy nie boimy, a nawet ją lubimy. Ale do wiosny już tęskno. Dlatego sprawy w swoje ręce wzięły Świetliczaki. Przygotowaliśmy marzannę i symbolicznie się z nią pożegnaliśmy. Spacer sprzyjał wiosennym obserwacjom przyrodniczym. Wiosenną piosenką i z uśmiechem na twarzy została powitana najpiękniejsza pora roku – wiosna.

2 marca 2022 r. 

Świetliczaki solidarni z Ukrainą

W ramach kształtowania wrażliwości patriotycznej i podkreślenia wagi pokoju na świecie, Świetliczaki włączyli się w akcję Solidarni z Ukrainą. Dzieci wykonały serduszka, plakat, a na twarzach zaakcentowały barwy Ukrainy. Współczujemy naszym rówieśnikom z Ukrainy i żywimy nadzieję, że koszmar wojny szybko się skończy.

09 marca 2022r.

Dzień Kobiet w Świetlicy Środowiskowej

Ten dzień wpisał się do świetlicowego kalendarza. Uczestnicy podjęli szereg różnorodnych działań, których celem było ukazanie znaczenia kobiet we współczesnym świecie, poznanie zawodów przez nie wykonywanych, wzmocnienie więzi koleżeńskich między dziećmi. Ten uroczysty dzień w świetlicy zakończył się piosenką na Dzień Kobiet oraz pamiątkowym zdjęciem. Bardzo dziękujemy chłopcom, którzy z wyjątkowym zaangażowaniem wprawili wszystkich w doskonały nastrój. A to jeszcze nie wszystko!

Przedstawienie dla Mam z okazji Dnia Kobiet

„Idealna Kobieta” – taki tytuł nosi przedstawienie dla  Mam z okazji Dnia Kobiet. Na ten dzień uczestnicy zaprosili swoje mamy na występ, w ten wyjątkowy sposób wyrażając wdzięczność, szacunek, a nade wszystko trud włożony w opiekę i wychowanie. Wszystkim towarzyszyły niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech.

28 lutego 2022r.

Pasowanie na Świetliczaka

W dniu 25 lutego 2022 roku dzieci stworzyły zasady obowiązujące na świetlicy i każdy „podpisał” się pod tym odciskiem dłoni. Dzieci świetnie się bawiły rozwiązując zagadki oraz rywalizując w quizie. Złożyły również ślubowanie. Ukoronowaniem dnia była dyskoteka oraz poczęstunek. Każdy Świetliczak otrzymał dyplom pasowania.

21 lutego 2022r.

Dzień Bezpiecznego Internetu w Świetlicy Środowiskowej

W Świetlicy Środowiskowej uczestnicy podjęli szereg działań związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. w dniu 18 lutego 2022r. przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące bezpiecznego internetu. Dzieci wykonały prace plastyczne- plakaty, napisały hasła z tematyką akcji. Był to czas propagowania właściwych zachowań w sieci. Poznały negatywne skutki zjawiska hejtu internetowego. Z pewnością, dało im to wiele do myślenia, by rozsądnie korzystać z zasobów internetowych.

21 stycznia 2022r.

Otwarcie Świetlicy Środowiskowej

17 stycznia 2022 roku swoją działalność rozpoczęła placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z miasta Łęczyca – Świetlica Środowiskowa z siedzibą przy ul Ozorkowskie Przedmieście 6c. W otwarciu wziął udział Zastępca Burmistrza – Wojciech Czaplij, Kierownik Wydziału Oświaty i Pomocy Społecznej Elżbieta Wencel, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 Piotr Pakuła oraz Kierownik Świetlicy Środowiskowej – Krystian Furgał.

Do świetlicy będzie uczęszczać 30 dzieci. Najmłodsi łęczycanie będą brali udział w zajęciach językowych, matematyczno – przyrodniczych, plastycznych oraz rozwijających kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. Będą organizowane warsztaty z komunikacji rodzinnej, z zarządzania budżetem domowym czy kulinarne z dietetykiem. Uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy psychologa.

Świetlica Środowiskowa powstała w ramach umowy RPLD.09.02.01-10-A019/21-00  na projekt pn. „Miasto Łęczyca stawia na rodzinę!” współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 Oś Priorytetowa IX Włączenie społeczne, Działanie IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym Poddziałanie IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne.

Realizatorem projektu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łęczycy oraz Świetlica Środowiskowa w Łęczycy.

Łączna kwota projektu wynosi 532 003,28 złotych, w tym dofinansowanie w wysokości 452 190,07 zł z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.

3 grudnia 2021r.

Zawarto umowę na realizację projektu – powstanie świetlica środowiskowa

Realizacja projektu pn. „Miasto Łęczyca stawia na rodzinę”

Miasto Łęczyca w ramach umowy RPLD.09.02.01-10-A019/21-00 realizuje

projekt pn. „Miasto Łęczyca stawia na rodzinę!”

współfinansowany w ramach

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020

Oś Priorytetowa IX Włączenie społeczne,

Działanie IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym

Poddziałanie IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne.

Zadania, realizowane w ramach projektu:

  1. Adaptacja pomieszczeń i wyposażenie placówki (01.11.2021 – 31.12.2021)
  2. Funkcjonowanie placówki (w tym przeprowadzenie rekrutacji uczestników projektu oraz zatrudnienie pracowników, bieżąca działalność świetlicy) (01.11.2021 – 30.06.2023)
  3. Rozwój kompetencji kluczowych – realizacja zajęć rozwijających kompetencje kluczowe u dzieci (01.01.2022 – 30.06.2023)
  4. Wsparcie dodatkowe w placówce, w tym dla otoczenia – Poradnictwo psychologiczne, warsztaty kulinarne, warsztaty z zarządzania domowym budżetem, organizacja festynu rodzinnego (01.01.2022 – 30.06.2023)
  5. Zasiłki dla uczestników projektu (01.01.2022 – 30.06.2023)

26 listopada 2021r.

Uchwała w sprawie utworzenia placówki wsparcia dziennego

Wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz wsparcie rodzin – takie cele przyświecają Świetlicy Środowiskowej, która od 1 stycznia 2022 r. będzie funkcjonować w budynku Szkoły Podstawowej nr 4. Obecnie trwają prace adaptacyjne pomieszczeń.

W dniu 27 października podczas LII Sesji Rady Miejskiej Rada Miejska w Łęczycy podjęła uchwałę w sprawie utworzenia placówki wsparcia dziennego w Mieście Łęczyca. Świetlica Środowiskowa, bo tak brzmi nazwa placówki, formalnie powstanie od 1 stycznia 2022 roku i zlokalizowana będzie w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Ozorkowskie Przedmieście 6C.

Głównym zadaniem Świetlicy Środowiskowej będzie wsparcie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Wiąże się to z tym, że dzieci uczęszczające do świetlicy będą miały możliwość otrzymania pomocy w nauce, udziału w zajęciach informatycznych, kulturalnych, kulinarnych, językowych, zabawach czy zajęciach sportowych.

Utworzenie Świetlicy Środowiskowej jest przykładem tego, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić odpowiednie możliwości rozwoju wszystkim dzieciom i młodzieży z naszego miasta. Ogromnie się cieszę, że Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie i świetlica już niedługo rozpocznie swoje funkcjonowanie – mówi Burmistrz Paweł Kulesza.

Miasto Łęczyca na ten cel otrzymało dotację w wysokości 452 190,07 zł z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.