Spotkanie z Małgorzatą Piekarską w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej

09.10.2018
autor: UM Łęczyca (mk)
Spotkanie z Małgorzatą Piekarską w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej

Październik i Listopad w MiPBP w Łęczycy to miesiące poświęcone literaturze reportażowej i podróżniczej. W ramach projektu „Magiczne podróże po regałach” Biblioteka w Łęczycy w dniu 4 października 2018 roku zorganizowała warsztaty dziennikarskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską, pisarką, dziennikarką prasową i telewizyjną oraz blogerką dla uczniów klas VII i VIII Szkół Podstawowych.

Na początku uczestnicy warsztatów rozwiązali quiz wiedzy – prawda czy fałsz. Pytania dotyczyły pisania relacji, reportażu, recenzji filmowej, artykułu, felietonu i wywiadu. Prowadząca omówiła trzy podstawowe zasady dziennikarstwa: Pierwsza zasada – literatura ma nie nudzić. Druga zasada – jest taka sama, jak dla wszystkich tekstów pisanych czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Trzecia zasada – trzeba wyobrazić sobie czytelnika, ponieważ inaczej piszemy dla dziecka, inaczej dla nastolatka, inaczej dla osoby dorosłej. Autorka podkreśliła, że dziennikarz zawsze powinien być bezstronny. Wskazała różnice między dziennikarstwem prasowym, telewizyjnym, radiowym i internetowym. Zwróciła uwagę na plusy i minusy każdej formy dziennikarstwa w kontekście kontaktów wydawców z dziennikarzami. Opowiedziała jak należy przygotować się do wywiadu i jak dobrze go przeprowadzić. Młodzież dowiedziała się jak zebrać materiał do reportażu, jak uważnie obserwować zdarzenie i miejsce, jak spuentować tekst. Dowiedzieliśmy się również, że felieton nie jest tekstem obiektywnym. Nie musi nim być a nawet nie powinien. Podobnie jak esej i recenzja. Wszystkie informacje poparła swoimi doświadczeniami zawodowymi.

Po zakończeniu spotkania była możliwość otrzymania autografu autorki.

Mamy nadzieję, że udział w warsztatach pomoże uczniom rozwinąć dziennikarską pasję i dokonać dobrych wyborów życiowych.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i Nr 4 w Łęczycy, Szkół Podstawowych z Wilczkowic, Błonia, Siedlca, Grabowa i Chorek.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Źródło: MiPBP w Łęczycy

GALERIA