Śniadanie daje moc

09.11.2017
autor: UM Łęczyca
Śniadanie daje moc
Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”.

8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.
Poprzez zabawę dzieci uzyskały cenne informacje na temat 12 zasad zdrowego odżywiania, próbowały nowych smaków, a także dowiedziały się, co lubią jeść na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest tak ważne. Pierwszoklasiści wspólnie z wychowawcami: Agnieszką Jurkowską, Alicją Stokwiszewską oraz Ewą Kieterling tworzyły plakaty promujące zdrowie oraz samodzielnie przygotowywały smaczne kanapki, szaszłyki owocowe i sałatki.
Dietetycy twierdzą, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, a jego niejedzenie może doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Dorośli i dzieci wychodzący z domu bez śniadania częściej są zmęczeni, niespokojni, cierpią na otyłość, trudniej im się skoncentrować i przyswajać nową wiedzę.
Aby śniadanie było zdrowe, powinno być pełnowartościowe. Należy unikać wysokoprzetworzonych produktów oraz białego pieczywa. Co więc powinno znaleźć się w porannym menu? Pełnoziarniste pieczywo z chudą wędliną, pomidorem, ogórkiem, jajka oraz owsianka.
Jako mama całym sercem popieram takie akcje. Warto jednak pamiętać, że dziecko podpatruje zachowania nas, dorosłych. Jeśli sami nie jemy śniadań, nie oczekujmy, że nasza pociecha będzie chciała zasiąść rano do stołu. Sama wiem, że trudno jest pogodzić poranną bieganinę ze zjedzeniem pożywnego śniadania, jednak w naszym domu przyjęliśmy zasadę, że nie wychodzimy do szkoły czy pracy bez zjedzonego śniadania – mówi wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Monika Kilar-Błaszczyk.
Partnerstwo dla Zdrowia to platforma porozumienia trzech firm (Biedronka, Danone oraz Lubella) i Instytutu Matki i Dziecka. Celem Partnerstwa jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym.