Profil zaufany – to prostsze niż myślisz!

13.02.2018
autor: UM Łęczyca (mn)
Profil zaufany – to prostsze niż myślisz!

Czy zdarza Ci się, że musisz wziąć urlop w pracy, by załatwić sprawy urzędowe? A gdyby tak w zaciszu własnego domu można było o dowolnej porze wysłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych instytucji, np. wnieść podanie, odwołanie czy skargę? Teraz jest to możliwe! Wystarczy założyć profil zaufany!

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Jego funkcję można porównać do własnoręcznego podpisu. Procedura przy założeniu profilu zaufanego nie zajmuje wiele czasu, szczególnie, że Urząd Skarbowy w Łęczycy wychodzi naprzeciw mieszkańcom. W dwie najbliższe soboty – 17 i 24 lutego w godzinach 9.00 do 13.00 zorganizowane zostaną dyżury dla podatników w zakresie potwierdzania profilu zaufanego oraz wysyłki JPK_VAT*, a także informacji ogólnej dotyczącej JPK.

Ponadto w dniach 14 – 23 lutego br. (w godzinach pracy urzędu) przeszkoleni pracownicy będą służyć praktyczną pomocą w zakresie obsługi narzędzi informatycznych wykorzystywanych do składania JPK.

* JPK_VAT– to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Do przesłania Jednolitego Pliku Kontrolnego z danymi z ewidencji zakupu i sprzedaży zobligowani są wszyscy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.

Szczegółowe informacje o JPK (Jednolitym Pliku Kontrolnym) znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl