Ponad 3 miliony złotych na program: „Pomocą w przemoc” dla Łęczycy!
Niezmiernie miło nam poinformować mieszkańców Łęczycy, że projekt „Pomocą w przemoc” uzyskał najwyższą lokatę w ocenach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi i został skierowany do negocjacji. Faktycznie oznacza to, że nasze miasto otrzyma finansowe wsparcie w kwocie ponad 3 milionów złotych i powstanie m.in. Miejski Punkt Interwencji Kryzysowej.
Projekt powstał na potrzeby naboru nr FELD/07.12-IP.01-002/23 programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 Priorytet FELD.07 „Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem”.
Ideą projektu jest zapewnienie bezpłatnego i szybkiego dostępu do specjalistów takich jak: psycholog, psychiatra, prawnik, specjalista uzależnień, mediator czy pedagog. Pomysłodawcami i autorami projektu są specjaliści związani z pomocą społeczną: Marcin Kupiecki, Magdalena Kurzyk, Anna Kornat i Anna Olczak.
– Wiedza jaką pozyskaliśmy podczas naszej pracy, czy to w MOPS, czy to w Zespole Interdyscyplinarnym spowodowała, że musieliśmy podjąć działania by mieszkańcy mogli swobodnie korzystać ze wsparcia – mówi Marcin Kupiecki dyrektor łęczyckiego MOPS – Cieszymy się bardzo, bo wysiłek jaki włożyliśmy w grudniu 2023 roku w stworzenie tego projektu zaowocuje na kolejne lata. Przemocy domowej, uzależnień, czy problemów opiekuńczo-wychowawczych nigdy nie wyeliminujemy, ale już teraz mamy realne narzędzia do ograniczenia tych niebezpiecznych zjawisk.
Burmistrz Paweł Kulesza także nie ukrywa zadowolenia z tego faktu, zaznaczając, że projekt „Pomocą w przemoc” uzyskał największą liczbę punktów.
– To duża radość, że projekt ten będzie realizowany i w mieście powstanie Miejski Punkt Interwencji, dzięki któremu nasi mieszkańcy uzyskają bezpłatny i szybki dostęp do specjalistów. Cieszy też to, że projekt „Pomocą w przemoc” uzyskał największą liczbę punktów spośród wszystkich projektów województwa łódzkiego.
Projekt pn. „Pomocą w przemoc”
Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Priorytet FELD.07 „Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem”
Działanie FELD.07.12 „Usługi na rzecz rodziny”
Beneficjent – Miasto Łęczyca, 99-100 Łęczyca, ul. M. Konopnickiej 14.
Realizator projektu – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łęczycy, 99-100 Łęczyca, Ul. Ozorkowska 8.
Cel projektu
Celem ogólnym jest wsparcie łęczyckich rodzin zagrożonych kryzysem przemocowym, opiekuńczo – wychowawczym oraz psychicznym, poprzez zatrudnienie specjalistów, ułatwienie bezpłatnego i natychmiastowego dostępu do kompleksowego wsparcia oraz edukację w zakresie ról wychowawczych w okresie 36 miesięcy tj. 01.07.2024 r. – 30.06.2027 r.
Celem szczegółowym projektu będzie wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci.
W projekcie będą realizowane dwa typy projektów:
- Rozwój usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Wsparcie dotyczy wyłącznie usług świadczonych w społeczności lokalnej gdzie będą realizowane działania o charakterze profilaktycznym skierowane do rodziny, w tym asystentury rodzinnej.
- Tworzenie ośrodków lub punktów interwencji kryzysowej oraz rozwój usług w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie. Tworzenie ośrodków lub punktów interwencji kryzysowe gdzie będą realizowane działania o charakterze poradnictwa i wsparcia indywidualnego, terapii krótkoterminowej oraz innych działań wynikających z diagnozy potrzeb uczestników.
Kto stanowi grupę docelową projektu?
W projekcie mogą wziąć udział wyłącznie osoby zamieszkujące na terenie Miasta Łęczyca (kryterium obowiązkowe), które spełniają jeden z poniższych kryteriów i to właśnie ta grupa jest adresatem projektu „Pomocą w przemoc”:
1.a. Osoby/rodziny potrzebujące wsparcia w związku z kryzysem przemocowym, opiekuńczo-wychowawczym i psychicznym co zostało wcześniej zdiagnozowane /stwierdzone.
1.b. Wyrażają chęć uczestnictwa celem wsparcia funkcjonowania swojego i swoich rodzin.
1.c. Osoby i rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, doświadczające kryzysu przemocowego, psychicznego i opiekuńczo-wychowawczego
1.d. Osoby dorosłe z niepełnosprawnością legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym lub dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
1.e. Osoby i rodziny w których występuje wyraźny kryzys w zakresie realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych a dalszy pobyt dzieci w rodzinie biologicznej może być zagrożony.
1.f. Osoby i rodziny wobec których uruchomiona była w przeszłości lub trwa procedura Niebieskiej Karty.
1.g. Osoby doświadczające przemocy domowej oraz osoby stosujące przemoc domową wraz z ich najbliższym otoczeniem.
1.h. Otoczenie ww. grup o ile ich udział jest niezbędny dla skutecznego wsparcia grup docelowych.
Projekt zakłada także preferencyjność w dostępie do usług dla następujących grup społecznych:
2.a. Osoby samotnie wychowujące dzieci.
2.b. Rodziny w których co najmniej jedna osoba posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
2.c. Osoby i rodziny które poprzez postanowienie sądu zobowiązano do współpracy z asystentem rodziny.
2.d. Osoby i rodziny wobec których uruchomiona została procedura Niebieskiej Karty, procedura ta jest aktywna lub w trakcie monitoringu.
O kwalifikacji do Projektu decydować będzie spełnienie minimalnych kryteriów uczestnictwa.
Formy wsparcia oferowane w projekcie „Pomocą w przemoc”
- W Projekcie będą realizowane następujące formy wsparcia:
- a) Zindywidualizowane formy wsparcia w postaci:
– asystenta rodziny,
– psychologa,
– pedagoga,
– prawnika,
– rodzin wspierających,
– mediatora,
– pracownika socjalnego,
– terapeuty uzależnień,
– treningu umiejętności wychowawczych.
Ich zadaniem będzie zapobiegać rozpadowi rodziny, wspierać rodziny w funkcjach wychowawczych, opiekuńczych, eliminować lub łagodzić sytuacje kryzysowe, zapobiegać przemocy domowej lub wyeliminować tę już ujawnioną oraz ograniczyć negatywne skutki psychologiczne i społeczne tego zjawiska występującego w łęczyckich rodzinach.
- b) Uruchomiony zostanie Punkt Interwencji Kryzysowej, w którym zatrudnieni specjaliści będą adresować swoje działania do osób znajdujących się w kryzysie, potrzebujących natychmiastowego wsparcia w tym doznających przemocy domowej, świadków przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową.
W Punkcie Interwencji Kryzysowej stacjonarne dyżury będzie pełnił:
– specjalista ds. przemocy domowej,
– psycholog,
– prawnik,
– terapeuta uzależnień,
– mediator.
Przewidziany jest też dostęp do psychiatry celem wczesnej diagnozy problemów psychicznych. Zaplanowano również konsultacje ds. bezpieczeństwa dla uczestników celem wzmocnienia ich kompetencji z zakresu bezpieczeństwa.
Rezultaty projektu
– 30 rodzin potrzebujących wsparcia w zakresie realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczych otrzyma szerokie wsparcie specjalistyczne zapewniające optymalne funkcjonowanie rodziny i rozwój dzieci i młodzieży. Zapobiegnie to kryzysowi rodziny, izolacji dzieci od rodziny biologicznej i rozpadowi rodziny.
-30 rodzin u których wystąpił lub występuje kryzys przemocowy zostanie objętych specjalistycznym wsparciem w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej. Rodziny zagrożone przemocą domową otrzymają pakiet wsparcia, która pozwoli zapobiegać eskalacji przemocy domowej i negatywnych skutków tego społecznego zjawiska.
Udział w projekcie „Pomocą w przemoc” jest bezpłatny i dobrowolny.
Okres realizacji zadań: 01 lipca 2024 r. – 30 czerwca 2027 r.
Wartość projektu: 3 953 125, 00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 3 755 468,75 PLN
Kontakt do realizatora projektu:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łęczycy
ul. Ozorkowska 8, 99-100 Łęczyca
Tel./Fax: 024 721 23 71
www.mopsleczyca.pl https://mopsleczyca.pl/pomoca-w-przemoc/
e-mail: sekretariat@mopsleczyca.pl
Adres skrytki na platformie ePUAP: /LECZYCAMOPS/skrytka