Odsłonięcie Pasażu Antoniego Jana Szyllera

27.08.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
Odsłonięcie Pasażu Antoniego Jana Szyllera

Dziś o godzinie 12:00 na ulicy Marii Konopnickiej odbyło się uroczyste odsłonięcie Pasażu im. ppor. Antoniego Jana Szyllera – łęczycanina, plutonowego mechanika pokładowego, który w trakcie II Wojny Światowej, lecąc z pomocą dla warszawskich powstańców, został zestrzelony nad terenami byłej Jugosławii.

 

Odsłonięcia dokonał Burmistrz Paweł Kulesza wraz z prawnuczką Antoniego Jana Szyllera Natalią Sobińską, a zanim to nastąpiło Paweł Kurczewski przytoczył zebranym postać dzisiejszego bohatera. Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Domagała odczytał z kolei zapis uchwały Rady Miasta NR IX/54/2019 z marca br. mówiący o nadaniu imienia pasażowi biegnącemu między ulicą Marii Konopnickiej a ulicą Dominikańską.

Plutonowy Mechanik Pokładowy Antoni Jan Szyller

Numer służbowy 782648. Urodzony 30.05.1906 r. w Łęczycy, syn Leona i Heleny z domu Jasińskiej. Po kampanii w 1939 roku przedostał się do Francji. W lipcu 1940 roku przybył do Wielkiej Brytanii. Służył w personelu naziemnym jednostek lotniczych. Przeszedł przeszkolenie jako mechanik pokładowy na samolotach czterosilnikowych. W dniu 26 marca 1944 roku wraz z grupą sześciu innych mechaników pokładowych przydzielony do 300. Dywizjonu Bombowego stacjonującego w Faldingworth. W dniu 15 maja 1944 roku w grupie 9 mechaników został wysłany na dalsze przeszkolenie, tym razem już operacyjne, na czterosilnikowych bombowcach typu Lancaster i Halifax. W dniu 7 sierpnia 1944 roku skierowany do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych stacjonującej w Brindisi we Włoszech.

Zginął 27 sierpnia 1944 roku w czasie specjalnego lotu bojowego nad Polskę z pomocą dla powstania warszawskiego. Podczas przelotu nad byłą Jugosławią samolot H.P. Halifax nr JD 171 został zestrzelony ogniem artylerii przeciwlotniczej i eksplodował w powietrzu w rejonie Mohacza nad Dunajem. Początkowo pochowany z innymi członkami załogi w miejscu katastrofy. Po wojnie wszystkich ekshumowano na brytyjski cmentarz wojskowy w Belgradzie (obecnie Serbia), grób zbiorowy numer 1-6, działka 4, rząd D.

24 kwietnia 1995 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę, a w tym roku został pośmiertnie mianowany na stopień oficerski w ramach zasług za rzecz obronności państwa.