Odkryj szlak pieszy „Szlakiem Bitwy nad Bzurą”

22.08.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
Odkryj szlak pieszy „Szlakiem Bitwy nad Bzurą”

Po wcześniejszych przygotowaniach merytoryczno – formalnych i kilometrach przebytych w terenie, ruszyły prace przy wyznaczaniu (malowaniu) nowego szlaku pieszego między Łęczycą a Uniejowem. W ramach podpisanej umowy z Zarządem Województwa Łódzkiego, Lokalna Organizacja Turystyczna „Centralny Łuk Turystyczny” podjęła się utworzenia pieszego szlaku turystycznego przechodzącego przez obszar środka Polski.

Przebieg jego nawiązuje, z racji 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i Bitwy nad Bzurą, do bohaterskich wydarzeń z tamtych czasów. Ma on pomóc w zachowaniu pamięci o tych, którzy złożeni w mogiłach wojennych, pozostali tu na wieczność.

Na szlaku „Bitwy nad Bzurą” aspekt patriotyczno – historyczny przeplatają także walory przyrodnicze doliny Neru i Bzury. Często, przemierzając region pojazdami mechanicznymi, nie zdajemy sobie sprawy z mijanych osobliwości, które znajdują się tuż obok, na wyciągnięcie ręki. Wytyczenie trasy po miejscach dających możliwość kontemplacji natury z historią w tle pozwoli na uzupełnienie oferty aktywnej turystyki w regionie między Wartą a Bzurą.

Piesza, nizinna trasa — „Szlakiem Bitwy nad Bzurą”, oznakowana kolorem zielonym łączy dwa miasta o bogatych dziejach – Królewską Łęczycę i Biskupi Uniejów. To również miasta, które we wrześniu 1939 roku stały się areną wojennych wydarzeń Armii „Poznań” generała Tadeusza Kutrzeby, próbującej bronić tych ziem przed niemieckim najeźdźcą. 40 kilometrowy odcinek prowadzący równoleżnikowo, wzdłuż szerokiej Pradoliny Warszawsko – Berlińskiej (obszar Natura 2000), przebiega w dużej części przez kompleksy leśne Pełczyska i Biernacice należące do Nadleśnictwa Poddębice. W większości wiedzie drogami bocznymi o utwardzonych nawierzchniach oraz mało uczęszczanymi ścieżkami, które dzięki fachowemu oznakowaniu (zgodnie z zasadami wytyczania szlaków PTTK) doprowadzą wędrujących do celu. Ciekawostką w przebiegu szlaku jest poprowadzenie go fragmentem dawnych torowisk sieci kolejki wąskotorowej, przewożącej w przeszłości buraki cukrowe.

Odkrycie nowych przestrzeni turystycznych w ramach nowego szlaku pozwoli na bezpośredni kontakt z przyrodą i historią Centralnego ŁUK-u Turystycznego.

Informacje na temat przebiegu prac i planów dotyczących otwarcia szlaku będą przekazywane na bieżąco na stronach internetowych i profilu fb LOT CŁT.

Poniżej prezentujemy krotką galerię z prac znakarskich związanych z przebiegiem i wytyczaniem szlaku:

tekst i zdjęcia: Centralny ŁUK Turystyczny

Działania Centralnego ŁUKU Turystycznego można śledzić na bieżąco na stronie – http://centralnyluk.pl/

oraz na fanpage’u – https://www.facebook.com/centralny/