Obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą

08.09.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
Obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą

Dziś w naszym mieście miały miejsce obchody związane z 80. rocznicą Bitwy nad Bzurą – największą bitwą kampanii wrześniowej 1939 roku – organizowane przez Miasto Łęczyca, 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz 1 Dywizjon Lotniczy w Leźnicy Wielkiej.

 

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych żołnierzy odprawioną w Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, po czym zebrani udali się na Plac Tadeusza Kościuszki.

Obchody uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu oraz żołnierze z jednostek Garnizonu Łęczyca, a po złożeniu meldunku generałowi brygady Adamowi Marczakowi przemówienia do zebranych wygłosili: Burmistrz Paweł Kulesza, Starosta Łęczycki Janusz Mielczarek i Pani Maria Godolphin – wnuczka Stanisława Augusta Thugutta .

Następnie delegacje z powiatów: kutnowskiego, poddębickiego, zgierskiego, łowickiego i ostrowskiego z Organizatorami na czele złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą, po czym uroczystym przemarszem udali się na cmentarz parafialny, gdzie odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i znicze przy mogiłach żołnierzy.