Na rowerach ku niepodległości

05.07.2018
autor: UM Łęczyca (mn)
Na rowerach ku niepodległości

Choć Święto Niepodległości obchodzone jest w naszym kraju 11 listopada, to w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania upragnionej przez wszystkich Polaków wolności, kalendarz wydarzeń upamiętniających tę zaszczytną datę, obfituje w wiele ciekawych imprez kulturalnych i sportowych o charakterze patriotycznym.

W najbliższy weekend Królewskie Miasto Łęczyca będzie gościć uczestników V jubileuszowego środkowopolskiego rajdu rowerowego szklakiem „W centrum Polski” – w stulecie niepodległości organizowanego przez Centralny Łuk Turystyczny.

– Zawsze podkreślam, że Łęczyca to miasto pisane historią. Tylko tutaj spotkamy diabła Borutę, zwiedzimy komnaty, gdzie rezydowali Władysław Jagiełło oraz Kazimierz Jagiellończyk, a także dawny kościół dominikański, który na początku XIX wieku został przekształcony w więzienie – mówi wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Monika Kilar-Błaszczyk.

Od zwiedzania budynku dawnego więzienia i złożenia kwiatów w hołdzie tym, którzy ponieśli śmierć w walce o wolną Polskę rozpocznie się w sobotę, 6 lipca br., wizyta uczestników rajdu w Królewskim Mieście.

– Goście po zakwaterowaniu w Szkole Podstawowej nr 4 w Łęczycy wezmą udział w XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Nocnik, a chętni wybiorą się na nocne zwiedzanie Łęczycy – informuje Komandor Rajdu Jacek Ziółkowski.

W niedzielny poranek uczestnicy rajdu zmierzą się na torze przeszkód przygotowanym na szkolnym boisku. W południe odwiedzą pomnik Legionów Piłsudskiego w Gostkowie, po czym wrócą do Łęczycy na obiad. Zakończenie rajdu planowane jest na godzinę 14.30 na placu Tadeusza Kościuszki, gdzie pod figurką Najświętszej Maryi Panny złożone zostaną kwiaty, nastąpi podsumowanie jubileuszowego rajdu, wyłonienie najlepszych drużyn oraz wręczenie nagród i dyplomów.