Na podbój Chorwacji!

15.05.2018
autor: UM Łęczyca (mn)
Na podbój Chorwacji!

W dniach 6-12 maja 2018 r. uczniowie łęczyckiej „Jedynki” uczestniczyli w zielonej szkole w Chorwacji, krainie jezior, wodospadów, tysiąca wysp, gdzie wysokie góry schodzą niemal do samego Adriatyku. Chorwacja to także państwo pełne zabytków.

Uczestnicy zielonej szkoły swój pobyt w tym pięknym kraju rozpoczęli od wizyty w legendarnym Trogirze. Starówka tego miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. Następnie wraz ze swoimi opiekunami przenieśli się do Splitu, który jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji ze wspaniałym antycznym rynkiem, który był w starożytności pałacem cesarza rzymskiego Dioklecjana.

Następny dzień przyniósł kolejne atrakcje. Tym razem było to Szybenik, historyczne miasto Chorwacji z przepięknym, średniowiecznym centrum i Katedrą Świętego Jakuba noszącą ślady wojny w Jugosławii z początku lat 90-tych. Zaraz po wizycie w Szybeniku na uczniów czekał Park Narodowy Krka, zjawiskowy i unikalny w skali Europy. Zniewalające widoki, na kaskady wody, soczysta roślinność, setki ryb w krystalicznej wodzie na wszystkich wywarły ogromne wrażenie.

Po dniach pełnych zwiedzania, atrakcji historycznych i przyrodniczych przyszła pora na relaks na wybrzeżu Adriatyku i korzystanie z przepięknej pogody. A zaraz po nim czekały już Jeziora Plitwickie, które stanowią jedno z najbardziej charakterystycznych i najbardziej znanych miejsc w Chorwacji. Park ten nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niezapomniane chwile w Chorwacji dobiegły końca. Z pewnością niejeden uczestnik zielonej szkoły zechce jeszcze raz odwiedzić ten piękny i malowniczy kraj. Dziękujemy, że byliście z nami!

Łukasz Cybulski
SP 1 w Łęczycy

GALERIA