„Katyń … ocalić od zapomnienia”

DĄB PAMIĘCI

W dniu 14 kwietnia 2010 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Łęczycy odbyła się uroczystość posadzenia DĘBU PAMIĘCI w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „KATYŃ … ocalić od zapomnienia”.

Dąb został poświęcony pamięci jednej z ponad 21 tysięcy ofiar zbrodni stalinowskiej – porucznikowi Edmundowi Pawłowskiemu.

DĄB PAMIĘCI będzie trwałym symbolem tej zbrodni, będzie przypominał o niej następnym pokoleniom uczniów i inspirował ich do pogłębiania wiedzy o zbrodniach czasów stalinowskich podczas lekcji historii.

W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny zamordowanego, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie SP3.

Dąb pamięci został posadzony przez córki porucznika Pawłowskiego – Panią Wiesławę Tarczyńską- Hopaluk i Panią Grażynę Bernasiak. Dokonały także odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

Uczniowie szkoły zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny. Spośród gości głos zabrał senator RP Przemysław Błaszczyk oraz w imieniu rodziny dr. nauk humanistycznych – Zenon Matysiak.
Po uroczystości goście mieli możliwość obejrzenia wystawy okolicznościowej oraz dokonania wpisu do księgi pamiątkowej.

W trakcie uczczono pamięć ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, modlitwę za ofiary poprowadził o. Jordan.

Zapraszamy do galerii.

Z inicjatywy Gimnazjum SPSK w Wólce Czepowej Miasto Łęczyca przystąpiło do ogólnopolskiego projektu „Katyń….ocalić od zapomnienia”. Projekt jest prowadzony przez Stowarzyszenie Parafiada, a honorowy patronat nad całością objął m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński. Idę tego przedsięwzięcia jest sadzenie dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej z okazji 70 – lecia tego wydarzenia przypadającego w kwietniu tego roku. jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązani są do opieki nad Dębem oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera-ofiarę zbrodni.

Przy każdym Dębie umieszczona będzie tabliczka z logo programu oraz tablica upamiętniająca konkretnych Bohaterów z ziemi łęczyckiej, konińskiej i kłodawskiej pomordowanych na Wschodzie.

Lokalnym koordynatorem programu jest nauczycielka z Gimnazjum w Wólce Czepowej Pani Ewa Mroczkowska

Koordynatorem projektu ze strony Miasta Łęczyca jest Tomasz Kucharczyk – pracownik Muzeum w Łęczycy.

Organizatorzy przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Kłodawie oraz Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Łęczycy ogłosili konkurs na plakat z okazji 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.

Gimnazjum w Wólce Czepowej zaprasza nauczycieli do udziału w warsztatach dotyczących zbrodni katyńskiej.Warsztaty odbędą się 16.04.2010 r. o godz. 14.00 w Gimnazjum SPSK w Wólce Czepowej i będą prowadzone przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Udział w szkoleniu jako formie doskonalenia zawodowego zostanie potwierdzony pisemnie i jest bezpłatny.

Oficjalne zaproszenie

Zapraszamy do odwiedzania stron internetowych poświęconych programowi „Katyń….ocalić od zapomnienia” oraz zbrodni katyńskiej.

www.katyn-pamietam.pl

www.golgotawschodu.pl

www.katyn.rawelin.com

http://laskatynski.webpark.pl/

 

Odsłon: 542
Drukuj: drukuj