Jedynka zdobywa stolicę!

11.10.2017
autor: UM Łęczyca
Jedynka zdobywa stolicę!
Dziedzictwo narodowe. Skarby kultury. Wychowanie obywatelskie. Patriotyzm. Ważkie słowa i fundamenty wychowania młodego Polaka czy puste frazesy z niemych kart książek ? O tym, że najlepiej uczyć się o tym i doświadczać w praktyce przekonali się uczniowie klasy VI a i VII a łęczyckiej “Jedynki” podczas wycieczki do stolicy 10 października 2017 roku.
 
Wczesnym rankiem poznawali codzienność pracy najwyższych władz państwowych – organizację pracy posłów i senatorów RP.

Jak ?

Trzeba było przejść długimi korytarzami i minąć wiele ekip telewizyjnych zawsze gotowych do rozmów z politykami w XXI wieku. Trzeba też było stanąć przed tablicą upamiętniającą setki ofiar członków parlamentu, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Potem zasiąść w fotelu sali sejmu i senatu i posłuchać o współczesności.

A co z kulturą ?
Reprodukcje w książkach ? Opisywanie tego, co „autor miał na myśli” według ustalonego klucza? W Muzeum Narodowym uczniowie „Jedynki” mogli się z bliska przyglądać dziełom Matejki czy analizować cudem ocalałe po wojennych zawieruchach dzieła m.in. średniowiecza. Nie, nie musieli recytować z pamięci stron podręczników, ale patrzeć, myśleć i odpowiadać na pytania o ideał urody czy styl ubioru ludzi i świętych przedstawionych na zgromadzonych na wyciągnięcie ręki dziełach.
Całość programu wycieczki dopełniła wizyta w studiach Telewizji Polskiej, gdzie uczniowie mogli od kulis podejrzeć funkcjonowanie mass mediów.
Za dzień pełen wrażeń odpowiadali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy: Agnieszka Andryskowska, Łukasz Cybulski, Beata Kordysiewicz i Renata Wasiak. Z nieocenioną pomocą w organizacji wydarzenia wyszło Biuro Senatora RP Przemysława Błaszczyka – panie Ewelina Niciak i Joanna Łukasiak.