Inscenizacja i inne atrakcje podczas tegorocznych obchodów rocznicy Bitwy nad Bzurą

08.09.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
Inscenizacja i inne atrakcje podczas tegorocznych obchodów rocznicy Bitwy nad Bzurą

Okrągła 80. rocznica Bitwy nad Bzurą powiązana była w naszym mieście z innymi wydarzeniami. Przed uroczystymi obchodami na Placu Tadeusza Kościuszki miała miejsce inscenizacja z walk września 1939 roku, która przedstawiała prawdopodobny ich przebieg.

 

 

Za inscenizację odpowiedzialna była firma Templum Temporis, która swoje stoiska historyczne prezentowała także w Parku Miejskim podczas tematycznego Festynu. Można było tam obejrzeć repliki broni, strojów, a nawet sprzętu. Współczesne militaria z kolei prezentowały stoiska z 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Dzisiejszy dzień połączony był także z rajdami – około godziny 11 na Plac Tadeusza Kościuszki zjechało się kilkudziesięciu kolarzy w ramach Pętli Łowickiej 2019. Uczestnicy przejechali 140 km śladami Bitwy nad Bzurą. Drugi rajd, organizowany przez oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej”, był XLIV Rajdem, którego uczestnicy także ruszyli szlakiem Bohaterów nad Bzurą, a zakończyli go w Łęczycy.