Miasta partnerskie
Podczas pobytów mieszkańców Rillieux-la-Pape w Łęczycy, goście mieli m.in. możliwość zwiedzania miasta i okolic, uczestniczenia w wycieczkach organizowanych do najciekawszych zakątków Polski, a także wzięcia udziału w turnieju rycerskim.
Łęczycanom, którzy odwiedzili Rillieux-la-Pape, przypadła m.in. sposobność uczestniczenia w biennale tańca w Lyonie. W czasie parady nasi francuscy przyjaciele razem z tancerzami z Łęczycy zaprezentowali interpretację mitu Fausta w czterech odsłonach. Wspaniałe, barwne i oryginalne stroje uczestników a także perfekcyjne przygotowanie obu grup – polskiej i francuskiej, spowodowały, iż widzowie byli oczarowani i zachwyceni występem, który transmitowany był przez regionalne i krajowe stacje telewizyjne, jak również szeroko komentowany w prasie francuskiej. Polacy mieli możliwość zwiedzania wspaniałych zabytków Lyonu podczas Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, miasteczka Perouges, regionu Beaujolais i oczywiście samego Rillieux-la-Pape. Kolejną formę współpracy stanowił plener rzeźbiarski pt. „Spotkanie”, który odbył się jednocześnie w obu bliźniaczych miastach w czerwcu 2004 r. W Łęczycy wspólnie z Bogdanem Wajbergiem z łódzkiej
Akademii Sztuk Pięknych tworzącym w kamieniu, pracował francuski rzeźbiarz Alan Mantle, który przy zamku wykonał rzeźbę rodziny celtyckiej w dębinie. Do Francji natomiast udał się Zbigniew Dudek, również z łódzkiej ASP, który podobnie jak jego francuski kolega Roger Groslon wykonał monumentalną rzeźbę, nawiązującą do motywów świata przyrody .
Polsko-francuska przyjaźń zaowocowała także wyjazdem łęczyckiej młodzieży, uczącej się języka francuskiego na tzw. „zieloną szkołę”. Celem trwającego 8 dni wyjazdu, było zapoznanie się z kulturą francuską, systemem edukacyjnym oraz pogłębienie znajomości języka francuskiego.
Burmistrz Miasta Łęczyca – Andrzej Olszewski oraz Burmistrz Miasta Rypina – Marek Błaszkiewicz podpisali porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Miasto Rypin a Gminą Miasto Łęczyca.
W ramach posiadanych kompetencji miasta będą współpracować w ns. dziedzinach: kultury, edukacji i nauki, wymiany grup dzieci i młodzieży, turystyki, promocji, kultury fizycznej i sportu oraz innych dziedzin, w których współpracę uznają za potrzebną.
Uroczystość podpisania porozumienia miała wyjątkową oprawę i odbywała się w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, podczas trwających w dniach 13-15 czerwca br. „Dni Rypina”.
W 2011r. Łęczyca nawiązała kontakty partnerskie z miastem Włodzimierz Wołyński na Ukrainie. W dniu 11 czerwca podczas V Jarmarku Benedykta Polaka został podpisany list intencyjny o współpracy, zgodnie z którym strony zobowiązały się do wymiany doświadczeń społecznej i gospodarczej, organizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych, sportowych i turystycznych, zacieśniajacych wzajemne więzi pomiędzy dwoma miastami.
W dniach 30 – 31 lipca 2011 roku, na zaproszenie władz ukraińskiego Włodzimierza Wołyńskiego delegacja łęczycka gościła na Ukrainie. Podczas uroczystości Dni Miasta Włodzimierz Wołyński nastąpiło zawarcie umowy partnerskiej. W podniosłej oprawie, przy obecności licznych delegacji miast partnerskich i władz obwodowych Burmistrz Łęczycy Pan Andrzej Olszewski i Mer (Prezes Miasta) Pan Petro Saganiuk przypieczętowali osobiście swoimi podpisami nową kartę w historii naszych miast. Strony zamierzają realizować współpracę w następujących dziedzinach: samorządu lokalnego, kultury, turystyki, oświaty, sportu, ochrony zdrowia, przemysłu, handlu, transportu.
Współpraca z Włodzimierzem Wołyńskim przybrała bardzo dynamiczny charakter. Delegacja z Ukrainy odwiedziła ponownie Łęczycę w dniach 19 – 21 sierpnia 2011r., uczestnicząc tym samym w Turnieju Rycerskim. Celem wizyty były rozmowy z łęczyckimi przedsiębiorcami. Nasi goście spotkali się z Panem Wiktorem Napiórą – Prezesem Hurtapu S.A oraz Panem Jerzym Przybyszem – Prezesem ŁZG S.A. Kontakty mają sprzyjać wymianie doświadczeń gospodarczych.