Finał projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej” w łęczyckiej bibliotece

15.06.2016
autor: UM Łęczyca
Finał projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej” w łęczyckiej bibliotece
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”
14 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbył się uroczysty finał projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej” na który biblioteka pozyskała dotację z Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego w ramach VIII edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!”. Projekt ten realizowany był od 04.01.2016 r. i uczestniczyła w nim 25 osobowa grupa dzieci 5-letnich z Przedszkola Nr 1 w Łęczycy wraz z wychowawczynią Panią Ewą Wójcik. W wybrane działania projektowe włączeni zostali również rodzice dzieci.

  
W czasie trwania projektu dzieci wzięły udział w 6 warsztatach edukacyjnych z udziałem psa prowadzonych przez dogoterapeutę, przewodnika psa pracującego oraz w 2 wycieczkach: do Gabinetu Weterynaryjnego przy ul. Kaliskiej i do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Łęczycy. Podczas warsztatów dzieci uczyły się: bezpiecznego kontaktu z psem, poznały psie potrzeby i obowiązki opiekuna, wybrane rasy psów, dowiedziały się jaką rolę w społeczeństwie odgrywa pies . Podczas wycieczek zobaczyły jak wygląda i funkcjonuje gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza, uzyskały szereg cennych wiadomości dotyczących zdrowia psa. Zobaczyły również jak funkcjonuje schronisko, w jakich warunkach przebywają w nim zwierzęta, dowiedziały się też w jaki sposób trafiają tam psy i o możliwości adopcji.

Uwieńczeniem projektu był spektakl teatralny „Muzykanci z Bremy” – uczący miłości i szacunku do zwierząt – wystawiony przez aktorów Art – Re Studio Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii z Krakowa a także krótki film z przebiegu zajęć. Na zakończenie przedszkolaki które brały udział w projekcie otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci książek popularno-naukowych o psach. Wszystkich zaproszono na słodki poczęstunek. W finale projektu uczestniczyli również zaproszeni goście: rodzice i dziadkowie dzieci oraz wychowawczyni grupy 5-latków Pani Ewa Wójcik.