Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

01.08.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Dziś, 1 sierpnia, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku. O godzinie 17:00 w całym kraju zostaną uruchomione syreny alarmowe na cześć powstańców.

 

 

 

Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. O godz. 17.00 na terenie całego kraju, również w Łęczycy, zostaną uruchomione syreny alarmowe. Prosimy o wspólne uczczenie 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W Powstaniu Warszawskim uczestniczył także Józef Andrzej Szczepański pseudonim „Ziutek”, który był dowódcą drużyny w oddziale „Parasol”. W czasie walk powstańczych uczestniczył w działaniach zbrojnych na Woli w rejonie ul. Wolskiej, Żytniej, pl. Kercelego i cmentarzy wolskich. Zmarł 10 września 1944 roku w wyniku odniesionych ran. Rada Miejska w Łęczycy uchwałą z dnia 9 lutego 2016 r. nadała Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca Panu Józefowi Andrzejowi Szczepańskiemu pseudonim „Ziutek”.

Podczas Powstania Warszawskiego zginął także łęczycanin Antoni Jan Szyller, mechanik pokładowy na samolotach czterosilnikowych, który 27 sierpnia 1944 roku odbywał specjalny lot bojowy z pomocą dla powstańców. Podczas przelotu nad byłą Jugosławią samolot H.P. Halifax nr JD 171 został zestrzelony ogniem artylerii przeciwlotniczej i eksplodował w powietrzu w rejonie Mohacza nad Dunajem.

24 kwietnia 1995 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę, a w tym roku został pośmiertnie mianowany na stopień oficerski w ramach zasług za rzecz obronności państwa.