Bezdomne zwierzęta

Opieka nad bezdomnymi zwierzętami w Łęczycy – nowy profil informacyjny

To nowy profil – miejsce, gdzie będziemy informować Państwa o prowadzonych działaniach w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzakami, udostępniać procedury, jakie obowiązują w naszym mieście, ogłaszać łęczyckie czworonogi, które czekają na PRAWDZIWY DOM, a jeszcze dziś przebywają w boksie schroniskowym. Jednocześnie otwieramy na stronie internetowej Miasta Łęczyca www.leczyca.info.pl zakładkę, gdzie również znajdziecie praktyczne informacje, procedury.

Przed nami wiele pracy i akcji, które pomogą w opiece nad zwierzakami. Już wkrótce akcja czipowania psów właścicielskich, trudne zadanie wdrożenia właściwej opieki nad kotami wolno żyjącymi, uchwalenie Programu, zmniejszenie bezdomności wśród zwierząt w naszym mieście, akcja sterylizacji i kastracji właścicielskich psów.

„Nasze psiaki = z Łęczycy” – biorąc udział w konkursach możesz pomóc w adopcji

Konkursy rozstrzygnięte:)

Rozstrzygnęliśmy konkursy, ogłoszone z myślą o naszych czworonogach przebywających w schronisku. Prac było bardzo dużo, co świadczy o tym, że los łęczyckich bezdomnych psiaków nie jest Wam obojętny. Prace zarówno plastyczne, jak i te opisowe – świetne.

W ramach konkursu plastycznego, któremu przyświecały następujące cele:  wspieranie łęczyckich bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku, stworzenie ciekawej kampanii promocyjnej dla łęczyckich psów, aby mogły opuścić schronisko i znaleźć domy, włączanie lokalnej społeczności do realizacji programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania ich bezdomności, wpłynęło 25 prac (wszystkie w ramach kategorii: dzieci do lat 15).

Zwycięzcami konkursu zostali:

– przyznano dwa I miejsca:   Martyna Sobalczyk, Olga Słoczyńska

– przyznano trzy II miejsca: Oliwia Siedlecka, Natalia Bilska, Sara Zyl

– przyznano dwa III miejsca: Lena Tarnowska, Wiktoria Andrysiak

-przyznano dwa wyróżnienia: Julia Dośpiał, Julek Stokwiszewski

W ramach konkursu na najciekawszy/najlepszy opis Komisja oceniała prace za jak najbardziej wierne odzwierciedlenie postaci psa, kreatywność w opisaniu postaci psa oraz pomysł na opis. Wpłynęło 14 prac.

Wyłoniono zwycięzców konkursu:

  • I miejsce: Amelia Krystecka
  • II miejsce: Zuzanna Kurek
  • III miejsce: Lilianna Maniak
  • Przyznano również dwa wyróżnienia: Justyna Kowalska, Oliwia Cybulska.

 

Każde działanie w celu pomocy zwierzętom jest dobre, dlatego też nie ustajemy w dążeniu do tego, aby 8 naszych podopiecznych, przebywających w schronisku w Jasionce znalazło nowe domy. Tym razem proponujemy dwa konkursy pod wspólną nazwą: „Nasze psiaki = z Łęczycy” dla dzieci oraz dorosłych, którzy poprzez przygotowanie najciekawszych plakatów oraz opisów naszych psów, mogą pomóc w adopcji.

Oba konkursy trwają do 26 października (czwartek) 2023 roku do godziny 14:00. Prace z wypełnionymi załącznikami można złożyć osobiście w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Łęczycy w godzinach pracy urzędu (ul. M. Konopnickiej 14, 99-100 Łęczyca) lub wysłać pocztą.

Poniżej krótkie opisy obu konkursów oraz ich regulaminy. W załącznikach obu regulaminów znajdują się zdjęcia naszych psiaków. Nasi podopieczni liczą na Waszą kreatywność!

„Nasze psiaki = z Łęczycy” – konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny polega na wykonaniu pracy plastycznej, czyli portretu wybranego łęczyckiego psa przebywającego w schronisku. Pracę można wykonać techniką dowolną, ale ważne jest, aby format pracy był A4. Taki portret może być wzbogacony o hasło zachęcające do adopcji.

Konkurs plastyczny regulamin

„Nasze psiaki = z Łęczycy” – konkurs na najciekawszy opis

Ten konkurs polega na przygotowaniu opisu wybranego łęczyckiego psa przebywającego w schronisku. Styl jest dowolny – może to być forma dowcipu, może być coś chwytającego za serce lub wierszyk – ważne jest, aby opis był oryginalny i charakteryzował danego psa. Długość opisu nie może być większa niż pół strony A4.

Konkurs na najciekawszy opis psiaka regulamin

Nasze psiaki na OLX oferują się do adopcji

Siedem łęczyckich psiaków przebywających aktualnie w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Jasionce wciąż czeka na adopcję. Aby zwiększyć szanse i dotrzeć do jak największej ilości osób, nasi podopieczni mają założone profile na ogólnopolskim portalu ogłoszeniowym OLX. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i podawania informacji dalej. Być może gdzieś daleko nowy dom czeka na Gąza, Olę, Rudego, Bona, Ksawerego i Gaję.

Gązo:

https://www.olx.pl/d/oferta/nasz-psiak-z-leczycy-gazo-CID103-IDVTyEU.html

Ola:

https://www.olx.pl/d/oferta/nasz-psiak-z-leczycy-ola-CID103-IDVTyed.html

Rudy:

https://www.olx.pl/d/oferta/nasz-psiak-z-leczycy-rudy-CID103-IDVTxOm.html

Bon:

https://www.olx.pl/d/oferta/nasz-psiak-z-leczycy-bon-CID103-IDVTxA2.html

Ksawery:

https://www.olx.pl/d/oferta/nasze-psy-z-leczycy-ksawery-CID103-IDVTv98.html

Gaja:

https://www.olx.pl/d/oferta/nasz-psiak-z-leczycy-gaja-CID103-IDVTx5j.html

Procedury zgłaszania zwierząt w Łęczycy

Informujemy, łęczyckie psiaki obecnie przebywają w schronisku w Jasionce (ul. Skośna 15, 95-100 Zgierz) prowadzonym przez: Żwir-Max Firma Przemysław Skupiński ul. Pogodna 37, 95-100 Dąbrówka-Strumiany. Jest to jedyny podmiot upoważniony do zabezpieczenia, wyłapywania lub transportu zwierząt z terenu naszego Miasta.

Zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt domowych przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Łęczycy:

  1. przez upoważnionego pracownika Urzędu Miejskiego w Łęczycy, nr tel. 24 721 03 32;
  2. Straż Miejską w Łęczycy, nr tel. 24 721 03 36, 510 099 251, 510 099 252.

ZWIERZĘTA POSZKODOWANE W WYNIKU ZDARZEŃ DROGOWYCH I RANNE:

Zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt powypadkowych przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Łęczycy:

  1. przez upoważnionego pracownika Urzędu Miejskiego w Łęczycy, nr tel. 24 721 03 32;
  2. Straż Miejską w Łęczycy, nr tel. 24 721 03 36, 510 099 251, 510 099 252;

Po godzinach pracy Urzędu Miejskiego zgłoszenia przyjmuje:

Komenda Powiatowa Policji w Łęczycy

ZNĘCANIE NAD ZWIERZĘCIEM

Znęcanie nad zwierzęciem należy zgłosić do Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy lub do Urzędu Miejskiego w Łęczycy, tel. 24 721 03 32.

! Urząd Miejski zajmuje się wyłącznie zwierzętami zlokalizowanymi jako bezdomne na
terenie Miasta Łęczyca.

! Zgłaszający musi podać swoje dane osobowe, które umożliwią jego identyfikację oraz dane zwierzęcia. Nie będą przyjmowane zgłoszenia anonimowe.

! Dziękujemy wszystkim, którzy troszczą się o los zwierzaków i nie przechodzą obojętnie, ale jednocześnie prosimy o rozważne ocenianie sytuacji.  Nie każdy spacerujący psiak jest bezdomny. Pamiętajmy o tym, aby nie zrobić krzywdy ani psu ani jego właścicielowi. Rozłąka, poprzez wywiezienie zgłoszonego czworonoga do schroniska, oddalonego co prawda tylko ok. 20 km, może kosztować obie strony bardzo drogo. To mnóstwo niepotrzebnego stresu i rozpaczy, ale też środków finansowych po stronie właściciela.

Akcja czipowania psów właścicielskich

Jak kocha to wróci? Życie czasem pokazuje, że niestety nie zawsze jest to prawdziwe przysłowie, które możemy różnie interpretować. Dotyczy to także naszych czworonogów, lubiących czasem zerwać się ze smyczy lub wybrać na dłuższy spacer, nie zawsze znając drogę powrotną. Można tym przykrym ewentualnościom zapobiec, a to za sprawą akcji czipowania psów właścicielskich w naszym mieście.

Nie zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo naszym psiakom. Natomiast możemy ukochanemu czworonogowi ułatwić powrót do domu. Zarejestrowany czip to najlepszy sposób dla:

– czworonoga, który pragnie wrócić do domu

– osoby, która znajdzie zagubionego zwierzaka

– właściciela, który boi się o zdrowie i życie zagubionego zwierzaka

W związku z tym, rozpoczynamy procedurę przyjmowania zgłoszeń na akcję czipowania psów.

Gdzie pobrać i złożyć wniosek?

Wniosek można pobrać poniżej lub w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Łęczycy

  • M. Konopnickiej 14, 99-100 Łęczyca. W Biurze Podawczym również należy go złożyć lub wysłać podpisany i zeskanowany na adres e-mail: zwierzak@leczyca.info.pl.

Czipowanie jest całkowicie bezpłatne!

Elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt właścicielskich

  1. Czym jest elektroniczne znakowanie (czipowanie) psów?

Jest to jedna z głównych metod zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca szybką identyfikację właścicieli. Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa elektronicznego mikroczipa z 15-cyfrowym, unikatowym numerem, a następnie wprowadzeniu danych o zaczipowanym zwierzęciu do Rejestru Psów, prowadzonego w ramach Międzynarodowej Bazy Danych SafeAnimal.

Miasto Łęczyca rozpoczyna akcję nieodpłatnego znakowania psów. Lista gabinetów współpracujących z Miastem, w których można zrealizować usługę:

  • Gabinet Weterynaryjny Krzysztof Gajewicz, ul. Sienkiewicza 1, 99-100 Łęczyca
  • Gabinet Weterynaryjny MasterVet s.c., ul. Kazimierza Odnowiciela 4, 99-100 Łęczyca
  • Gabinet Weterynaryjny Ewa Laubitz, Sylwia Miarka-Nowak S.C., ul. Kaliska 40, 99-100
  1. Co daje oznakowanie psa?

Niestety, domowe psy z różnych przyczyn mogą nam uciec, zabłąkać się.  Jeśli zwierzę posiada czip, daje to możliwość szybkiego i skutecznego zidentyfikowania właściciela. Rychły powrót zwierzęcia do właściciela zdecydowanie ogranicza niepotrzebny strach i stres obu stronom.

  1. O czym należy pamiętać:

niezwykle ważne jest, aby właściciele aktualizowali w bazie swoje dane przy okazji każdej zmiany miejsca zamieszkania, numeru telefonu, czy też nazwiska. To w przypadku znalezienia zwierzęcia pozwoli na jego szybki kontakt i bezpieczny powrót kota lub psa do domu.

Ważne: Chipy nie są osobistymi GPS’ami zwierząt. Chip to inaczej mikroprocesor zawierający specjalny kod, który wszczepiony pod skórę psa, ma pomóc w jego identyfikacji w przypadku zaginięcia.

wniosek o czip

Nasze czworonogi w  schronisku

10 uroczych psich pyszczków, w tym 3 dziewczyny i  chłopaków

Nasze czworonogi przebywają obecnie w Schronisku Jasionka (ul. Skośna 15, 95-100 Zgierz). Są zaczipowane, zaszczepione, odrobaczone, odpchlone, wykastrowane/wysteryzliowane, a więc gotowe, by zamieszkać w swoim domu, poznać i pokochać z wzajemnością.

3 dziewczyny w schronisku – Pola, Ola i Gaja

Pola – drobna, jeśli chodzi o gabaryty. Na pewno nie zajmie dużo miejsca w domu (z przyjemnością skorzysta z podwórka, by biegać, rozmyślać, obserwować świat), ale w serduchu baaaardzo dużo. Poleńka ma 6 lat, od 5 jest w schronisku. Zdecydowanie za długo. Czas na prawdziwy dom.

Ola – ta 8-letnia sunia nigdy nie miała kochającego domu, bo kto kocha nie wyrzuca przyjaciela na ulicę. 7 lat temu trafiła do schroniska i to miejsce stało się dla niej codziennością. Dlaczego? Każdego psiaka warto pokochać, bo miłość działa cuda. Z nieśmiałego wycofanego czworonoga, może zmienić się w radosną, uśmiechniętą, brykającą istotkę.

Gaja – nieco smutna, wylękniona, wymaga cierpliwego domku. 7-letnia sunia o łagodnym usposobieniu, choć lękliwa i bardzo nieśmiała. Ostatnie 5 lat spędziła w schronisku, co oznacza, że własnego dobrego domu nigdy nie miała. Psinka jest jeszcze młoda i wiele lat przed nią. Nie pozwólmy, by spędziła je za kratami boksu.

5 chłopaków – Ksawery, Teo, Bon, Gązo i Rudy

Ksawery – duży psiak, w typie owczarka niemieckiego, ok. 8-letni, który pięknie chodzi na smyczy, jest mocno terytorialny, a więc przypilnuje posesji. Dom z ogrodem byłby dla niego miejscem idealnym.

Teo – średniej wielkości psiak, około 5-letni, który przebywa w schronisku od grudnia 2023r. Nieufny i bywa trudny w relacjach z człowiekiem, ale pewnie jest to wynikiem niełatwych doświadczeń w jego dotychczasowym życiu.

Bon – to pan ok. 6-letni, niezbyt duży, taki mniej więcej do połowy łydki. Czeka na domek, jak każdy schroniskowiec. Każdy dzień jest trudny, ale na szczęście nadzieja umiera ostatnia. Jeśli nie jesteś pewny, czy Bon będzie Ci odpowiadał, nie omijaj ogłoszenia, zadzwoń lub najlepiej pojedź do schroniska i poznaj. Wtedy łatwiej jest podjąć decyzję.

Gązo – najprawdopodobniej ma ok. 12 lat, średniej wielkości, smutne oczy, na widok których serce pęka. Czemu tak znosi schroniskowy boks? Bo to łagodna psinka, która już od wielu lat przebywa w schronisku, serce płacze, bo miłość potrzebna na już.

Rudy – to mały, sympatycznie wyglądający, niski, kundelek. Ale prawdziwy mężczyzna w każdym calu – lekko zadziorny, pokocha na pewno, bo podobno łobuzy kochają najbardziej. Wiek – nie do końca potrafimy ocenić, ale na pewno powyżej 10 roku życia. Oceniany nawet na 15 lat.

Wiemy i rozumiemy, że chcąc adoptować zwierzaka, szukamy takiego poukładanego, najlepiej radosnego, który posiada wszelkie umiejętności, zna doskonale psią etykietę, najlepiej aby był młody, bo wtedy zdecydowanie większa szansa, że jak go pokochamy, to miłość będziemy sobie okazywać co najmniej przez kilka następnych lat. Ale jest tyle cudownych psiaków, które czekają całe swoje życie na swój upragniony dom. Warto podarować go staruszkom, które często są już załamane, zasmucone, samotne. Warto, by zobaczyć ten spokój, radość, luz w zachowaniu czworonoga.

Zapraszamy do kontaktu z schroniskiem (Schronisko Jasionka, Skośna 15, gmina Zgierz) pod numerem telefonu – 501 232 300 w godzinach 9:00 – 15:00 od poniedziałku do piątku.