Bezdomne zwierzęta
Opieka nad bezdomnymi zwierzętami w Łęczycy – nowy profil informacyjny
To nowy profil – miejsce, gdzie będziemy informować Państwa o prowadzonych działaniach w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzakami, udostępniać procedury, jakie obowiązują w naszym mieście, ogłaszać łęczyckie czworonogi, które czekają na PRAWDZIWY DOM, a jeszcze dziś przebywają w boksie schroniskowym. Jednocześnie otwieramy na stronie internetowej Miasta Łęczyca www.leczyca.info.pl zakładkę, gdzie również znajdziecie praktyczne informacje, procedury.
Przed nami wiele pracy i akcji, które pomogą w opiece nad zwierzakami. Już wkrótce akcja czipowania psów właścicielskich, trudne zadanie wdrożenia właściwej opieki nad kotami wolno żyjącymi, uchwalenie Programu, zmniejszenie bezdomności wśród zwierząt w naszym mieście, akcja sterylizacji i kastracji właścicielskich psów.
Procedury zgłaszania zwierząt w Łęczycy
Informujemy, łęczyckie psiaki obecnie przebywają w schronisku w Jasionce (ul. Skośna 15, 95-100 Zgierz) prowadzonym przez: Żwir-Max Firma Przemysław Skupiński ul. Pogodna 37, 95-100 Dąbrówka-Strumiany. Jest to jedyny podmiot upoważniony do zabezpieczenia, wyłapywania lub transportu zwierząt z terenu naszego Miasta.
Zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt domowych przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Łęczycy:
- przez upoważnionego pracownika Urzędu Miejskiego w Łęczycy, nr tel. 24 721 03 32;
- Straż Miejską w Łęczycy, nr tel. 24 721 03 36, 510 099 251, 510 099 252.
ZWIERZĘTA POSZKODOWANE W WYNIKU ZDARZEŃ DROGOWYCH I RANNE:
Zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt powypadkowych przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Łęczycy:
- przez upoważnionego pracownika Urzędu Miejskiego w Łęczycy, nr tel. 24 721 03 32;
- Straż Miejską w Łęczycy, nr tel. 24 721 03 36, 510 099 251, 510 099 252;
Po godzinach pracy Urzędu Miejskiego zgłoszenia przyjmuje:
Komenda Powiatowa Policji w Łęczycy
ZNĘCANIE NAD ZWIERZĘCIEM
Znęcanie nad zwierzęciem należy zgłosić do Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy lub do Urzędu Miejskiego w Łęczycy, tel. 24 721 03 32.
! Urząd Miejski zajmuje się wyłącznie zwierzętami zlokalizowanymi jako bezdomne na
terenie Miasta Łęczyca.
! Zgłaszający musi podać swoje dane osobowe, które umożliwią jego identyfikację oraz dane zwierzęcia. Nie będą przyjmowane zgłoszenia anonimowe.
! Dziękujemy wszystkim, którzy troszczą się o los zwierzaków i nie przechodzą obojętnie, ale jednocześnie prosimy o rozważne ocenianie sytuacji. Nie każdy spacerujący psiak jest bezdomny. Pamiętajmy o tym, aby nie zrobić krzywdy ani psu ani jego właścicielowi. Rozłąka, poprzez wywiezienie zgłoszonego czworonoga do schroniska, oddalonego co prawda tylko ok. 20 km, może kosztować obie strony bardzo drogo. To mnóstwo niepotrzebnego stresu i rozpaczy, ale też środków finansowych po stronie właściciela.
Akcja czipowania psów właścicielskich
Jak kocha to wróci? Życie czasem pokazuje, że niestety nie zawsze jest to prawdziwe przysłowie, które możemy różnie interpretować. Dotyczy to także naszych czworonogów, lubiących czasem zerwać się ze smyczy lub wybrać na dłuższy spacer, nie zawsze znając drogę powrotną. Można tym przykrym ewentualnościom zapobiec, a to za sprawą akcji czipowania psów właścicielskich w naszym mieście.
Nie zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo naszym psiakom. Natomiast możemy ukochanemu czworonogowi ułatwić powrót do domu. Zarejestrowany czip to najlepszy sposób dla:
– czworonoga, który pragnie wrócić do domu
– osoby, która znajdzie zagubionego zwierzaka
– właściciela, który boi się o zdrowie i życie zagubionego zwierzaka
W związku z tym, rozpoczynamy procedurę przyjmowania zgłoszeń na akcję czipowania psów.
Gdzie pobrać i złożyć wniosek?
Wniosek można pobrać poniżej lub w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Łęczycy
- M. Konopnickiej 14, 99-100 Łęczyca. W Biurze Podawczym również należy go złożyć lub wysłać podpisany i zeskanowany na adres e-mail: zwierzak@leczyca.info.pl.
Czipowanie jest całkowicie bezpłatne!
Elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt właścicielskich
- Czym jest elektroniczne znakowanie (czipowanie) psów?
Jest to jedna z głównych metod zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca szybką identyfikację właścicieli. Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa elektronicznego mikroczipa z 15-cyfrowym, unikatowym numerem, a następnie wprowadzeniu danych o zaczipowanym zwierzęciu do Rejestru Psów, prowadzonego w ramach Międzynarodowej Bazy Danych SafeAnimal.
Miasto Łęczyca rozpoczyna akcję nieodpłatnego znakowania psów. Lista gabinetów współpracujących z Miastem, w których można zrealizować usługę:
- Gabinet Weterynaryjny Krzysztof Gajewicz, ul. Sienkiewicza 1, 99-100 Łęczyca
- Gabinet Weterynaryjny MasterVet s.c., ul. Kazimierza Odnowiciela 4, 99-100 Łęczyca
- Gabinet Weterynaryjny Ewa Laubitz, Sylwia Miarka-Nowak S.C., ul. Kaliska 40, 99-100
- Co daje oznakowanie psa?
Niestety, domowe psy z różnych przyczyn mogą nam uciec, zabłąkać się. Jeśli zwierzę posiada czip, daje to możliwość szybkiego i skutecznego zidentyfikowania właściciela. Rychły powrót zwierzęcia do właściciela zdecydowanie ogranicza niepotrzebny strach i stres obu stronom.
- O czym należy pamiętać:
niezwykle ważne jest, aby właściciele aktualizowali w bazie swoje dane przy okazji każdej zmiany miejsca zamieszkania, numeru telefonu, czy też nazwiska. To w przypadku znalezienia zwierzęcia pozwoli na jego szybki kontakt i bezpieczny powrót kota lub psa do domu.