Akcja czipowania psów właścicielskich

15.06.2023
autor: UM Łęczyca (mk2)
Akcja czipowania psów właścicielskich

Jak kocha to wróci? Życie czasem pokazuje, że niestety nie zawsze jest to prawdziwe przysłowie, które możemy różnie interpretować. Dotyczy to także naszych czworonogów, lubiących czasem zerwać się ze smyczy lub wybrać na dłuższy spacer, nie zawsze znając drogę powrotną. Można tym przykrym ewentualnościom zapobiec, a to za sprawą akcji czipowania psów właścicielskich w naszym mieście.

Nie zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo naszym psiakom. Natomiast możemy ukochanemu czworonogowi ułatwić powrót do domu. Zarejestrowany czip to najlepszy sposób dla:

– czworonoga, który pragnie wrócić do domu

– osoby, która znajdzie zagubionego zwierzaka

– właściciela, który boi się o zdrowie i życie zagubionego zwierzaka

W związku z tym, rozpoczynamy procedurę przyjmowania zgłoszeń na akcję czipowania psów.

Gdzie pobrać i złożyć wniosek?

Wniosek można pobrać poniżej lub w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Łęczycy

  • M. Konopnickiej 14, 99-100 Łęczyca. W Biurze Podawczym również należy go złożyć lub wysłać podpisany i zeskanowany na adres e-mail: zwierzak@leczyca.info.pl.

Czipowanie jest całkowicie bezpłatne i kierowane do właścicieli psów, którzy są mieszkańcami Miasta Łęczyca.

Elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt właścicielskich

  1. Czym jest elektroniczne znakowanie (czipowanie) psów?

Jest to jedna z głównych metod zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca szybką identyfikację właścicieli. Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa elektronicznego mikroczipa z 15-cyfrowym, unikatowym numerem, a następnie wprowadzeniu danych o zaczipowanym zwierzęciu do Rejestru Psów, prowadzonego w ramach Międzynarodowej Bazy Danych SafeAnimal.

Miasto Łęczyca rozpoczyna akcję nieodpłatnego znakowania psów. Lista gabinetów współpracujących z Miastem, w których można zrealizować usługę:

  • Gabinet Weterynaryjny Krzysztof Gajewicz, ul. Sienkiewicza 1, 99-100 Łęczyca
  • Gabinet Weterynaryjny MasterVet s.c., ul. Kazimierza Odnowiciela 4, 99-100 Łęczyca
  • Gabinet Weterynaryjny Ewa Laubitz, Sylwia Miarka-Nowak S.C., ul. Kaliska 40, 99-100
  1. Co daje oznakowanie psa?

Niestety, domowe psy z różnych przyczyn mogą nam uciec, zabłąkać się.  Jeśli zwierzę posiada czip, daje to możliwość szybkiego i skutecznego zidentyfikowania właściciela. Rychły powrót zwierzęcia do właściciela zdecydowanie ogranicza niepotrzebny strach i stres obu stronom.

  1. O czym należy pamiętać:

Niezwykle ważne jest, aby właściciele aktualizowali w bazie swoje dane przy okazji każdej zmiany miejsca zamieszkania, numeru telefonu, czy też nazwiska. To w przypadku znalezienia zwierzęcia pozwoli na jego szybki kontakt i bezpieczny powrót kota lub psa do domu.

Ważne: Chipy nie są osobistymi GPS’ami zwierząt. Chip to inaczej mikroprocesor zawierający specjalny kod, który wszczepiony pod skórę psa, ma pomóc w jego identyfikacji w przypadku zaginięcia.

wniosek o czip