8 września obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą

02.08.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
8 września obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą

8 września (niedziela) w naszym mieście obchodzić będziemy 80. rocznicę Bitwy nad Bzurą. To właśnie wtedy, 80 lat temu, Armia „Poznań” dowodzona przez generała Tadeusza Kutrzebę, uderzeniem z rejonu Łęczycy na lewe skrzydło niemieckiej 8. Armii rozpoczęła największą bitwę kampanii 1939 roku.

 

W ciągu czterodniowych zaciętych walk polskie oddziały zdobyły Łęczycę, Piątek i Ozorków oraz podeszły pod Zgierz. Trwającą od 9 do 20 września Bitwa nad Bzurą była największą batalią polskiego Września, która choć ostatecznie zakończyła się klęską Polaków, zdezorganizowała niemieckie natarcie w kierunku Wisły i odciążyła oblężoną wówczas Warszawę.

Rok w rok w Łęczycy organizowane są obchody ku pamięci bohaterów tamtych wydarzeń, a z całej Polski do naszego miasta przyjeżdżają świadkowie historii i ich bliscy. Podczas tegorocznych uroczystości, oprócz oddania hołdu bohaterom, będzie mieć miejsce inscenizacja bitewna na Placu Tadeusza Kościuszki, która przedstawi epizod walk Bitwy nad Bzurą.

W Parku Miejskim natomiast odbędzie się festyn historyczny. Zorganizowane zostanie obozowisko historyczne prezentujące wojskowość II Rzeczypospolitej w momencie wybuchu II wojny światowej.

Osoby interesujące się historią, lecz niekoniecznie militariami będą mogły obejrzeć elementy życia codziennego wśród cywilów z okresu poprzedzającego wybuch II wojny światowej, włącznie z kulturą i kuchnią żydowską.

Ponadto dostępne będą także strefy – niemiecka i rozrywkowa, w której skład wejdzie m.in. prezentacja sprzętu, pokazy fragmentów walk przez rekonstruktorów, kramy handlowe, a także strefa konkursowa dla najmłodszych.

Na terenie parku odbędą się również koncerty piosenki żydowskiej oraz poezji historycznej.