W tę niedzielę obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą

06.09.2019
autor: UM Łęczyca (mk2)
W tę niedzielę obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą

8 września (niedziela) w naszym mieście obchodzić będziemy 80. rocznicę Bitwy nad Bzurą. To właśnie wtedy, 80 lat temu, Armia „Poznań” dowodzona przez generała Tadeusza Kutrzebę, uderzeniem z rejonu Łęczycy na lewe skrzydło niemieckiej 8. Armii rozpoczęła największą bitwę kampanii 1939 roku.

 

W ciągu czterodniowych zaciętych walk polskie oddziały zdobyły Łęczycę, Piątek i Ozorków oraz podeszły pod Zgierz. Trwającą od 9 do 20 września Bitwa nad Bzurą była największą batalią polskiego Września, która choć ostatecznie zakończyła się klęską Polaków, zdezorganizowała niemieckie natarcie w kierunku Wisły i odciążyła oblężoną wówczas Warszawę.

Rok w rok w Łęczycy organizowane są obchody ku pamięci bohaterów tamtych wydarzeń, a z całej Polski do naszego miasta przyjeżdżają świadkowie historii i ich bliscy. Podczas tegorocznych uroczystości, oprócz oddania hołdu bohaterom, będzie mieć miejsce inscenizacja bitewna na Placu Tadeusza Kościuszki, która przedstawi epizod walk Bitwy nad Bzurą.

Program uroczystości

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
10:30
– Msza Święta w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.

Plac Tadeusza Kościuszki
11:45
– Inscenizacja – fragment walk nad Bzurą
12:30 – Ceremoniał Wojskowy, podniesienie flagi
12:40 – Powitanie gości
12:45 – Przemówienia
13:00 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą
13:40 – Uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny
14:00
– Uroczystości przy mogiłach żołnierskich: Apel Poległych, składanie wiązanek

Festyn Historyczny w Parku Miejskim

W Parku Miejskim w godzinach 12:30 – 19:00 będzie mieć miejsce Festyn Historyczny – żywa lekcja historii przedstawiająca nie tylko arsenał polskich i niemieckich wojsk, ale także przedwojenne zwyczaje życia codziennego ludności cywilnej.

Obóz Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Strefa ta zaprezentuje wojskowość II Rzeczypospolitej w momencie wybuchu II Wojny Światowej. Wejście do niej strzeżone będzie szlabanem oraz budką wartowniczą, a wśród rozstawionych namiotów znajdą się elementy fortyfikacji. Oprócz wystawy broni, mundurów, ekwipunku oraz namiotu oficerskiego, dla publiczności dostępny będzie padok, strzelnica ASG, a nawet poligon – teren, w którym uczestnicy będą mogli wziąć udział w szkoleniu rekruta lub spróbować sił w szermierce pod okiem szablisty.

Ponadto skorzystać będzie można z symulatora lotniczego i zasiąść za sterem samolotu z czasów II Wojny Światowej, a kinomanom udostępnione zostanie kino obozowe, w którym realizowane będą seanse kronik filmowych.

Strefa niemiecka

Oprócz militariów wojska polskiego, do zwiedzania dostępny będzie także sprzęt armii niemieckiej – motocykl z koszem, pojazd pancerny, moździerz 82mm oraz działko polowe 7,5k. Strefa pilnowana będzie przez rekonstruktorów, którzy zachowywać się będą zgodnie z epoką, a całość ogrodzona będzie linią umocnień – drutami kolczastymi, workami z piaskiem oraz stanowiskami strzeleckimi.

Miasteczko

Będzie również strefa atrakcji cywilnych, która skupi się na przedstawieniu życia przedwojennego, poprzedzającego wybuch II Wojny Światowej. W jej skład wejdzie między innymi ogród jordanowski, czyli stanowisko historycznych zabaw i animacji dla dzieci, które prowadzone będzie przez animatorów w strojach epoki. Takie stroje będzie można również przymierzyć, a to za sprawą stanowiska prezentującego ówczesne trendy.

Łęczyca przed wybuchem II Wojny Światowej zamieszkiwana była przez ludność żydowską. Z kulturą, sztuką, a nawet kuchnią uczestnicy będą mogli się zapoznać dzięki tematycznemu stanowisku.

Strefa rozrywkowa

Strefę tę tworzyć będzie m.in. scena, na której realizowany będzie program artystyczny, kuchnia polowa, jarmark obfity w kramy handlowe, stanowisko edukacyjne z klockami historycznych serii COBI, czy pole inscenizacyjne.

Program artystyczny to nie tylko pokazy kawaleryjskie, pojedynki honorowe w wykonaniu szablistów czy turnieje oraz konkursy. Odbędzie się również koncert poezji historycznej w stylu Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu barda śpiewającego przy akompaniamencie gitary i koncert piosenki żydowskiej – występ zespołu mniejszości żydowskiej prezentujący piosenki przedwojenne i skecze.

Każde stoisko wzbogacone będzie o prelekcje. Za całość odpowiada firma Templum Temporis, która gwarantuje nie tylko repliki historycznie, ale także dużą możliwość zaczerpnięcia wiedzy z tamtej epoki.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w Festynie Historycznym, który będzie mieć miejsce 8 września (niedziela) w Parku Miejskim w godzinach 12:30 – 19:00.

Sponsorem obchodów 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą jest firma Kampmann Polska sp. z.o.o.

Firma Kampmann założona w 1972 r.  z siedzibą w Lingen (Ems) w Niemczech jest uznaną na świecie marką w zakresie systemów grzewczych, chłodzących i wentylacyjnych, firmą stawiającą również na nowoczesne technologie.

W roku 2006 firma Kampmann otworzyła w Łęczycy nowy zakład produkcyjny. Wytwarza się tam według sprawdzonych standardów firmy Kampmann półprodukty i gotowe produkty do znanych systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Nowocześnie wyposażony zakład produkcyjny Kampmann Polska Sp. z o.o. zatrudnia ok. 135 osób. Każdy z trzech traktów hal  umożliwia optymalną organizację cykli produkcyjnych. Obok produkcji artykułów spawalniczych i montażowych, zakład wyposażony jest w nowoczesną linię obróbki blach oraz spedycję.

Od 2008 roku przy główniej siedzibie firmy w Lingen działa Centrum Badań i Rozwoju, które jest zaliczane do najnowocześniejszych placówek tego rodzaju.

Nasze motto brzmi: „Kampmann. Dokładnie mój klimat”, i oznacza: Genau – dokładnie, czyli precyzję, z jaką dostosowujemy nasze rozwiązania do nowych wymagań; Mein – mój, czyli indywidualne podejście  do klienta, Klima – klimat,  czyli branża, w której działamy, doskonały klimat naszej współpracy zarówno z klientami, jak i z pracownikami oraz kooperantami.

Od roku 2018 Kampmann Polska Sp. z o.o. jest również oficjalnym partnerem mechatroniki w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łęczycy.