1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

01.08.2020
autor: UM Łęczyca (ws)
1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Dziś, 1 sierpnia, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku.

Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. O godz. 17.00 na terenie całego kraju, również w Łęczycy, zostaną uruchomione syreny alarmowe. Prosimy o wspólne uczczenie 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W Powstaniu Warszawskim uczestniczył także Józef Andrzej Szczepański pseudonim „Ziutek”, który był dowódcą drużyny w oddziale „Parasol”. W czasie walk powstańczych uczestniczył w działaniach zbrojnych na Woli w rejonie ul. Wolskiej, Żytniej, pl. Kercelego i cmentarzy wolskich. Zmarł 10 września 1944 roku w wyniku odniesionych ran. Rada Miejska w Łęczycy uchwałą z dnia 9 lutego 2016r. nadała Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca Panu Józefowi Andrzejowi Szczepańskiemu pseudonim „Ziutek”.