Ogólnopolski Zlot Młodzieży ze Środowisk Wiejskich
2011-05-18 15:16:34

W dniach 13-15 maja 2011 r. Ziemia Łęczycka gościła VII Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK „W Centrum Polski”. Gospodarzem tegorocznej imprezy był Oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy. W Zlocie uczestniczyło 151 osób z 4 województw: śląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i oczywiście łódzkiego.

 


W piątek 13 maja o godzinie 13.30 prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński wraz z prezesem Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy Pawłem Czarneckim dokonali oficjalnego otwarcia Zlotu na terenie 1 dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej. W uroczystym otwarciu Zlotu uczestniczył Zastępca Burmistrza Łęczycy P. Wojciech Czaplij, przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK w Warszawie oraz przedstawiciele 1 dywizjonu lotniczego na czele z mjr Markiem Szymaniakiem. W czasie pobytu na terenie jednostki wojskowej uczestnicy zwiedzili Salę Tradycji, zapoznali się z podstawowym sprzętem uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy 1 dlot oraz 1 bkpow w Leźnicy Wielkiej. Następnie 28 młodzieżowych grup przystąpiło do pierwszej punktowanej konkurencji – marszu na orientację „Stumilowy Las”. Zmagania te zakończyły się zwycięstwem gimnazjalistów z Wieruszowa. A wieczorem na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie ognisko i wspólne śpiewanie turystycznych szlagierów zakończyły pierwszy dzień młodzieżowego Zlotu „W Centrum Polski”.
W sobotni poranek wszystkich turystów przywitał na łęczyckim rynku sam Diabeł Boruta i zaprosił do wspólnej zabawy w Królewskim Mieście Łęczyca. Wyposażeni w plan miasta uczestnicy wyruszyli na trasę gry terenowej, podczas której nie tylko zdobywali kolejne punkty, ale także poznawali ciekawe miejsca, zabytki i historię Łęczycy. Członkowie łęczyckiego Oddziału PTTK odkrywali młodym turystom m.in. tajemnice zamku, ratusza, kościołów pw. Św. Andrzeja Apostoła, Niepokalanego Poczęcia NMP, łęczyckich hałd, zapoznawali z historią Bitwy nad Bzurą. W konkurencji rozgrywanej w sobotnie przedpołudnie niepokonani byli uczniowie z Gimnazjum w Daszynie, których na dziedzińcu łęczyckiego zamku nagrodził Burmistrz Łęczycy Andrzej Olszewski.
W godzinach popołudniowych „zlotowcy” odwiedzili jeszcze archikolegiatę w Tumie, sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich, jej dom rodzinny w Głogowcu, a także dworek w Bronowie, w którym mieszkała Maria Konopnicka. Wieczorny pobyt w Bronowie umilił wszystkim występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich, którzy przypomnieli twórczość poetki. Ognisko i turystyczna piosenka rozbrzmiewająca w pięknym parku otaczającym zabytkowy dworek były zwieńczeniem drugiego dnia turystycznych zmagań. W niedzielę turyści gościli w Uniejowie. Tam czekały kolejne atrakcje: pobyt w termach uniejowskich, wizyta w zamku oraz kolejna gra terenowa „W poszukiwaniu uniejowskiego skarbu”. W tej konkurencji najlepsi okazali się gospodarze – harcerze z Uniejowa, którzy odnaleźli skarb – wody termalne. Mimo deszczowej aury zabawa była znakomita.
Po trzech dniach wspaniałej przygody nadszedł czas podsumowania. W klasyfikacji generalnej konkursów rozgrywanych podczas VII Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK zwyciężyła drużyna Szkolnego Kola Krajoznawczo- Turystycznego PTTK przy Gimnazjum w Daszynie pod opieką P. Katarzyny Ogonowskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej w Nojewie (woj. wielkopolskie), trzecie miejsce drużyna SKKT PTTK przy Gimnazjum w Szadkowicach (woj. łódzkie). Zwycięzcy otrzymali statuetki ufundowane przez prezesa LOT „Centralny ŁUK Turystyczny”. Ponadto każda drużyna otrzymała nagrody książkowe. Zapewne każdy z młodych turystów na długo zapamięta zlot „W Centrum Polski”.

Katarzyna Ogonowska

Zajęcia wakacyjne w łęczyckiej bibliotece23.06.2017


Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia wakacyjne do łęczyckiej bibliotek. Zaplanowano wiele wspaniałych spotkań: warsztaty grafiki komputerowej, warsztaty fotograficzne, turniej gier planszowych, konkursy plastyczne i wiele innych.

więcej

Zapraszamy na wakacje do Domu Kultury23.06.2017


Dom Kultury w Łęczycy organizuje WAKACYJNE SPOTKANIA POD HASŁEM: 6 x KULTURA.
SPRAWDŹCIE, JAK RÓŻNE MOGĄ BYĆ OBLICZA KULTURY.
Zapraszamy dzieci od 6 lat. Zajęcia w placówce odbywają się w godzinach 11.00-14.00. Godziny wyjazdów na wycieczki podawane będą na bieżąco.

więcej

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/201723.06.2017

Dzisiaj, 23 czerwca, w łęczyckich Szkołach Podstawowych nr 3 i 4 oraz w Gimnazjum im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Uczniowie otrzymali świadectwa oraz nagrody i dyplomy za osiągnięcia w konkursach, wzorowe zachowanie, wyniki w nauce i 100 % frekwencję. Po dziesięciu miesiącach nauki czekają ich teraz upragnione wakacje. Życzymy wszystkim bezpiecznego wypoczynku i regeneracji sił na przyszły rok szkolny.

 
SP3                                                  SP 4


Gimnazjum

więcej

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy22.06.2017

21 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy. Część oficjalna imprezy tradycyjnie rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie młodzież z klas trzecich zatańczyła Poloneza, po czym pani dyrektor Wanda Lepczak przywitała zebranych gości, rodziców oraz uczniów. Sekretarz Miasta Łęczyca – pani Ewa Lewińska wręczyła nagrody rzeczowe w postaci rowerów czterem uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz uzyskali 100% frekwencji w obowiązkowych zajęciach szkolnych w całym okresie nauki w szkole). Nagrodzeni: Kamil Zatyka, Paulina Kaszubska, Dominik Jakubowski, Magdalena Nowińska.

więcej

Zapraszamy na spotkanie dotyczące turystyki i promocji22.06.2017

Zapraszamy na spotkanie dla przedstawicieli samorządu terytorialnego, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych TURYSTYKA – REKREACJA – PROMOCJA W REGIONIE obszarami współpracy międzysektorowej, które odbędzie się 30 czerwca br. w godz. 11.00-14.00 w Starostwie Powiatowym w Łęczycy.  Spotkanie poświęcone będzie określeniu sytuacji ruchu turystycznego w Polsce, wzajemnych potrzeb i przepływu informacji pomiędzy podmiotami i instytucjami funkcjonującymi w tym obszarze. Druga część spotkania zostanie poświęcona możliwości i założeniom powstania Porozumienia „Turystyka – Rekreacja – Promocja w regionie”.

więcej

Wysoka Forma Ewy Różańskiej21.06.2017

Kolejny udany start zanotowała na swoim koncie Ewa Różańska. Na mityngu kwalifikacyjnym w Aleksandrowie Łódzkim wypełniła kolejną normę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki uprawniającą do startu w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych. Tym razem ustanowiła najlepszy w sezonie wynik w rzucie dyskiem (47.22 m). Była także najlepsza w pchnięciu kulą (15.27 m).

więcej

Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Super Seria Skrzatów za nami20.06.2017

W dniach 16 - 20 czerwca br. na obiekcie MMKT – Łęczyca odbyła się XII Edycja Ogólnopolskiego Turnieju Klasyfikacyjnego, Super-Seria Skrzatów – 12 lat. W imprezie wzięło udział 70 najlepszych, młodych tenisistów z całego kraju.

 

więcej

Łęczycki Uniwersytet Trzeciego Wieku na Olimpiadzie Sportowej w Łazach20.06.2017

W dniu 27.05. br. odbyła się w Łazach IX Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych "Trzeci Wiek Na Start". Olimpiada ta odbywa się rokrocznie, a jej celem nadrzędnym jest wykształcenie w pokoleniu osób 50+ zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku i organizacjach senioralnych, potrzeby dbania o własne zdrowie, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, zrozumienia egzystencjalnej potrzeby ruchu, jego znaczenia w podtrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej oraz promowania aktywnego stylu życia.

 

więcej