Ogólnopolski Zlot Młodzieży ze Środowisk Wiejskich
2011-05-18 15:16:34

W dniach 13-15 maja 2011 r. Ziemia Łęczycka gościła VII Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK „W Centrum Polski”. Gospodarzem tegorocznej imprezy był Oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy. W Zlocie uczestniczyło 151 osób z 4 województw: śląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i oczywiście łódzkiego.

 


W piątek 13 maja o godzinie 13.30 prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński wraz z prezesem Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy Pawłem Czarneckim dokonali oficjalnego otwarcia Zlotu na terenie 1 dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej. W uroczystym otwarciu Zlotu uczestniczył Zastępca Burmistrza Łęczycy P. Wojciech Czaplij, przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK w Warszawie oraz przedstawiciele 1 dywizjonu lotniczego na czele z mjr Markiem Szymaniakiem. W czasie pobytu na terenie jednostki wojskowej uczestnicy zwiedzili Salę Tradycji, zapoznali się z podstawowym sprzętem uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy 1 dlot oraz 1 bkpow w Leźnicy Wielkiej. Następnie 28 młodzieżowych grup przystąpiło do pierwszej punktowanej konkurencji – marszu na orientację „Stumilowy Las”. Zmagania te zakończyły się zwycięstwem gimnazjalistów z Wieruszowa. A wieczorem na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie ognisko i wspólne śpiewanie turystycznych szlagierów zakończyły pierwszy dzień młodzieżowego Zlotu „W Centrum Polski”.
W sobotni poranek wszystkich turystów przywitał na łęczyckim rynku sam Diabeł Boruta i zaprosił do wspólnej zabawy w Królewskim Mieście Łęczyca. Wyposażeni w plan miasta uczestnicy wyruszyli na trasę gry terenowej, podczas której nie tylko zdobywali kolejne punkty, ale także poznawali ciekawe miejsca, zabytki i historię Łęczycy. Członkowie łęczyckiego Oddziału PTTK odkrywali młodym turystom m.in. tajemnice zamku, ratusza, kościołów pw. Św. Andrzeja Apostoła, Niepokalanego Poczęcia NMP, łęczyckich hałd, zapoznawali z historią Bitwy nad Bzurą. W konkurencji rozgrywanej w sobotnie przedpołudnie niepokonani byli uczniowie z Gimnazjum w Daszynie, których na dziedzińcu łęczyckiego zamku nagrodził Burmistrz Łęczycy Andrzej Olszewski.
W godzinach popołudniowych „zlotowcy” odwiedzili jeszcze archikolegiatę w Tumie, sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich, jej dom rodzinny w Głogowcu, a także dworek w Bronowie, w którym mieszkała Maria Konopnicka. Wieczorny pobyt w Bronowie umilił wszystkim występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich, którzy przypomnieli twórczość poetki. Ognisko i turystyczna piosenka rozbrzmiewająca w pięknym parku otaczającym zabytkowy dworek były zwieńczeniem drugiego dnia turystycznych zmagań. W niedzielę turyści gościli w Uniejowie. Tam czekały kolejne atrakcje: pobyt w termach uniejowskich, wizyta w zamku oraz kolejna gra terenowa „W poszukiwaniu uniejowskiego skarbu”. W tej konkurencji najlepsi okazali się gospodarze – harcerze z Uniejowa, którzy odnaleźli skarb – wody termalne. Mimo deszczowej aury zabawa była znakomita.
Po trzech dniach wspaniałej przygody nadszedł czas podsumowania. W klasyfikacji generalnej konkursów rozgrywanych podczas VII Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK zwyciężyła drużyna Szkolnego Kola Krajoznawczo- Turystycznego PTTK przy Gimnazjum w Daszynie pod opieką P. Katarzyny Ogonowskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej w Nojewie (woj. wielkopolskie), trzecie miejsce drużyna SKKT PTTK przy Gimnazjum w Szadkowicach (woj. łódzkie). Zwycięzcy otrzymali statuetki ufundowane przez prezesa LOT „Centralny ŁUK Turystyczny”. Ponadto każda drużyna otrzymała nagrody książkowe. Zapewne każdy z młodych turystów na długo zapamięta zlot „W Centrum Polski”.

Katarzyna Ogonowska

A na podgrodziu i Pl. T. Kościuszki podczas Turnieju Rycerskiego...18.08.2017

... również zostało zaplanowanych wiele atrakcji. Pod zamkiem swoje obozowisko rozbije ciężkozbrojne rycerstwo Poczet herbu Sobol, które zaprezentuje uzbrojenie, wyposażenie oraz walki na miecze. Pojawi się także Ozorkowskie Bractwo Rycerskie prowadzące ćwiczenia szermiercze. Czas umili zespół Tryzna ze średniowiecznymi utworami muzycznymi granymi na rzadko spotykanych, oryginalnych instrumentach.

więcej

Zegar miejski w naprawie18.08.2017

Wczoraj strażacy z KP PSP w Łęczycy dokonali demontażu zegara umieszczonego na budynku Urzędu Miejskiego. Urządzenie, w wyniku silnych wiatrów i opadów deszczu, uległo uszkodzeniu, którego naprawą zajmie się producent. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dni zegar miejski wróci na miejsce i będzie spełniał swoją funkcję.

 

więcej

Zamknięte parkingi na Placu Kościuszki podczas Turnieju Rycerskiego17.08.2017

Szanowni Państwo,
W związku z organizowaną imprezą plenerową pn.XIX Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy informujemy, że od godz. 20.00 w dniu 18 sierpnia 2017r. do godz. 18.00 w dniu 20 sierpnia 2017 będą zamknięte parkingi przy Pl. Kościuszki.
W dniu 19 sierpnia br. w godzinach 10.30-11.30 spod Urzędu Miejskiego w Łęczycy ulicą Kaliską nastąpi przemarsz Orszaku na Zamek Królewski, w związku z tym nastąpią utrudnienia w ruchu kołowym na tym odcinku drogi. Zwracamy się ze szczególną prośbą o nieparkowanie pojazdów w godz. 8.00-11.30 na ul. Kaliskiej na odcinku od ul. Szpitalnej do Pl. T. Kościuszki, gdzie korowód złożony z kilkuset uczestników Turnieju - bractw rycerskich pieszych i konnych będzie wkraczał pod Ratusz Miejski. 
Za wszelkie ograniczenia i utrudnienia przepraszamy.
Jednocześnie informujemy, że  w dniach trwania Turnieju mogą Państwo parkować na parkingach: przy byłym Zakładzie Karnym, na placu PKS oraz na Placu Przedrynek (ten parking zarówno w sobotę, jak i niedzielę będzie dostępny od godz. 14.00).

więcej

Wielkie gotowanie na Placu T. Kościuszki17.08.2017

W dniu 19 sierpnia o godz. 13.00 zapraszamy mieszkańców Łęczycy oraz wszystkich przyjezdnych gości na plac przed Ratuszem Miejskim na pokaz gotowania na dużej patelni. Tego dnia zostanie przygotowany gulasz staropolski, którego degustacja rozpocznie się o godz. 16.00. W niedzielę 20 sierpnia o godz. 9.00 jajecznica z 1000 jaj! Wszystkich smakoszy zapraszamy do degustacji o godz. 11.00. ZAPRASZAMY!

więcej

Zapraszamy na XIX Międzynarodowy Turniej Rycerski17.08.2017

19-20 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Łęczycy odbędzie się XIX Międzynarodowy Turniej Rycerski. Podczas imprezy nie zabraknie takich atrakcji, jak kaskaderski pokaz konny, zabawy plebejskie dla publiczności, średniowieczna szermierka na miecze, turniej łucznictwa średniowiecznego i wiele innych pokazów najwyższej jakości kunsztu w jeździe konnej i posługiwaniu się wszelkimi rodzajami średniowiecznej broni i uzbrojenia. Średniowieczni kupcy zaprezentują swoje towary a tradycyjne i staropolskie potrawy serwowane będą w punktach gastronomicznych wokół zamku.

więcej

Ostrzeżenie przed bąblowicą16.08.2017

Okres wakacyjny sprzyja leśnym wędrówkom. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy przypomina, aby podczas zbierania jagód, malin i jeżyn przestrzegać podstawowych zasad higieny. Na nasze zdrowie czyha tasiemiec.

więcej

Montaż nowych urządzeń na placach zabaw11.08.2017

Trwają prace związane z montażem nowych urządzeń na trzech placach zabaw: przy ul. M. Konopnickiej za blokiem 4c, przy ul. J. Grodzkiej i ul. Zachodniej. Koszt poniesiony na zadanie wyniósł 110.000,00 zł. Doposażone miejsca już cieszą się dużym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

 

więcej

Na kortach tenisowych trwa Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Super Seria Kadetów11.08.2017

W dniach 9-13 sierpnia na łęczyckich kortach tenisowych kadeci, czyli 16 – latkowie walczą o trofea w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym Super Seria Kadetów. To impreza, która odbywa się 4 raz z rzędu. Ma rangę Super-Serii, czyli najwyższą z możliwych, a Honorowy Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Burmistrz Królewskiej Łęczycy. Uroczystego otwarcia dokonali Prezes MMKT Łęczyca - Pan Grzegorz Jasiński, Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca - Pani Monika Kilar-Błaszczyk, życząc młodym zawodnikom wspaniałych wyników i dobrej zabawy.

 

więcej

Ostrzeżenie meteorologiczne: burze z gradem10.08.2017

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z gradem/2
Obszar: województwo łódzkie
Ważność: od godz. 23:00 dnia 10.08.2017 do godz. 06:00 dnia 11.08.2017
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 45 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%
Uwagi: Brak
PCZK w Łęczycy
Jacek Ożadowicz

więcej

Karta Dużej Rodziny - zmiana wzoru wniosku10.08.2017

Informujemy, iż od 1 sierpnia 2017r. zmienił się wzór wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu Karty, a także wzory oświadczeń, które należy dołączyć, składając wniosek. Formularze dostępne są poniżej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: http://www.mpips.gov.pl/bip/ogloszenia-i-wykazy/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziny-lub-wydanie-duplikatu/.

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu (do pobrania)
Oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej (do pobrania)
Oświadczenie o pozostawieniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub dotychczasowym rodzinnym domu dziecka (do pobrania)
Oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej (do pobrania)

więcej