Ogólnopolski Zlot Młodzieży ze Środowisk Wiejskich
2011-05-18 15:16:34

W dniach 13-15 maja 2011 r. Ziemia Łęczycka gościła VII Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK „W Centrum Polski”. Gospodarzem tegorocznej imprezy był Oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy. W Zlocie uczestniczyło 151 osób z 4 województw: śląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i oczywiście łódzkiego.

 


W piątek 13 maja o godzinie 13.30 prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński wraz z prezesem Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy Pawłem Czarneckim dokonali oficjalnego otwarcia Zlotu na terenie 1 dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej. W uroczystym otwarciu Zlotu uczestniczył Zastępca Burmistrza Łęczycy P. Wojciech Czaplij, przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK w Warszawie oraz przedstawiciele 1 dywizjonu lotniczego na czele z mjr Markiem Szymaniakiem. W czasie pobytu na terenie jednostki wojskowej uczestnicy zwiedzili Salę Tradycji, zapoznali się z podstawowym sprzętem uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy 1 dlot oraz 1 bkpow w Leźnicy Wielkiej. Następnie 28 młodzieżowych grup przystąpiło do pierwszej punktowanej konkurencji – marszu na orientację „Stumilowy Las”. Zmagania te zakończyły się zwycięstwem gimnazjalistów z Wieruszowa. A wieczorem na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie ognisko i wspólne śpiewanie turystycznych szlagierów zakończyły pierwszy dzień młodzieżowego Zlotu „W Centrum Polski”.
W sobotni poranek wszystkich turystów przywitał na łęczyckim rynku sam Diabeł Boruta i zaprosił do wspólnej zabawy w Królewskim Mieście Łęczyca. Wyposażeni w plan miasta uczestnicy wyruszyli na trasę gry terenowej, podczas której nie tylko zdobywali kolejne punkty, ale także poznawali ciekawe miejsca, zabytki i historię Łęczycy. Członkowie łęczyckiego Oddziału PTTK odkrywali młodym turystom m.in. tajemnice zamku, ratusza, kościołów pw. Św. Andrzeja Apostoła, Niepokalanego Poczęcia NMP, łęczyckich hałd, zapoznawali z historią Bitwy nad Bzurą. W konkurencji rozgrywanej w sobotnie przedpołudnie niepokonani byli uczniowie z Gimnazjum w Daszynie, których na dziedzińcu łęczyckiego zamku nagrodził Burmistrz Łęczycy Andrzej Olszewski.
W godzinach popołudniowych „zlotowcy” odwiedzili jeszcze archikolegiatę w Tumie, sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich, jej dom rodzinny w Głogowcu, a także dworek w Bronowie, w którym mieszkała Maria Konopnicka. Wieczorny pobyt w Bronowie umilił wszystkim występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich, którzy przypomnieli twórczość poetki. Ognisko i turystyczna piosenka rozbrzmiewająca w pięknym parku otaczającym zabytkowy dworek były zwieńczeniem drugiego dnia turystycznych zmagań. W niedzielę turyści gościli w Uniejowie. Tam czekały kolejne atrakcje: pobyt w termach uniejowskich, wizyta w zamku oraz kolejna gra terenowa „W poszukiwaniu uniejowskiego skarbu”. W tej konkurencji najlepsi okazali się gospodarze – harcerze z Uniejowa, którzy odnaleźli skarb – wody termalne. Mimo deszczowej aury zabawa była znakomita.
Po trzech dniach wspaniałej przygody nadszedł czas podsumowania. W klasyfikacji generalnej konkursów rozgrywanych podczas VII Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK zwyciężyła drużyna Szkolnego Kola Krajoznawczo- Turystycznego PTTK przy Gimnazjum w Daszynie pod opieką P. Katarzyny Ogonowskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej w Nojewie (woj. wielkopolskie), trzecie miejsce drużyna SKKT PTTK przy Gimnazjum w Szadkowicach (woj. łódzkie). Zwycięzcy otrzymali statuetki ufundowane przez prezesa LOT „Centralny ŁUK Turystyczny”. Ponadto każda drużyna otrzymała nagrody książkowe. Zapewne każdy z młodych turystów na długo zapamięta zlot „W Centrum Polski”.

Katarzyna Ogonowska

Szanowni Mieszkańcy Łęczycy16.10.2017

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Łęczycy Nr LV/318/2017 z dnia 28 sierpnia 2017 roku od dnia 3 października 2017 roku zmieniły się w naszym mieście dwie nazwy ulic:
- dotychczasowa nazwa ulicy „Związku Walki Młodych” została zmieniona na nazwę „Związku Walki Zbrojnej”
- dotychczasowa nazwa ulicy Hanki Sawickiej” została zmieniona na nazwę „Kardynała Stefana Wyszyńskiego".

więcej

Międzynarodowy Dzień Bajek w łęczyckiej bibliotece16.10.2017

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 5 do 9 roku życia do wzięcia udziału w imprezie z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Impreza odbędzie się 03.11.2017 r. w godzinach 16.00-18.00. W programie: bajkowe quizy, zagadki, kalambury oraz zabawy muzyczno-ruchowe. Zapisy przyjmowane są do 25.10.2017 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy, ul. Zachodnia 19 lub pod numerem telefonu 24 388 11 88. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Zapraszamy na imprezę sportową pn. "IV Puchar Polski Karate Shotokan NSKF"16.10.2017

Łęczycki Klub Karate „IPPON” organizuje imprezę sportową pn. „IV Puchar Polski Karate Shotokan NSKF”, która odbędzie się w dniu 21 października 2017 roku w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Eliminacje rozpoczną się o godz. 9.00, natomiast finały zostaną rozegrane o godz. 14.00. Zapraszamy do uczestnictwa w zawodach.

więcej

Październik miesiącem świadomości raka piersi16.10.2017

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę kobiet na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom. Wczesne wykrycie guza zwiększa szansę na skuteczną terapię. Niestety, tylko co czwarta Polka zgłasza się na badanie profilaktyczne.

więcej

Informacja – oferta realizacji zadania publicznego pn. „Wskazanie alternatywnych sposobów kulturalnego i aktywnego s16.10.2017

W dniu 10.10.2017 r. w trybie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2016 r. poz.1817 z póź zm.) Ochotnicza Straż Pożarna w Łęczycy złożyła uproszczoną ofertę realizacji zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi wśród młodzieży oraz osób dorosłych pn. „Wskazanie alternatywnych sposobów kulturalnego i aktywnego spędzania czasu wolnego z dala od nałogów i uzależnień dla młodzieży oraz dorosłych działających przy OSP Łęczyca”.
więcej

Zapraszamy na IX Bieg Papieski13.10.2017

kliknij w powyższy obrazek, aby pobrać cały plakat

16 października br. w Parku Miejskim w Łęczycy odbędzie się IX Bieg Papieski. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w imprezie sportowej, która ma na celu uczczenie 39. rocznicy pontyfikatu Papieża Polaka - Jana Pawła II. Szczegóły dotyczące organizacji Biegu i warunków udziału znajdują się w Regulaminie (proszę pobrać). Karty startowe można pobierać w Wydziale Promocji, Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Łęczycy /II piętro, pokój nr 30/ w terminie do dnia 12 października 2017r. oraz na stronie internetowej Urzędu (proszę pobrać).

więcej

Dzień Edukacji Narodowej 201713.10.2017

Dzisiaj w łęczyckich placówkach oświatowych obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta Łęczyca - Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Monika Kilar-Błaszczyk, Sekretarz Miasta Łęczyca Renata Brygier, nauczyciele, pracownicy administracyjni i obsługi, liczne grona rodziców, a także emerytowani pracownicy szkół i przedszkoli. Nauczyciele oraz pracownicy oświaty usłyszeli od władz miasta słowa podziękowań za trud i poświęcenie wkładane w proces wychowania najmłodszych mieszkańców Łęczycy.
 więcej

Konsultacje społeczne dotyczące utworzenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych13.10.2017

W dniu 12 października 2017 roku w łęczyckim Domu Kultury w ramach Komisji Wspólnej Rady Miejskiej w Łęczycy odbyły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Na konsultacje przybyli dyrektorzy łęczyckich placówek oświatowych oraz niewielkie grono rodziców.
 
 

więcej

Belferiada 201713.10.2017

Wczoraj, 12 października 2017 roku, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy odbyła się XII Belferiada, czyli cykliczne rozgrywki sportowe nauczycieli i samorządowców. W turnieju w piłkę siatkową rywalizowały 3 drużyny żeńsko-męskie reprezentujące: Powiat Łęczycki, Królewskie Miasto Łęczyca i Gminę Łęczyca. Imprezę prowadził Zbigniew Kocoń, który odpowiadał także za sprawiedliwe sędziowanie meczy.
 
 

więcej

Podsumowanie projektu „Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich”13.10.2017

W dniu 12 października br. o godz. 10.00 w Muzeum w Łęczycy odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich”. W sali artystycznej łęczyckiego muzeum zgromadzili się uczestnicy warsztatów pająkarskich. Obecna była także Pani Maria Lasota – twórczyni ludowa z Gołocic, która w trakcie warsztatów przekazywała dzieciom i młodzieży trudną sztukę wykonywania pająków. Na zakończenie projektu zaprezentowane zostały dzieła, które powstały podczas warsztatów.
 
 

więcej