Ogólnopolski Zlot Młodzieży ze Środowisk Wiejskich
2011-05-18 15:16:34

W dniach 13-15 maja 2011 r. Ziemia Łęczycka gościła VII Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK „W Centrum Polski”. Gospodarzem tegorocznej imprezy był Oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy. W Zlocie uczestniczyło 151 osób z 4 województw: śląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i oczywiście łódzkiego.

 


W piątek 13 maja o godzinie 13.30 prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński wraz z prezesem Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy Pawłem Czarneckim dokonali oficjalnego otwarcia Zlotu na terenie 1 dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej. W uroczystym otwarciu Zlotu uczestniczył Zastępca Burmistrza Łęczycy P. Wojciech Czaplij, przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK w Warszawie oraz przedstawiciele 1 dywizjonu lotniczego na czele z mjr Markiem Szymaniakiem. W czasie pobytu na terenie jednostki wojskowej uczestnicy zwiedzili Salę Tradycji, zapoznali się z podstawowym sprzętem uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy 1 dlot oraz 1 bkpow w Leźnicy Wielkiej. Następnie 28 młodzieżowych grup przystąpiło do pierwszej punktowanej konkurencji – marszu na orientację „Stumilowy Las”. Zmagania te zakończyły się zwycięstwem gimnazjalistów z Wieruszowa. A wieczorem na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie ognisko i wspólne śpiewanie turystycznych szlagierów zakończyły pierwszy dzień młodzieżowego Zlotu „W Centrum Polski”.
W sobotni poranek wszystkich turystów przywitał na łęczyckim rynku sam Diabeł Boruta i zaprosił do wspólnej zabawy w Królewskim Mieście Łęczyca. Wyposażeni w plan miasta uczestnicy wyruszyli na trasę gry terenowej, podczas której nie tylko zdobywali kolejne punkty, ale także poznawali ciekawe miejsca, zabytki i historię Łęczycy. Członkowie łęczyckiego Oddziału PTTK odkrywali młodym turystom m.in. tajemnice zamku, ratusza, kościołów pw. Św. Andrzeja Apostoła, Niepokalanego Poczęcia NMP, łęczyckich hałd, zapoznawali z historią Bitwy nad Bzurą. W konkurencji rozgrywanej w sobotnie przedpołudnie niepokonani byli uczniowie z Gimnazjum w Daszynie, których na dziedzińcu łęczyckiego zamku nagrodził Burmistrz Łęczycy Andrzej Olszewski.
W godzinach popołudniowych „zlotowcy” odwiedzili jeszcze archikolegiatę w Tumie, sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich, jej dom rodzinny w Głogowcu, a także dworek w Bronowie, w którym mieszkała Maria Konopnicka. Wieczorny pobyt w Bronowie umilił wszystkim występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich, którzy przypomnieli twórczość poetki. Ognisko i turystyczna piosenka rozbrzmiewająca w pięknym parku otaczającym zabytkowy dworek były zwieńczeniem drugiego dnia turystycznych zmagań. W niedzielę turyści gościli w Uniejowie. Tam czekały kolejne atrakcje: pobyt w termach uniejowskich, wizyta w zamku oraz kolejna gra terenowa „W poszukiwaniu uniejowskiego skarbu”. W tej konkurencji najlepsi okazali się gospodarze – harcerze z Uniejowa, którzy odnaleźli skarb – wody termalne. Mimo deszczowej aury zabawa była znakomita.
Po trzech dniach wspaniałej przygody nadszedł czas podsumowania. W klasyfikacji generalnej konkursów rozgrywanych podczas VII Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK zwyciężyła drużyna Szkolnego Kola Krajoznawczo- Turystycznego PTTK przy Gimnazjum w Daszynie pod opieką P. Katarzyny Ogonowskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej w Nojewie (woj. wielkopolskie), trzecie miejsce drużyna SKKT PTTK przy Gimnazjum w Szadkowicach (woj. łódzkie). Zwycięzcy otrzymali statuetki ufundowane przez prezesa LOT „Centralny ŁUK Turystyczny”. Ponadto każda drużyna otrzymała nagrody książkowe. Zapewne każdy z młodych turystów na długo zapamięta zlot „W Centrum Polski”.

Katarzyna Ogonowska

Jubieluszowa Edycja Turnieju Klasyfikacyjnego Młodzików w Łęczycy28.04.2017

W długi majowy weekend od 02 do 06 maja na kortach Miejskiego Centrum Tenisowego - MMKT – Łęczyca odbędzie się X Jubileuszowa Edycja Ogólnopolskiego Turnieju Klasyfikacyjnego Młodzików Super-Seria, w ramach letniego kalendarza Polskiego Związku Tenisowego z Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Burmistrza Miasta Łęczycy.

więcej

Nieruchomości miejskie na sprzedaż28.04.2017

16 maja 2017 roku w Urzędzie Miejskim w Łęczycy przy ul. Marii Konopnickiej 14 w sali konferencyjnej /parter/ odbędą się przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż: nieruchomości gruntowej i nieruchomości lokalowych. Przetargi będą przeprowadzane zgodnie z poniższym harmonogramem.

więcej

Jan Kopka gościem spotkania "Osobowości"28.04.2017

30 kwietnia 2017 roku o godzinie 15.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbędzie się spotkanie z cyklu „Osobowości”, którego bohaterem będzie Jan Kopka. Gość spotkania to niezwykle ciekawa i barwna postać związana z naszym regionem. Mieszkaniec Chorek w gminie Grabów jest emerytowanym strażakiem, pszczelarzem, gawędziarzem oraz kolekcjonerem. Posiada ogromny zbiór różnych eksponatów, których gromadzenie rozpoczął już w szkole podstawowej. W swojej kolekcji ma m.in.: obrazy, rzeźby, proporczyki, aparaty telefoniczne i hełmy.

więcej

Zapraszamy na koncert w ramach "Musica Moderna"28.04.2017

W niedzielę, 30 kwietnia 2017 roku o godzinie 19.15 w Klasztorze OO. Bernardynów w Łęczycy, przy ul. Poznańskiej 18A, odbędzie się koncert w ramach 70. Sesji „Musica Moderna” - Muzyka Solowa i Kameralna. Organizatorem jest Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Podczas koncertu wystąpią: Sławomir Cichor (trąbka, flugelhorn) i Krzysztof Urbaniak (organy). W programie utwory znanych kompozytorów, m.in. Johanna Sebastiana Bacha i Krzysztofa Grzeszczaka – absolwenta i wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi.Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

więcej

Posiedzenie Komisji Sportu i Rekreacji28.04.2017

Zawiadamiam, że w dniu 8 maja 2017 r. (poniedziałek) o godz. 16:30 odbędzie się posiedzenie Komisji Wspólnych pod przewodnictwem Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Łęczycy w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy.

więcej

Dzień Flagi RP - 2 maja - utrudnienia w ruchu drogowym28.04.2017

W dniu 2 maja z powodu realizacji Rowerowego Prologu ulicami Miasta Łęczyca informujemy, iż w godz. 11.20 - 12.20 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym na trasie przejazdu, tj. ul. Kościelna - Al. Jana Pawła II - ul. Kaliska - "sapardówka" - ul. Lotnicza - ul. Belwederska - Plac Przyjaźni.


(proszę kliknąć na baner, aby wyświetlić szczegółowe informacje)

więcej

Zapraszamy na uroczystości27.04.2017


(proszę kliknąć na obrazek, aby zobaczyć program uroczystości)

więcej

Metoda Webquest w pracy nauczyciela26.04.2017

W dniu 24 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyła się pierwsza część szkolenia „ Metoda Webquest w pracy nauczyciela”. W spotkaniu uczestniczyło 19 nauczycieli ze szkół Powiatu Łęczyckiego WebQuest to innowacyjna metoda uczenia się w oparciu o wyszukiwanie i przetwarzanie informacji z wykorzystaniem Internetu jako integralnej części nauczania dowolnego przedmiotu na każdym poziomie nauczania lub prowadzenia zajęć interdyscyplinarnych. Kierownik zapoznała nauczycieli z metodą, przeanalizowano również kilka gotowych Webqestów. Na warsztatach 15 maja będzie tworzony autorski Webquest wykorzystując narzędzie Google: Blogger.

 

więcej

Warsztaty animacji poklatkowej26.04.2017

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zaprasza dzieci i młodzież na trzydniowe warsztaty animacji poklatkowej, czyli przyspieszony kurs tworzenia filmu animowanego. Uczestnicy nauczą się tworzenia scenariusza, scenografii, postaci, wreszcie animacji i reżyserii, czyli szeroko pojętej sztuki filmowej.

więcej

Wolne stanowiska sprzedaży na targowisku miejskim26.04.2017

Jednostka Budżetowa „Zieleń Miejska” informuje, że posiada wolne stanowiska sprzedaży na targowisku miejskim w Łęczycy przy ulicy Plac Przedrynek: miejsce 18 rząd C, miejsce 48 rząd B. Osoby zainteresowane rezerwacją w/w stanowisk mogą składać podania o przyznanie miejsca do dnia 28.04.2017 r. do godziny 12.00. W przypadku wpłynięcia więcej niż jednej oferty odbędzie się licytacja w/w stanowisk w dniu 28.04.2017 r. o godzinie 13.00. Zainteresowanych prosimy o składanie podań w budynku Urzędu Miasta - pokój 51. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 24 721 03 47.

więcej