Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Robert Wolski Mistrzem Polski

Wspaniała informacja dotarła ze Spały, gdzie rozgrywane były Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce.

Robert Wolski, reprezentant MKLA Łęczyca, w pięknym stylu wywalczył tytuł Mistrza Polski. Łęczycanin zdobył złoty medal, a jego rezultat to 228cm. Wynikiem tym łęczycanin wypełnił minimum PZLA na Halowe Mistrzostwa Świata, które w dniach 10 - 12 marca odbędą się w Moskwie.

Po występie na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, Mistrzostwach Europy w Madrycie, Wolski wystartuje w kolejnej imprezie rangi światowej.

Zarząd PZLA ustalił skład naszej reprezentacji na mistrzostwa świata w Moskwie. Oczywiście, w reprezentacji znalazł się Robert Wolski, a drugim skoczkiem wzwyż, który będzie reprezentował Polskę na tych mistrzostwach, będzie Wojciech Theiner.

- Cieszę się bardzo ze złotego medalu. Postaram się powalczyć w Moskwie o jak najlepszy wynik i miejsce. Jestem pewien, że nie zawiodę kibiców, przede wszystkim tych z Łęczycy, mojego rodzinnego miasta, którzy gorąco dopingowali mnie w Spale. Serdecznie im za to dziękuję - mówi Robert Wolski.

7. Mirosław Grudziecki - 205cm.

Robertowi Wolskiemu serdecznie gratulujemy tytułu Mistrza Polski i życzymy bardzo udanego startu w Halowych Mistrzostwach Świata w Moskwie.

więcej

Kampmann już buduje

Na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podstrefy w Łęczycy, rozpoczęły się prace związane z budową hal produkcyjnych. Budowane są hale na potrzeby niemieckiej firmy Kampmann, która już rozpoczęła zatrudnianie pierwszych pracowników.

Roboty maja potrwać do czerwca, a prawdopodobnie w lipcu, firma rozpocznie produkcję. W niemieckiej firmie zatrudnienie znajdzie 120 osób, ale oczywiście istnieje możliwość utworzenia dodatkowych miejsc pracy.

- Cieszę się, że ciężki sprzęt wjechał na plac budowy i pierwsze osoby z naszego miasta znalazły zatrudnienie. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach w strefie rozpocznie się budowa hal na potrzeby firmy HTL, która również inwestuje w Łęczycy. Mroźna aura pokrzyżowała plany budowlańcom. Gdyby nie tak mroźna zima prace te rozpoczęłyby się znacznie wcześniej - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Docelowo w obu przedsiębiorstwach znajdzie zatrudnienie ponad 600 osób.

W strefie ekonomicznej rozpoczęły się już prace związane z budową hal produkcyjnych

więcej

"Becikowe" wróciło do Łęczycy

W 2004 roku, Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, zaproponował wypłaty pieniężne rodzinom, w których urodziło się dziecko. Nasze miasto było prekursorem pomocy rodzinom, która dziś nazywana jest "becikowym".

- Możemy być dumni, że właśnie nasze miasto zapoczątkowało ten rodzaj pomocy rodzinie. Wypłacając wtedy po 500 zł daliśmy przykład, że polskiej rodzinie należy pomagać, ale chcieliśmy też zwrócić uwagę na sprawy związane z niżem demograficznym - stwierdzał Krzysztof Lipiński.

Burmistrz, ponownie odwiedza łęczyckie rodziny i wręcza "becikowe". Teraz są to większe pieniądze, ale radość z ich otrzymania jest podobna do tej, jaką przeżywali rodzice w 2004 roku.

Łęczyckie maluchy i ich rodzice znów cieszą się z "becikowego"

więcej

HURTAP ŁĂŠCZYCA - AZS AWF WROCŁAW 9:0, (4:0)

SETNA BRAMKA

Piłkarze Hurtapu nie mieli większych problemów z odniesieniem zwycięstwa w kolejnym meczu o mistrzostwo II ligi futsala. 9:0, to wynik odzwierciedlający różnicę klas dzielącą oba zespoły. Nasi piłkarze grali nowoczesny futsal; stworzyli dobre widowisko, a ważne jest też to, że strzelili rywalom aż 9 bramek. Ani przez moment wrocławianie nie potrafili zagrozić naszej bramce.

Już w 17 sekundzie gry, pierwszą bramkę dla naszego zespołu zdobył Stefan Potocki. Była to jubileuszowa, setna bramka, zdobyta przez drużynę Hurtapu w II lidze.

Kolejne bramki dla naszej drużyny zdobywali: Milczarek 4, Karasiński, Laskowski, Sadziński 2 i ponownie Potocki.

Mecz z Wrocławiem, to juz historia. Teraz naszych piłkaryz czeka arcyważne spotkanie z AZS VITA SPORT Warszawa, która to drużyna zajmuje drugie miejsce w tabeli, ze strata czterech punktów do Hurtapu. Taką samą stratę ma zespół TPH Polkowice.

W meczu z AZS AWF Wrocław nasz zespół zagrał w nastepującym składzie: Górecki, Woźniak, D.Karasiński, M.Karasiński, Wdowiak, Laskowski, Sadziński, Milczarek, R.Czekalski, K.Voss, Potocki.

więcej

DWA MECZE, DWA ZWYCIĂŠSTWA

To był ciężki, ale zwycięski tydzień dla naszych piłkarzy. Treningi w hali, na siłowni i w terenie, a na koniec dwa sparingowe mecze. Drużyna jest już w dobrej dyspozycji, o czym świadczą odniesione dwa zwycięstwa.

W czwartek, nasza drużyna rozegrała sparingowy mecz ze Startem Łódź. Spotkanie odbyło się na sztucznej murawie stadionu SMS Łódź i zakończyło zwycięstwem Hurtapu-Górnika 1:0. Jedyną bramkę strzelił w 34 minucie Marcin Janicki, który wykończył dobrą akcję całego zespołu i wykorzystał dokładne dośrodkowanie Krzysztofa Sokalskiego.

W sobotę, łęczycanie tradycyjnie już udali się do Skierniewic, gdzie na sztucznej trawie zmierzyli się z Pogonią-Ekolog Zduńska Wola. Mecz był dobrym widowiskiem, a przewaga naszego zespołu ani przez moment nie podlegała dyskusji.

- Wygraliśmy 4:0, prowadząc do przerwy 1:0. Bramki w kolejności strzelili: Adamczyk z rzutu wolnego w 16 minucie, Potocki w 47 minucie, który wykorzystał błędy obrońców, Czajkowski w 70 minucie, który po ograniu stopera nie miał problemów z umieszczeniem piłki w siatce i ponownie Adamczyk, który pobiegł na pole karne i celnie uderzył piłkę po dośrodkowaniu z prawej strony – mówi Wiesław Bańkosz, trener naszej drużyny.

Łęczycanie zagrali bardzo dobry mecz, a zawodnicy ze Zduńskiej Woli nie potrafili stworzyć żadnej sytuacji bramkowej.

- Na wyróżnienie zasłużyła cała drużyna. Pokazaliśmy w tym meczu dobrą piłkę. Grając z Pogonią w IV lidze strasznie się męczyliśmy. Dziś mój zespół jest o klasę lepszy – stwierdzał Wiesław Bańkosz.

W najbliższą środę nasz zespół wyjeżdża do Częstochowy na mecz z Rakowem. Do meczu w Częstochowie trzeba ciężko popracować na treningach.

W meczu z Pogonią, łęczycanie zagrali w następującym składzie: Łukiewicz, R.Czekalski (46 Karasiński), Adamczyk, Napieraj (46 M.Czekalski)m Słowiński, Czajkowski, Kasperkiewicz (70 K.Voss), Laskowski (46 Ogrodowicz), Sobalczyk (46 Kaczkowski), M.Janicki (46 Milczarek), Sokalski (46 Potocki).

więcej

BEZPIECZNY STADION

W Komendzie Powiatowej Policji odbyła się narada dotycząca bezpieczeństwa na Stadionie Miejskim w Łęczycy, podczas meczów Hurtapu-Górnika w III lidze.

W naradzie uczestniczyli przedstawiciele policji, Urzędu Miejskiego, straży miejskiej oraz działacze naszego klubu.

- Stadion Miejski można zaliczyć do bezpiecznych. W rundzie jesiennej doszło do jednego incydentu, po zakończeniu meczu w Radomskiem. Myślę, że wszyscy zrobimy wszystko, aby podczas meczów na stadionie było bezpiecznie – stwierdzał Krzysztof Protekta, Komendant Powiatowy Policji.

- Zainstalowana została kolejna kamera monitorująca także Stadion Miejski. Ten fakt również przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno na stadionie, jak i poza nim – mówił Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Uczestnicy narady stwierdzili, że dużą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa odgrywać będzie firma ochroniarska, a także sami kibice, którzy powinni kulturalnie dopingować swój zespół.

- Jeszcze raz dokonamy oględzin stadionu. Przed każdym meczem będziemy w kontakcie z ochroną obiektu i działaczami klubowymi. Jestem pewien, że stadion w Łęczycy będzie najbezpieczniejszym w III lidze – mówił Krzysztof Protekta.

Mieszkańcy miasta też mają taką nadzieję. Niech mecz naszego zespołu będzie świętem, którego atmosfery nic i nikt nie zakłóci.

więcej

Kulinarne rarytasy

Dziś, o godzinie 10.00 w łęczyckim Domu Kultury, juz po raz szósty odbędzie się "Pokaz potraw regionalnych". Impreza przygotowywane jest wspólnie przez Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Łęczyckiej i Dom Kultury.

W pokazie weźmie udział kilkadziesiąt zespołów, które przygotowują tradycyjne dania kuchni łęczyckiej, ale nie tylko.

Doskonała zabawa, jak to tylko możliwe w "tłusty czwartek" zakończy się w późnych godzinach popołudniowych.

więcej

Skarbnicy w Łęczycy

W łęczyckim Domu Kultury odbył się Drugi Konwent Skarbników gmin województwa łódzkiego. Konwent został zorganizowany przez Związek Gmin Regionu Łódzkiego.

- W Konwencie uczestniczyło około 40 skarbników gminnych, ale nie tylko. Interesująca tematyka Konwentu sprawiła, że do Łęczycy przyjechali także wójtowie z naszego województwa. Jestem pewien, że poruszane tematy będą bardzo przydatne zarówno wójtom, jak i gminnym skarbnikom - stwierdzał Krzysztof Lipiński, przewodniczący ZGRŁ.

Ewa Śpionek, z Regionalnej Izby Obrachunkowej, poruszała problemy dotyczące finansów publicznych, natomiast Rafał Krzemiński poprowadził dyskusję, która miała przybliżyć problemy pozyskiwania przez samorządy pieniędzy unijnych.
Po zakończeniu Konwentu, uczestnicy zwiedzili Zamek Królewski.

więcej

Praca dla łęczycan

W łęczyckiej strefie ekonomicznej zaczyna się ożywienie związane z inwestycjami firm HTL i Kampmann. W ubiegłym roku obie firmy otrzymały tereny pod inwestycje, a już za kilka dni rozpoczną się budowy hal produkcyjnych.

- Firmy docelowo zamierzają zatrudnić około 600 pracowników. Cieszę się że już ruszają roboty i pierwsi łęczycanie znajdą zatrudnienie - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Podwykonawcy, którzy będą stawiać hale produkcyjne już zaczęli poszukiwać cieśli, zbrojarzy, betoniarzy, murarzy, monterów instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz specjalistów w innych zawodach budowlanych. Bliższych informacji dotyczących tej sprawy można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy.

- Prowadzimy rozmowy z kolejnymi inwestorami. Zainteresowanie naszym miastem z ich strony jest bardzo duże. Firma szwajcarska już podpisała list intencyjny. Jest to firma z branży metalowej. Zwróciliśmy się do zarządu ŁSSE o umożliwienie powiększenia naszej strefy o dodatkowe hektary ziemi. jestem pewien, że decyzja będzie pozytywna, a kolejne firmy ulokują się w Łęczycy i dadzą zatrudnienie mieszkańcom - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

AWANS W PUCHARZE POLSKI

Doskonale spisali się piłkarze HURTAPU, którzy wywalczyli awans do kolejnej fazy rozgrywek Pucharu Polski w futsalu.

Nasza drużyna wywalczyła awans na turnieju, który został rozegrany w Krapkowicach. W hali w Krapkowicach zaprezentowały się oprócz Hurtapu jeszcze trzy drużyny. Były to: Otmęt Krapkowice, Prath & Whitney Kalisz oraz AZS AWF Wrocław.

W pierwszym meczu łęczycanie pokonali 2:0 Otmęt Krapkowice, a gole w II połowie strzelili Igor Sobalczyk i Łukasz Laskowski.

W następnym meczu nasza drużyna zmierzyła się Prath & Whitney Kalisz. Mecz był bardzo emocjonujący i stał na wysokim poziomie. Do przerwy utrzymywał się wynik 0:0. W drugiej połowie prowadzenie dla naszego zespołu uzyskał Laskowski. Kaliszanie, po kilku minutach wyrównali, a o zwycięstwie Hurtapu zadecydowało trafienie niezawodnego Sobalczyka.

Mając zapewniony awans do kolejnej fazy Pucharu Polski, w ostatnim meczu łęczycanie zagrali spokojnie i zremisowali z AZS AWF Wrocław 2:2. Bramki dla naszej drużyny strzelili Marek Sadziński i Robert Czekalski.

- Cieszymy się z wywalczonego awansu, ale myślami jesteśmy już przy kolejnym meczu ligowym, który zagramy w Krośniewicach właśnie z wrocławianami – mówili nasi zawodnicy.

W turnieju w Krapkowicach barw HURTAPU bronili: Górecki, Woźniak, D. Karasińki, M.Karasiński, Sadziński, Sobalczyk, Laskowski, R.Czekalski, Milczarek, K.Voss, Wdowiak. Trener: Andrzej Antos.

więcej

KANIA GOSTYĂ‘ – HURTAP-GĂ“RNIK 2:3, (0:1)

W rozegranym na sztucznej murawie w Tarnowie Podgórnym meczu sparingowym, piłkarze HURTAPU-GÓRNIKA pokonali 3:2 czołowy zespół III ligi grupy wielkopolsko – pomorskiej , Kanię Gostyń.

Przez całe spotkanie nasi piłkarze mieli dużą przewagę, grali szybko i zdecydowanie, stwarzając dogodne sytuacje bramkowe. Wyraźna przewaga została udokumentowana w 35 minucie gry. Nasi środkowi pomocnicy wyłuskali piłkę w środku pola i posłali ją do Sokalskiego. Sokalski ustawiony był na 16 metrze od bramki. Błyskawicznie zdecydował się na strzał, a piłka po odbiciu od słupka wpadła do gostyńskiej bramki.

W drugiej połowie, piłkarze z Gostynia zagrali bardziej energicznie, ale zapału wystarczyło im tylko na kilka minut. Potem znów na boisku „rządzili” łęczycanie. Efektem przewagi naszego zespołu były dwie kolejne bramki. W 65 minucie, w swoim stylu, w pole karne przedzierał się Tomasz Milczarek. Obrońcom Kanii nie pozostawało nic innego, jak tylko faulem zakończyć szarżę łęczyckiego napastnika. Sędzia podyktował „jedenastkę”, która na bramkę zamienił pewnym strzałem Marcin Adamczyk.

Po kolejnych 10 minutach, łęczycanie podwyższyli na 3:0. Gola, strzałem głową, po wrzucie piłki z autu w pole karne, zdobył Marcin Janicki.

Tak wysokie prowadzenie uśpiło trochę naszych zawodników, którzy ostatnie minuty zagrali nonszalancko. Wykorzystali to piłkarze z Gostynia, którzy w 84 i 85 minucie zdobyli dwie bramki. Było to jednak wszystko, na co pozwolili łęczycanie swoim rywalom.

Zwycięstwo odniesione nad Kanią Gostyń było pierwszą wygraną naszego zespołu w tegorocznych meczach sparingowych.

Chciałoby się rzec, że im bliżej inauguracji III ligi, tym forma zwyżkuje. I, tak powinno być. I, tak trzymać dalej.

W meczu z Kanią nasz zespół zagrał w następującym składzie: Łukowicz, R.Czekalski, M.Czekalski (46 Hoderko), Adamczyk, Bartczak (46 Potocki), Ogrodowicz (46 Słowiński), Kasperkiewicz, Kaczkowski (46 Sobalczyk), Napieraj, Sokalski (46 Milczarek), M.Janicki. Trener:Wiesław Bańkosz.

więcej

Burmistrz udzieli ślubu

Jutro 18 lutego, Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, w Zamku Królewskim, udzieli ślubu młodej parze.

Na ślubnym kobiercu staną Anna Boczkowska i Jakub Domański. Młoda para uroczyste ślubowanie złoży o godzinie 17.00.

- Wnętrza Zamku Królewskiego wprost idealnie pasują do takich uroczystości. Wielokrotnie informowałem, ze jeżeli łęczyckie młode pary chcą zawrzeć związki małżeńskie w Zamku, to ich życzenie zostanie spełnione - mówi Krzysztof Lipiński.

Sobotni ślub będzie pierwszym, który odbędzie się w Zamku Królewskim.

A, my ze swojej strony, życzymy młodej parze szczęścia, spełnienia wszystkich marzeń i samych radosnych dni.

więcej

Konwent Skarbników w Łęczycy

W najbliższy poniedziałek o godzinie 9.00 w Domu Kultury w Łęczycy odbędzie się Drugi Konwent Skarbników gmin województwa łódzkiego. Organizatorem Konwentu jest Związek Gmin Województwa Łódzkiego.

Konwent rozpocznie się dyskusją na temat "Wybranych zagadnień ustawy z dnia 30 kwietnia 2005 roku o finansach publicznych. Dyskusję poprowadzi Ewa Śpionek z Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Natomiast Rafał Krzemiński będzie prowadził dyskusję na temat "Zasad kwalifikalności wydatków na projekty ze Środków Unii Europejskiej i ich rozliczenie".

- Zaproponowana dyskusja na tak ważne tematy, sprawiła, że na Drugi Konwent Skarbników, przyjadą prawdopodobnie skarbnicy ze wszystkich gmin województwa łódzkiego. Po zakończeniu części merytorycznej, nasi goście będą mieli okazję zwiedzić Królewską Łęczycę - informuje Krzysztof Lipiński, przewodniczący Związku Gmin Regionu Łódzkiego.

więcej

UNIA SKIERNIEWICE – HURTAP-GĂ“RNIK 2:2, (1:1)

W rozegranym wczoraj, 16 lutego meczu sparingowym, nasi piłkarze zremisowali na sztucznym boisku w Skierniewicach z tamtejszą Unią 2:2. Do przerwy był remis 1:1.

To był bardzo dobry mecz w wykonaniu obu zespołów. Po raz pierwszy od długiego czasu mogliśmy zagrać na dokładnie odśnieżonym boisku. Na sztucznej trawie gra się trochę inaczej, ale moi zawodnicy są już do takiej nawierzchni przyzwyczajeni. Dałem szansę gry wszystkim zawodnikom. Nie grał tylko chory Łukasz Laskowski. Z przebiegu gry zasłużyliśmy na zwycięstwo, ponieważ stworzyliśmy kilka dogodnych sytuacji bramkowych, których jednak nie potrafili wykorzystać moi piłkarze – mówi Wiesław Bańkosz, trener łęczyckiego zespołu.

Pierwsze minuty meczu były wyrównane, oba zespoły starały się kilkom podaniami stwarzać dogodne sytuacje napastnikom. Po jednej z akcji łęczycan, Igor Sobalczyk znalazł się w pobliżu bramki gospodarzy, ale zamiast podawać do piłkę do Tomasza Milczarka, to zdecydował się na strzał. Strzał nie przyniósł efektu w postaci bramki.

W 30 minucie gospodarze objęli prowadzenie. Akcja praktycznie z niczego, a przy obronie lekkiego uderzenia z prawej strony, nie popisał się Kamil Woźniak. Przepuścił piłkę między rękoma i nogami. Bramka kuriozalna i chwały naszemu bramkarzowi nie przynosi.

W 35 minucie szarżującego na bramkę Unii Milczarka, obrońcy mogli powstrzymać tylko faulem. Faul miał miejsce w odległości 18 metrów od bramki. Do piłki podszedł Sobalczyk i precyzyjnym uderzeniem umieścił ją w bramce gospodarzy. Igor znalazł lukę w murze i idealnie wcelował piłkę w to miejsce.

W 55 minucie nasi obrońcy zamiast wybijać piłkę z pola karnego rozpoczęli długą „zabawę”, która zakończyła się drugim golem dla Unii. Strzału z około 8 metrów, Łukiewicz nie był w stanie obronić.

W 77 minucie padła wyrównująca bramka. Sobalczyk dośrodkował z rzutu rożnego. Dawid Hoderko wyprzedził skierniewickich obrońców i strzelił nogą w długi róg. 2:2 i taki wynik nie powinien krzywdzić żadnej ze stron. Chociaż, tak jak pisaliśmy wcześniej, łęczycanie byli zespołem trochę lepszym, zespołem, który stworzył więcej sytuacji bramkowych.

W sobotę 18 lutego nasza drużyna wyjeżdża na kolejny mecz sparingowy. Tym razem łęczycanie zagrają na sztucznym boisku w Tarnowie Podgórnym (miejscowość za Poznaniem), a ich rywalem będzie III ligowa Kania Gostyń.

W meczu z Unią zagrali: I połowa: Woźniak, R,Czekalski, Słowiński, M.Czekalski, Bartczak, Ogrodowicz, Kaczkowski, Sobalczyk, Potocki, Milczarek, Sokalski. W II połowie na placu gry pojawili się także: Łukiewicz, K.Janicki, Czajkowski, M.Janicki, Kasperkiewicz, Hoderko, Adamczyk, Napieraj.

więcej

Wizyta u Wojewody

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy i Janina Moruzgała, Skarbnik Miasta byli gośćmi Wojewody Łódzkiego, Pani Heleny Pietraszkiewicz.

- Spotkaliśmy się z Panią Wojewodą, aby podziękować za bardzo szybkie podpisanie umowy dotyczącej refundacji poniesionych przez nasze miasto kosztów związanych z rewitalizacją Starego Miasta. Złożony przez naszych urzędników wniosek, został najwyżej oceniony ze wszystkich wniosków przygotowanych przez samorządy województwa łódzkiego. Tak się jednak zdarzyło, że z różnych przyczyn "przeleżakował" kilka miesięcy. Dopiero, po objęciu stanowiska, nowa Pani Wojewoda błyskawicznie załatwiła tę sprawę. Jesteśmy Jej za to bardzo wdzięczni - stwierdzał Krzysztof Lipiński.

Helena Pietraszkiewicz podkreśliła, że pierwszą wizytę, po objęciu stanowiska Wojewody, złożyła właśnie w Łęczycy.

- Wręczyłam medale działaczom łęczyckich towarzystw naukowych. Jestem również zainteresowana programem polityki prorodzinnej, który przygotował Burmistrz Miasta. Jestem przekonana, że uda się w Łęczycy doprowadzić do funkcjonowania bezpłatnych przedszkoli. Jako Wojewoda nie będę miała nic przeciwko temu, bo jest to słuszna droga pomocy rodzinie, mieszkańcom miasta - mówiła Helena Pietraszkiewicz.

Pani Wojewoda zainteresowała się także sprawami gospodarczymi i walorami turystycznymi naszego miasta. Przyjęła zaproszenie Burmistrza do ponownego odwiedzenia Królewskiego Miasta.

- Myślę, że jak najszybciej zapoznam się z materiałami promującymi Łęczycę, które otrzymałam od Pan Burmistrza. Pierwsza wizyta była dość krótka; mam nadzieję, że podczas kolejnej, mój pobyt będzie znacznie dłuższy - stwierdzała Pani Wojewoda.

W spotkaniu z Heleną Pietraszkiewicz, Wojewodą Łódzkim (na zdjęciu w środku), uczestniczyli Krzysztof Lipiński i Janina Moruzgała