Muzeum otrzymało dotację na grę terenową

Niezmiernie miło jest nam ogłosić, iż po raz kolejny Muzeum w Łęczycy otrzymało dofinansowanie na realizację gry terenowej pn. "Śladami różnych odcieni szarości łęczyckiego PRL-u". Projekt, tym razem osadzony w realiach łęczyckiego PRL-u, w pewnym sensie będzie kontynuacją już zrealizowanych w latach 2014 i 2015 gier opowiadających o historii Łęczycy i regionu w czasach I i II wojny światowej. Dotacja w wysokości 10 tys. zł została przyznana w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, realizowanego przez Muzeum Historii Polski (na ponad 800 złożonych wniosków, 163 dostało dofinansowanie a pojekt Muzeum uplasował się na doskonałym 24 miejscu!) O szczegółach gry, tych najbardziej zainteresowanych, czyli szkoły powiatu łęczyckiego, będziemy informować w najbliższym czasie. Realizację gry zaplanowano na październik tego roku.
więcej

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
W dniu dzisiejszym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto, które obchodzimy od 2011 roku ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Dzień 1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w 1951 roku. Badania IPN wskazują, że w latach 1944-56 życie straciło ponad 20 tysięcy uczestników antykomunistycznego podziemia: w walkach, obławach lub zabitych potajemnie. Aż 20 tysięcy osób zostało zamęczonych w więzieniach komunistycznych.
więcej

„Zamkowe ferie” zakończone

Pierwsze „Zamkowe ferie” już za nami. Drugi ich tydzień wypełniły spotkania, w czasie których uczestnicy mogli wykazać się swoimi zdolnościami manualnymi, pomysłowością i nieograniczoną fantazją. „Ludowy wtorek” był spotkaniem z tradycyjną wycinanką łęczycką. Okazało się, że wykonanie tej ozdoby zwykle nie sprawia kłopotów, jednakże zawsze trzeba liczyć się z pokonaniem niewielkich trudności. Feriowiczom udało się to znakomicie, dzięki czemu powstały przepiękne, wycinankowe dekoracje i zakładki do książek. 


więcej

„Zamkowe ferie” na półmetku

Zorganizowane po raz pierwszy w historii placówki „Zamkowe ferie”, minęły półmetek. Zainteresowane zajęciami okazało się tak duże, że już w godzinę po ogłoszeniu akcji Muzeum w Łęczycy miało komplet uczestników. W związku z tym zapadła decyzja o dwukrotnej ich realizacji w ciągu jednego dnia. Z planowanych trzech spotkań zrobiło się aż sześć, a w każdym z nich uczestniczyły grupy liczące ponad 20 osób. Muzealnicy gościli dzieci z Przedszkola nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy, zawitała również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej, z zajęć korzystały również dzieci wraz z towarzyszącymi im rodzicami lub dziadkami.


więcej

Zamkowe ferieKliknij na obrazek, aby wyświetlić program
Muzeum w Łęczycy w okresie ferii zimowych (16-27.01.2017r.) zaprasza na bezpłatne zajęcia i warsztaty, nawiązujące do przeszłości i tradycji regionu łęczyckiego, organizowane w salach muzealnych i prowadzone przez pracowników merytorycznych. Zajęcia odbywać się będą we wtorki, środy i piątki w godzinach 10.00-12.00. Uczestniczyć w nich mogą nie tylko grupy szkolne, ale również osoby indywidualne – rodzice z dziećmi. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc (maksymalnie do 20 osób) prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 24 721 25 43 lub 506 175 934. Zgłoszenia będą przyjmowane do 13 stycznia. Materiały na warsztaty plastyczne zapewnia Muzeum w Łęczycy.
więcej

"Śpieszmy do Betlejem" - wystawa muzealna

Zapraszamy do Muzeum w Łęczycy do obejrzenia specjalnej ekspozycji, przygotowanej w recepcyjnej sali zamkowej z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zaprezentowano na niej wybrane szopki, pochodzące z liczącej ponad 40 eksponatów muzealnej kolekcji szopek łęczyckich. Są to prace naszych twórców ludowych: Henryka Adamczyka, Andrzeja Dębowskiego, Jana Rybczyńskiego, Zbigniewa Szczepańskiego i Andrzeja Wojtczaka, które wykonane zostały w latach 1978- 2005. Wystawę można oglądać do połowy stycznia 2017 r. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum. Zapraszamy serdecznie.
więcej

„Śpieszmy do Betlejem” – świąteczna wystawa muzealna

Zapraszamy do Muzeum w Łęczycy do obejrzenia specjalnej ekspozycji, przygotowanej w recepcyjnej sali zamkowej z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zaprezentowano na niej wybrane szopki, pochodzące z liczącej ponad 40 eksponatów muzealnej kolekcji szopek łęczyckich. Są to prace naszych twórców ludowych: Henryka Adamczyka, Andrzeja Dębowskiego, Jana Rybczyńskiego, Zbigniewa Szczepańskiego i Andrzeja Wojtczaka, które wykonane zostały w latach 1978- 2005. Wystawę można oglądać od 14 grudnia 2016 do połowy stycznia 2017 r. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum. Zapraszamy serdecznie. 

więcej

Kazania ks. Piotra Skargi przejmujące i nadal aktualne

8 listopada na gościnnej scenie Domu Kultury w Łęczycy wystąpił Grzegorz Gierak, znakomity interpretator tekstów staropolskich, aktor teatralny i filmowy. Artysta zaprezentował monodram pt. „Kazania ks. Piotra Skargi”. Jego sugestywna, pełna ekspresji interpretacja trudnego tekstu kazań sprawiła że widzowie mogli przekonać się, iż utwory ks. Piotra Skargi mają cechy uniwersalne a ich wymowa jest aktualna do dziś. 

więcej

Młodzież poznawała fakty z przeszłości Łęczycy

Miłośnicy historii z królewską Łęczycą w tle mieli okazję w ostatni czwartek – 3 listopada wziąć udział w interesującym wykładzie znanego mediewisty, prof. dr hab. Tadeusza Grabarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego. Była to okazja by zapoznać się z interesującym okresem funkcjonowania miasta przed 550 laty. Za sprawą wykładu słuchacze mogli wysłuchać w zamkowych komnatach interesujących faktów o randze i znaczeniu łęczyckiej siedziby królewskiej. 

więcej

Dziedzictwo chrztu – święci patroni

6 listopada br. o godzinie 19.15 w Kościele oo. Bernardynów w Łęczycy przy ul. Poznańskiej 18 A odbędzie się koncert pt. „Dziedzictwo chrztu – święci patroni” w wykonaniu zespołów „Jerycho” i „Bractwo Różanego Wianka”. Program koncertu opracował Bartosz Izbicki. Program imprezy ukazuje polski wkład w kulturę europejską zwłaszcza do zachodniej liturgii, muzyki i literatury. Wstęp wolny!
więcej

Zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny

16 października 2016. godz. 19.15 (niedziela) w kościele ojców Bernardynów w Łęczycy przy ulicy Poznańskiej 18A odbędzie się wspaniały spektakl słowno muzyczny pod tytułem „Myśleć Sercem - Papieskie Inspiracje”. Wykonawcy to uznani artyści - wybitny aktor teatralny Dariusz Jakubowski (popularność telewizyjną przyniosły mu seriale m.in.: Na dobre i na złe, Ekstradycja, Klan, Wiedźmin), sopranistka Katarzyna Thomas i pianista Piotr Szafraniec. Atrakcję kulturalną organizuje Muzeum w Łęczycy oraz Klasztor Ojców Bernardynów w Łęczycy. Wstęp Wolny Zapraszamy!
więcej

Zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny

16 października (niedziela) o godz. 19.15 w Kościele Ojców Bernardynów przy ul. Poznańskiej 18A odbędzie się spektakl słowno-muzyczny pt. "Myśleć sercem. Papieskie inspiracje" w wykonaniu i reżyserii wybitnego aktora teatralnego Dariusza Jakubowskiego z udziałem sopranistki Katarzyny Thomas i pianisty Piotra Szafrańca. Atrakcję kulturalną organizuje Muzeum w Łęczycy oraz Klasztor Ojców Bernardynów w Łęczycy. Wstęp wolny - serdecznie zapraszamy!
więcej

Europejskie Dni Dziedzictwa w Łęczycy

Muzeum w Łęczycy zaprasza na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. W ramach tegorocznych obchodów pod hasłem "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki" zapraszamy na autokarową wycieczkę zabytkoznawczą śladem kościołów Łęczycy i okolic. W trakcie wyjazdu będzie można zapoznać się z historią miejsc oraz najcenniejszymi zabytkami architektury, malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Wycieczka odbędzie się w dniu 17.09.2016 r. w godz. 9.00-18.00 Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 24 721 89 97. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
więcej

Kolejna Noc Muzeów na Łęczyckim Zamku za nami

Kolejna Noc Muzeów na Łęczyckim Zamku już za Nami. Tym razem powiało tajemniczością i grozą. Dziwne dźwięki i upiorny nastrój prowadził na wieżę, a zamkowi kustosze snuli mroczne opowieści z dziejów Łęczycy. Mogliśmy też zagrać w grę pt. ,,Noc muzealiów, czyli pozory mylą”. Całość tegorocznej nieco upiornej Nocy Muzeów spinał swoją prelekcją na temat tajemnic naszego świata, zakazanej archeologii, UFO, rydwanów bogów, miejsc mocy w Polsce znakomity erudyta, historyk, pedagog - Bohdan Kowalczyk. 

więcej

1 2 3 4 5 6 7 8 następna wszystkich aktualności: 108

Przedział czasowy