Światowy Dzień Turystyki


PROGRAM OBCHODÓW

27 września 2003r. (sobota)
8.00 - 12.00 - Trasy turystyczne rowerowe i piesze
12.00 - 13.00 - Popołudnie krajoznawcze
13.00 - 14.00 - Przejście do Łęczycy
14.00 - 15.00 - Czas na obiad
15.00 - 17.00 - Wojewódzkie obchody światowego dnia turystyki na Zamku w Łęczycy
17.00 - 22.00 - Wieczorny koncert muzyki turystycznej „W krainie łagodności” wystąpią laureaci festiwali Yapa, Bazuna

28 września 2003r. (niedziela)
8.00 - 18.00 - Trasy turystyczne rowerowe i piesze

więcej

Europejski grant dla 'czwórki'

Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy otrzymała grant europejski w wysokości 3.647 euro w ramach programu "Socrates - Comenius". Grant został przyznany na realizację projektu "Jaka Gastronomia dla Jakiej Kultury". Projekt został opracowany przez 4 szkoły: Szkołę Podstawową nr 4 w Łęczycy, Szkołę Podstawową Ecole Fondamente Provinciale Viktor Mirguet z Mons w Belgii, Szkołę Podstawową Ecole Elementaire Paul Chevallier w Rillieux - la - Pape we Francji i Szkołe Podstawową Westholme School w Blackburn w Anglii.

Okazuje się, że wszystkie te placówki oświatowe zdecydowały się nawiązać współpracę w dziedzinie gastronomii, ale gastronomii szeroko pojętej. Celem opracowania wspólnego projektu jest zauważenie zmian zachodzących we wszystkich krajach dotyczących ulepszenia i ujednolicenia żywienia w Europie, wpływu żywienia na zdrowie człowieka, a także wzajemne wizyty w zakładach produkujących żywność w poszczególnych krajach.

więcej

Ponad 150 osób ma pracę

Dzięki staraniom Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza miasta Łęczyca, ponad 150 osób znalazło w tym roku zatrudnienie w ramach robót publicznych i na pracach interwencyjnych.

- Zdawałem sobie sprawę, jakie znaczenie dla osób bezrobotnych ma znalezienie zatrudnienia, chociażby kilkumiesięcznego. Prowadziłem negocjacje z Powiatowym Urzędem Pracy i udało się załatwić pracę dla ponad 150 osób, co uznaję za ogromny sukces. Proszę zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku na takich robotach, poprzedni burmistrz zatrudnił tylko 33 osoby - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

więcej

Górnik ze zmiennym szczęściem

Przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu w łęczyckim Górniku nastąpiła mała rewolucja kadrowa. Odeszło kilku piłkarzy, którzy powinni decydować o obliczu drużyny, ale tego nie czynili. Na ich miejsce dokoptowano nowych zawodników z MKS Kutno, Orła Przęczew, ŁKS. nie od razu ci nowi zawodnicy potrafili znaleźć wspólny język z pozostałymi; nic więc dziwnego, że Górnik gra w typową kratkę.

Pierwszy mecz podopieczni Mirosława Okońskiego wygrali, pokonując na wyjeździe 2:1 Białkę Rawa Mazowiecka. Niestety, w drugim meczu, tym razem na własnym stadionie, górnicy zeszli z boiska pokonani. Przegrali z Omegą Kleszczów 1:2. Następne spotkanie również zakończyło się porażką łęczycan. Ulrgli 0:1 MKP Zgierz. Pechowe było kolejne spotkanie górniczej jedenastki. Po dobrej grze przegrali w Łęczycy 1:2 z liderem IV ligi Ceramiką Paradyż, tracąc bramkę już w przedłużonym czasie gry.

więcej

Nowe okna w 'komunalnych'

Już ponad 100 sztuk okien PGKiM wymieniła w tym roku w mieszkaniach komunalnych. Do końca roku wymienionych zostanie jeszcze ponad 70. W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to ledwie zdołano wymienić 26 sztuk rozpadających się okien.

- Widać znaczną poprawę w tym temacie. Zaproponowałem prezesowi PGKiM i Radzie Nadzorczej, aby zwrócili baczniejszą uwagę na ten problem. Wymiana okien to jeden z podstawowych celów działania spółki miejskiej, której celem jest poprawa warunków życia naszych mieszkańców - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

więcej

Sukcesy łęczyckich lekkoatletów

Tegoroczny sezon łęczyccy lekkoatleci mogą zaliczyć do bardzo udanych. Przede wszystkim rewelacyjną formę zademonstrował skoczek wzwyż Robert Wolski. Tylko 5 cm zabrakło temu zawodnikowi do wypełnienia minimum, które pozwoliłoby na start w mistrzostwach świata w Paryżu. Łęczycanin na stałe zadomowił się w reprezentacji Polski, a regularne skoki na wysokości 225 cm sprawiły, że reprezentował barwy naszego kraju na młodzieżowych mistrzostwach Europy, które odbyły się w Bydgoszczy,

- Robert spisał się na tych zawodach bardzo dobrze zajmując IV miejsce, co jest największym indywidualnym sukcesem łęczyckiej lekkoatletyki - mówi Mirosław Andrysiak, trener łęczyckich lekkoatletów.

więcej

Jesienne barwy pełne słońca

Przez dwa dni, 20 i 21 września Łęczyca stała się centrum sztuki ludowej. Już po raz 25 odbyła się impreza "Łęczyca w barwach jesieni". Głównym celem imprezy jest prezentacja dorobku artystycznego twórców ludowych z regionu łęczyckiego, ale nie tylko. Na jesienną imprezę coraz częściej przyjeżdżają i prezentują swoje wyroby artyści z całego województwa łódzkiego, a nawet twórcy z najdalszych zakątków naszego kraju.

Tegoroczna impreza, która odbywała się w Alejach 1 Maja zgromadziła kilkudziesięciu twórców, którzy prezentowali wyroby rzeźbiarskie, malarskie, ceramiczne, hafciarskie. Tysiące łęczycan i turystów krajowych i zagranicznych przez dwa dni nie tylko podziwiali wyroby, ale także je kupowali. Korzyści były więc obopólne.

więcej

Krzysztof Urbański - Przewodniczącym Rady Miasta

W przeddzień zaplanowanej na 19 września 2003 roku sesji Rady Miasta, jej przewodniczący Piotr Korneszczuk złożył na ręce wiceprzewodniczącej Danuty Domińczak pismo, w którym oświadczył, że rezygnuje z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej i zrzeka się mandatu radnego. Piotr Korneszczuk nie podał w swoim oświadczeniu przyczyn rezygnacji.

W dniu sesji, kilka godzin przed jej rozpoczęciem na ręce wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Urbańskiego wpłynęło pismo Danuty Domińczak, wiceprzewodniczącej Rady Miasta, która poinformowała o rezygnacji z zajmowanej funkcji.

więcej

Młodzi łęczycanie sprzątali świat

Już po raz 10 łęczyckie dzieci i młodzież wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". W tegorocznej akcji wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjum, przedszkoli, a także uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Urząd Miasta w Łęczycy dla sprzątającej młodzieży przygotował worki foliowe i rękawiczki. Zbierano śmieci przede wszystkim na terenach swoich placówek oświatowych, ale nie tylko. Młodzież posprzątała też okolice zalewu, parku miejskiego, kolejki wąskotorowej. Worki ze śmieciami jeszcze tego samego dnia zostały wywiezione bezpłatnie przez PGKiM na wysypisko w Borkach.

Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu najmłodszych obywateli nasze miasto staje się coraz piękniejsze i czystsze - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

więcej

Miasto pomaga poszkodowanym w pożarze

Dziś we wczesnych godzinach porannych w Łęczycy, w jednej ze starych kamienic na ulicy Kowalskiej wybuchł pożar. Natychmiast na miejsce zdarzenia przyjechały jednostki z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łęczycy. Spaleniu uległo kilka mieszkań, ogień strawił także strych i dach. Jedna osoba została poparzona i przewieziono ją do szpitala.

Już kilka minut po zdarzeniu na miejscu pożaru był Krzysztof Lipiński, burmistrz Łęczycy. - Strażacy szybko uporali się z pożarem, ale straty są znaczne. Przede wszystkim musieliśmy natychmiast zapewnić poszkodowanym pomoc w uzyskaniu lokali zastępczych. Zaproponowałem chwilowe mieszkania w Bursie Szkolnej, ale poszkodowani odmówili twierdząc, że zamieszkają u swoich rodzin. Łęczycki Ośrodek Pomocy Społecznej już przygotował dla tych osób pomoc finansową i w naturze. Nie będzie to pomoc jednokrotna, ponieważ już myślimy o innych formach pomocy. Osoby te na pewno nie pozostaną osamotnione. Miasto zapewni im wszystko co potrzeba ludziom tak poszkodowanym przez los. Jednocześnie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oceni stan tej kamienicy i podejmie decyzję co do jej dalszego przeznaczenia. Na razie nie wiem, czy będzie zburzona, czy też wyremontowana - mówi Krzysztof Lipiński.

Do tej pory strażacy ustalają przyczyny pożaru na Kowalskiej.

więcej

Jose Torres w Łęczycy

W sobotę o godz. 18 na łęczyckiej Starówce odbędzie się koncert Jose Torresa y Salsa Tropical. Z propozycją zorganizowania koncertu zwróciło się do władz miejskich częstochowskie stowarzyszenie "Z ufnością w trzecie tysiąclecie", w którego radzie nadzorczej zasiadają między innymi Krzysztof Lipiński, burmistrz Łęczycy, Wiktor Napióra, prezes łęczyckiej firmy farmaceutycznej Hurtap i Andrzej Grajewski, znany działacz sportowy.

Częstochowski stowarzyszenie prowadzi Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny, który jest placówką opiekuńczo - wychowawczą dla noworodków i niemowląt pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców.

- Cieszę się, że łęczycanie będą mogli pomóc tej placówce, ponieważ jej członkowie już od godz. 15 będą kwestować na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los - mówi Krzysztof Lipiński, burmistrz Łęczycy.

Stowarzyszenie współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami, którzy chętnie biorą udział w charytatywnych koncertach. Tym razem częstochowskie stowarzyszenie zaprosiło do Łęczycy Jose Torresa wraz z zespołem, ale nie tylko. W sobotę już o godz. 15 na Starówce zagrają łęczyckie zespoły rockowe, a o godz. 20.15 rozpocznie się "Dyskoteka pod gwiazdami", w której zagra zespół "Centrum".

Nie będą to wszystkie atrakcje, które czekają na łęczycan. W niedzielę o godz. 17 na Rynku Starego Miasta mieszkańców miasta bawić będzie poznański kabaret "Afera", do którego teksty pisze Zenon Laskowik, gwiazda nieistniejącego już kabaretu "Tey".

więcej

Szkoły i przedszkola wyremontowane

W okresie wakacji we wszystkich placówkach dydaktycznych, podlegających samorządowi miejskiemu, wykonano remonty, które miały na celu poprawę warunków funkcjonowania tych placówek. Uczniowie, przedszkolaki, a także nauczyciele i pozostali pracownicy oświaty mogli rozpocząć pracę i naukę w znacznie lepszych warunkach. Najważniejszą inwestycją był remont sali gimnastycznej w Gimnazjum. Na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta 110 tys. zł. Brak zainteresowania poprzednich władz samorządowych poprawą warunków w sali gimnastycznej, sprawił, że remont został zakończony już po rozpoczęciu roku szkolnego. W sali tej nie przeprowadzono żadnych remontów od wielu lat. Były plany, ale wszystko kończyło się na składanych deklaracjach i obietnicach. Zaniedbania były ogromne, nic więc dziwnego, że firma wykonująca te prace natrafiała na coraz to nowe problemy, związane z cyklinowaniem parkietu, wymianą instalacji elektrycznej i doprowadzeniem do odpowiedniego stanu zaplecza, w którym znajdują się szatnie i natryski. Kłopoty były również z poprawieniem wentylacji na sali.

więcej

Piłkarze Hurtapu wśród najlepszych w Polsce

Na początku lipca piłkarze Hurtapu zostali wicemistrzami Polski w beach soccer, czyli piłce plażowej. Na turnieju w Ustce zawodnicy łęczyckiej drużyny kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa przegrywając dopiero mecz finałowy z zespołem ze Szczecina. Finałowy mecz był bardzo zacięty i pewnie zakończyłby się zwycięstwem Hurtapu, gdyby nie bójki na trybunach wywołane przez kibiców drużyny szczecińskiej. Z tego powodu sędziowie zakończyli mecz przed upływem regulaminowego czasu gry, a Hurtap zszedł z boiska pokonany przez szczeciński Trink Team 1:3.

Wicemistrzostwo Polski i tak było ogromnym sukcesem, a dobra postawa zawodników Hurtapu zaowocowała powołaniem do reprezentacji Polski Tomasza Milczarka i Daniela Banasika.

więcej

Łęczyckie siatkarki przed sezonem

Siatkarki MMKS Łęczyca przygotowania do nowego sezonu rozpoczęły 21 lipca obozem dochodzeniowym, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 4. Po zakończeniu zgrupowania w Łęczycy podopieczne trenera Krzysztofa Psiurskiego wyjechały na obóz sportowy do Poronina.

- W Poroninie mieliśmy doskonałe warunki treningowe. Trenowaliśmy dwa razy dziennie w hali sportowej, a oprócz treningów zwiedzaliśmy także pobliskie miejscowości, podczas pieszych wędrówek górskich. Wypełniliśmy wszystkie plany treningowe i mam nadzieję, że pobyt na obozie zaowocuje dobrymi wynikami w sezonie - mówi Krzysztof Psiurski.

więcej

Młodzi łęczycanie w Penzlin

W dniach 21 - 25 sierpnia kilkunastooosobowa grupa uczniów łęczyckiego Gimnazjum i członkowie zespołu muzycznego "Bad Witch", przebywała w zaprzyjaźnionym z Łęczycą niemieckim mieście Penzlin. Młodzi łęczycanie zostali zaproszeni przez burmistrza Penzlin Svena Flechnera do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży "Europa w Penzlin.

więcej

poprzednia 1 2 3   ...   482 483 484 485 486 następna wszystkich aktualności: 7280

Przedział czasowy