500 zł dla kolejnych noworodków

22 kwietnia 2004 roku, Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca, wręczył po 500 zł rodzicom dzieci, które urodziły się w tym roku w naszym mieście.

Byli nimi: Marlena i Mirosław Chrzanowski i ich córeczka Aleksandra, Monika i Piotr Gwardyńscy i ich córeczka Weronika, Iwona Zachowska i Grzegorz Gielnik i ich synek Bartosz, Anna i Bogusław Lutwiccy i ich córeczka Patrycja, Jzabela i Jacek Kowalscy i ich córeczka Emilia i Joanna i Marcin Kacprzakowie i ich córeczka Magdalena.


Córka Patrycja, Anna i Bogusław Lutwiccy


Córka Emilia, Izabela i Jacek Kowalscy


Córka Magdalena, Joanna i Marcin Kacprzakowie


Córka Aleksandra i Marlena Chrzanowska


Córka Weronika i Monika Gwardyńska


Syn Bartosz i Iwona Zacharska

więcej

'Łęczyca w Unii Europejskiej' - festyn na pl. T. Kościuszki

Wejście Polski do Unii Europejskiej uczczone zostanie w Łęczycy festynem, który 1 maja odbędzie się na pl. T. Kościuszki. Impreza rozpocznie się o godz. 14.30 i potrwa do późnych godzin nocnych.

Szczegółowy program imprezy przedstawia się następująco:
14.30 - 14.35 - Rozpoczęcie festynu
14.35 - 14.55 - "Smurfy w Unii Europejskiej" - program przygotowany przez młodzież ze SP nr 4 w Łęczycy
15.00 - 15.40 - Występ zespołu Funk Out
15.50 - 16.30 - Występ zespołu Klimakterium
16.45 - 17.25 - Występ duetu muzycznego "Agata i Mariusz"
17.40 - 18.10 - Występ młodzieżowego chóru Gospel
18.25 - 19.05 - Występ chóru Soli Deo
19.20 - 20.20 - Występ zespołu Mikrowafle
21.20 - 21.30 - Przemówienie okolicznościowe Burmistrza Miasta Łęczyca.
21.30 - 21.35 - "Oda do radości"
21.35 - 22.35 - Występ duetu Włodzimierz Kiniorski - Dariusz Makaruk
22.35 - 23.05 - Występ Sławomira Kulpowicza oraz pokaz laserów
23.05 - 23.45 - Jam session - Kulpowicz, Koniorski, Makaruk, Mikrowafle.
23.55. Koncert zespołu Gagarin.

więcej

Następcy Artura Partyki

W Gimnazjum w Łęczycy odbył się halowy mityng w skoku wzwyż. Najlepsze wyniki w swoich kategoriach wiekowych uzyskali:
1. Bartek Filipiak SP nr 4 - 115 cm
2. Adam Zalewski SP nr 4 - 110 cm
3. Daniel Jakubowski SP nr 4 100 cm

W kolejnej kategorii wiekowej zwyciężyli:
1. Maciej Kiendzierski SP Topola Królewska - 115 cm
2. Marcel Brzeziński SP nr 3 - 110 cm
2. Cezary Baranowski SP nr 3 - 110 cm
3. Arek Czarnecki SP nr 4 - 110 cm

W grupie trzeciej zwyciężyli:
1. Dawid Pachliński SP nr 4 - 140 cm
2. Mateusz Krzyżostan SP nr 4 - 135 cm
3. Krzysztof Kamiński SP nr 3 - 135 cm

Wśród dziewcząt najlepsze wyniki osiągnęły:
W grupie pierwszej:
1. Marta Kwiatkowska SP Krośniewice - 130 cm
2. Ola Pawlak SP nr 4 - 120 cm
3. Katarzyna Krysiak SP nr 4 - 115 cm
3. Marta Zasada SP Krośniewice - 115 cm

W grupie drugiej:
1. Aneta Skobel SP nr 3 - 125 cm
2. Karolina Urbanek SP nr 4 - 125 cm
3. Anna Kubiak SP Krośniewice - 120 cm

W grupie trzeciej najlepsze rezultaty uzyskały:
1. Anna Tomczak SP nr 3 - 110 cm
2. Ola Wodzińska SP nr 3 - 105 cm
2. Edyta Smardz SP nr 4 - 105 cm
3. Marta Kupisz SP nr 3 100 cm.


Konkurs skoku wzwyż zorganizowany w łęczyckim Gimnazjum udowodnił, że Artur Partyka może liczyć na godnych następców, którzy wspaniale pokonywali poprzeczkę zawieszoną na coraz to wyższych szczebelkach

więcej

Wyróżnienia dla niemieckiego teatrzyku

Zakończył się IV Przegląd Teatrzyków Językowych. W tym roku po raz pierwszy zaprezentowała się grupa młodzieży z zaprzyjaźnionego z Łęczycą miasta Penzlin.

Młodzi Niemcy dwukrotnie wystąpili na scenie łęczyckiego Domu Kultury i wzbudzili aplauz na widowni. Jury uhonorowało ich specjalnym wyróżnieniem, za najlepsze przedstawienie pozakonkursowe. Indywidualne nagrody za grę aktorską otrzymali Marcus Silzen i Luisa Duzek. Takie samo wyróżnienie otrzymała Aleksandra Cybulska.


W tak oryginalnych ubiorach i maskach zaprezentowali się na IV Przeglądzie Teatrzyków Językowych uczniowie z niemieckiego miasta Penzlin

W drugim dniu przeglądu wystąpiła młodzież z teatrzyków językowych działających w gimnazjach. I miejsce zdobyło przedstawienie "Jaś i Małgosia" w wykonaniu klasy IIId, pod kierunkiem Hanny Kokorzyckiej. Przedstawienie zaprezentowane zostało w języku niemieckim.

II miejsce zajęła sztuka wykonana w języku francuskim przez uczniów Pani A. Kaźmierczak, zatytułowana "W restauracji na Champs - Elysees", a III miejsce przedstawienie w języku angielskim "Kopciuszek" przygotowane
przez uczniów klasy Ia pod kierunkiem B. Bryś.

więcej

Goście z Penzlin w Toruniu

Od kilku dni, na zaproszenie Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta, przebywa w Łęczycy kilkunastoosobowa grupa młodzieży niemieckiej z zaprzyjaźnionego z Łęczycą miasta Penzlin. Młodzi Niemcy przyjechali do Łęczycy wraz ze swoimi opiekunami na IV Przegląd teatrzyków Językowych, w którym prezentują przygotowane przez siebie przedstawienia.

Młodzi Niemcy nie tylko występują na deskach scenicznych łęczyckiego Domu Kultury, ponieważ organizatorzy ich pobytu zapewnili im kilka dodatkowych atrakcji.

- 21 kwietnia zorganizowaliśmy dla naszych przyjaciół z Niemiec wycieczkę do Torunia, w której wzięli udział także uczniowie łęczyckiego liceum, a dziś tj. 22 kwietnia na Zamku odbędzie się wspólne grillowanie przy muzyce - mówi Ewa Szczech, Kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Miasta.


Młodzi Polacy i Niemcy przed Domem Mikołaja Kopernika w Toruniu


Spacery po ulicach Torunia

Młodzi Niemcy są bardzo zadowoleni z pobytu w Łęczycy i bardzo żałują, że już jutro muszą wyjechać.

- Teatrzyki były wspaniałą imprezą. Uważam, że poziom nauki języka niemieckiego w łęczyckich szkołach jest na bardzo wysokim poziomie. Nasza młodzież nie miała żadnych problemów z porozumiewaniem się ze swoimi rówieśnikami - stwierdzała Susanne Schultz, opiekunka niemieckiej młodzieży.

- teraz zapraszamy do naszego miasta. Kontakty rozwijają się wspaniale. Miło nam będzie gościć Łęczycan w Penzlin - mówił Bernd Neuendorf, Przewodniczący Rady Miasta Penzlin.

A, więc do zobaczenia w Penzlin. Do zobaczenia już w Unii Europejskiej.

więcej

IV Przegląd Teatrzyków Językowych

W łęczyckim Domu Kultury po raz czwarty odbywa się Przegląd Teatrzyków Językowych.

20 kwietnia na scenie zaprezentowały się kółka teatralne działające w szkołach podstawowych. Młodzież przygotowała pod kierunkiem wychowawców przedstawienia w języku niemieckim, francuskim i angielskim.

W kategorii języka niemieckiego I miejsce wśród klas I - III zajęła klasa I a ze SP nr 4, a w klasach IV - VI 6 c ze SP nr 3. Indywidualne wyróżnienia przyznano Tomaszowi Kudelskiemu i Łukaszowi Kurczabie zw SP nr 3.

Jeśli chodzi o język angielski, to w tej kategorii I miejsce zajęli uczniowie ze SP nr 4, a w języku francuskim zwyciężyli uczniowie klasy V b ze SP nr 3.

W Przeglądzie Teatrzyków, ale już poza konkursem wystąpiła młodzież z zaprzyjaźnionego z Łęczycą niemieckiego miasta Penzlin. Niemieccy goście zaprezentowali przedstawienie "Behext", które zostało owacyjnie przyjęte przez publiczność.

22 kwietnia w Domu Kultury swoje przedstawienia zaprezentują gimnazjaliści.

więcej

Łęczyccy gimnazjaliści w wojewódzkich finałach

Łęczyccy gimnazjaliści awansowali do finałów województwa łódzkiego w biegach przełajowych zajmując II miejsce w zawodach rejonowych, które odbyły się w Świnicach Warckich. Zwyciężyła drużyna Ozorkowa.

Niestety, do fniałów wojewódzkich nie zdołała zakwalifikować się drużyna dziewcząt. Łęczycanki zajęły III miejsce, ale miały pecha, ponieważ jedna z nich przewróciła się, a koleżanki nie potrafiły już odrobić strat.

Finały województwa łódzkiego rozegrane zostaną 23 kwietnia w Wolborzu.

więcej

Miejscy samorządowcy najlepsi pod siatką

Po pierwszej rundzie Samorządowej Ligi Siatkarskiej na pierwszym miejscu znajduje się drużyna reprezentująca Miasto Łęczycę. Miejscy samorządowcy zdobyli 11 punktów i wyprzedzają zespoły Powiatu Łęczyckiego, Gminy Grabów i Gminy Piątek, które zgromadziły po 10 punktów, a o kolejności w tabeli decydują różnice setów.

Na kolejnych miejscach plasują się zespoły Świnic Warckich i Witoni.

Rewanże rozpoczną się w połowie października, a turniej finałowy organizatorzy zaplanowali pod koniec listopada.

więcej

Goście z Niemiec w Łęczycy

W Łęczycy gości delegacja z zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Penzlin. Z przedstawicielami niemieckiego samorządu przyjechała 12 osobowo grupa młodzieży, która bierze udział w Przeglądzie Teatrzyków Językowych. Goście z Niemiec wystąpili ze swoim programem w Domu Kultury 20 kwietnia. 21 kwietnia wybrali się na zorganizowaną przez Urząd Miasta w Łęczycy wycieczkę do Torunia, a 22 kwietnia po raz drugi zaprezentują swoje przedstawienie na deskach Domu Kultury.

Poza tym goście z Penzlin odbywają spotkania z łęczycką młodzieżą, samorządowcami i nauczycielami.

Niemiecka delegacja opuści Łęczycę 23 kwietnia.

więcej

Diabelski pakt - Łęczyca w telewizji

W dniach 15 - 19 kwietnia 2004 roku, ekipa telewizyjna ze Szczecina kręciła film o Łęczycy. Film zostanie zaprezentowany 5 czerwca 2004 roku o godzinie 8.15 w programie I TVP w cyklicznej audycji "Przewodnik turystyczny - Para w Polskę", a następnie będzie powtarzany w TVP Polonia.

W filmie zaprezentowane zostaną najatrakcyjniejsze walory turystyczne, przyrodnicze i krajoznawcze miasta i regionu łęczyckiego.

Scenarzystkami i realizatorkami programu były Joanna Tryniszewska, Joanna Pieciukiewicz i Monika Tomczyk.

Gospodarzami "Pary w Polskę" byli popularni aktorzy Magdalena Stużyńska i Robert Kudelski, a sceny z ich udziałem w łęczyckim Zamku, Ratuszu i Archikolegiacie w Tumie kręcone były 16 kwietnia.

Film jest w tej chwili w fazie montażu, a jak już wspomnieliśmy końcowy efekt pracy realizatorskiej będziemy mogli zobaczyć 5 czerwca 2004 roku w programie I TVP o godzinie 8.15.


W jednej z głównych ról wystąpił łęczycki BorutaW filmie nie mogło zabraknąć scen z udziałem rycerzy z Bractwa Rycerskiego Zamku Królewskiego w Łęczycy

więcej

Święto Palanta w Grabowie

W Grabowie, w pierwszy dzień po świętach Wielkanocnych odbywa się tradycyjne Święto Palanta. Nikt tak dokładnie nie wie, kiedy to święto zostało ustanowione, ale najważniejsze, że w tym dniu mieszkańcy Grabowa doskonale się bawią, przedłużając sobie świąteczny wypoczynek

Na estradzie królował Kabaret Masztalskich, grała orkiestra dęta, a grabowscy rzemieślnicy rozegrali zacięty mecz biegając od "Nieba" do "Piekła". Stracili kilkaset świątecznych kalorii, które jednak szybko zostały nadrobione, podczas tradycyjnej biesiady.

W tym roku Honorowymi Palanciarzami Grabowskiego Klubu Palanta zostali: Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczycy, Jerzy Szmita, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Mieczysław Nowicki, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sporu Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Roman Szwarcner, były Wojewoda Koniński, i Dariusz Szeląg, Ksiądz Kanonik Parafi w Grabowie.

więcej

Wielkanoc w Łęczycy

Święta Wielkanocne upłynęły Łęczycanom w spokojnej i rodzinnej atmosferze. W Wielką Sobotę, już od wczesnych godzin porannych mieszkańcy naszego miasta udawali się z tradycyjnymi święconkami do Kościoła św. Andrzeja i Klasztoru oo. Bernardynów.


Święcenie pokarmów wielkanocnych w klasztorze o.o. Bernardynów

Mieszkańcy miasta modlili się przy grobie Zmartwychwstałego Chrystusa, a w Wielkanoc uczestniczyli w porannym nabożeństwie rezurekcyjnym.


Grób Chrystusa w klasztorze o.o. Bernardynów


Grób Chrystusa w kościele Św. Andrzeja

więcej

Hurtap-Górnik Łęczyca - ŁKS 1:0, (0:0)

W kolejnym meczu o mistrzostwo IV ligi drużyna Hurtap-Górnik Łęczyca pokonała ŁKS Łódź 1:0. Zwycięskiego gola pod koniec drugiej połowy meczu strzelił Tomasz Milczarek.


Radość Tomasza Milczarka (na pierwszym planie) po strzeleniu zwycięskiego gola

Zwycięstwo spowodowało, że łęczycka drużyna plasuje się na 9 miejscu w tabeli i nie zagraża jej w tej chwili spadek do niższej klasy rozgrywkowej.


Tak cieszyli się piłkarze Hurtapu-Górnika Łęczyca po zdobyciu gola

Mecz rozgrywany w Wielką Sobotę zgromadził na łęczyckim stadionie bardzo wielu kibiców, którzy swoją postawą mogli zasługiwać na najwyższe słowa uznania. Dopingowani przez swoich fanów łęczyccy piłkarze odnieśli w pełni zasłużone zwycięstwo. Prze cały mecz byli drużyną lepszą i waleczniejszą. Ambitna gra opłaciła się zdobyciem kompletu punktów. Zwycięstwo mogło być jeszcze wyższe, ale po strzale głową Tomasza Milczarka piłka uderzyła w poprzeczkę łódzkiej bramki.


Fragment meczu Hurtap-Górnik Łęczyca - ŁKS Łódź

Kolejny mecz Łęczycanie zagrają na wyjeździe a ich przeciwnikiem będzie drużyna Sokoła Aleksandrów.

W meczu z ŁKS Hurtap - Górnik Łęczyca wystąpił w następującym składzie: Gąsiński, P. Milczarek, Karasiński, k. Voss (46 Zawistowski), Czajkowski (88 Pęgowski), Bartczak, M. Czekalski, Kaczkowski (60 T. Milczarek), Laskowski, Banasik, Rosiak.

Trenerzy: Andrzej Antos, Leszek Lipiec

więcej

Jak dziennikarz 'Dziennika Łódzkiego' manipulował informacją?

20 - 21 marca w "Dzienniku Łódzkim" ukazał się tekst autorstwa dziennikarza podpisującego się pseudonimem MBR "Więzienne odliczanie czasu". Artykuł dotyczy spraw związanych z likwidacją więzienia w Łęczycy i budową nowego kompleksu penitencjarnego w Garbalinie. W artykule wypowiadają się Krzysztof Kaczyński, dyrektor okręgowy służby więziennej w Łodzi i Ryszard Paradowski dyrektor zakładu karnego w Łęczycy.

Treść artykułu bez żadnych poprawek, co jest bardzo ważne w tej sprawie zamieszczamy na naszej stronie internetowej.

Więzienne odliczanie czasu (kliknij na link)

Po ukazaniu się tego artykułu, na stronie internetowej Urzędu Miasta w Łęczycy ukazał się artykuł "Burmistrz gratuluje i wyjaśnia", w którym Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy odniósł się do zawartych w artykule MBR treści.

- Czy w tym artykule nazwałem Ryszarda Paradowskiego kłamcą? Zasugerowałem tylko, że ktoś kłamie. Pozostawiam czytelnikom do oceny, kto to mógł być. Sprawa byłaby znacznie wcześniej wyjaśniona, gdyby wtedy zwrócił się do mnie z prośbą o wywiad autor artykułu. Niestety, nie zrobił tego, a przeprowadził wywiad z Ryszardem Paradowskim - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Przedstawiamy Czytelnikom treść artykułu: "Burmistrz gratuluje i wyjaśnia" i treść wywiadu, jaki udzielił Ryszard Pardowski.

Burmistrz gratuluje i wyjaśnia (treść artykułu ze strony internetowej Urzędu Miasta)
Wywiad z Ryszardem Paradowskim

- Nie rozumiem dlaczego autor stwierdza w wywiadzie, że nazwałem dyrektora Pardowskiego kłamcą i cały czas trzyma się tego wątku? Czy a artykule na stronie internetowej użyłem takiego sformułowania? - mówi Krzysztof Lipiński.

Ale najlepsze ma dopiero nastąpić. Autor licząc na tani poklask i poprawę sprzedaży gazety zwraca się z prośbą o wywiad do Krzysztofa Lipińskiego. Czyni to dopiero po ukazaniu się dwóch artykułów dotyczących łęczyckiego więzienia. Wywiad zostaje autoryzowany i po autoryzacji przesłany do redaktora Bereszczyńskiego. Pan Bereszczyński jest jednak niezadowolony z autoryzacji i dzwoni do Macieja Zemło, Rzecznika Prasowego Burmistrza Miasta Łęczyca, informując go, że w takiej formie wywiad się nie ukaże, bo jest nie po jego myśli, a niektóre wypowiedzi Burmistrza mu się nie podobają.

W taki to o to sposób dziennikarz chce informować społeczeństwo. To co dla niego jest wygodne, to może wydrukować, to co jest niewygodne, niech idzie precz, do kosza. Zamierza manipulować nadal, bo dla niego nie liczą się fakty tylko sensacja.

Rzecznik Prasowy informuje o całej sprawie Pawła Nowackiego, sekretarza redakcji "Dziennik Łódzki", wysyłając do niego pismo przewodnie i autoryzowany wywiad z Burmistrzem Krzysztofem Lipińskim. Pisma zostały przesłane faksem i mailem.

Niestety, pisma pozostają bez odpowiedzi, a w dniu dzisiejszym ukazuje się wywiad z Burmistrzem, w takiej formie, jak tego chciał dziennikarz.

Jest to już jawna manipulacja, a nie dość tego dziennikarz twierdzi, że rzecznik sugeruje, że wszystkiemu są winni dziennikarze. Rzecznik nic takiego nie sugerował, co uważny czytelnik artykułów dotyczących tej sprawy na pewno dostrzeże i rzecznik nie musi się bić się piersi. Uważa jednak, że ktoś przed napisaniem bredni powinien popukać się w czoło.

Aby nasi Czytelnicy mieli pełny obraz tej sprawy zamieszczamy na naszej stronie internetowej wywiad z Burmistrzem, który ukazał się w takiej formie, jak to odpowiadało dziennikarzowi i wywiad, który został przesłany mu po autoryzacji.

Pismo przewodnie do Sekretarza Redakcji Dziennika Łódzkiego
Wywiad autoryzowany z Krzysztofem Lipińskim
Wywiad z Krzysztofem Lipińskim zamieszczony w Dzienniku Łódzkim

Zwróćmy uwagę jeszcze na jedną sprawę. W artykule "Krótki żywot riposty burmistrza", MBR pisze, że burmistrz miasta zamieścił swoją ripostę w biuletynie informacji publicznej. Okazuje się, że autor nie potrafi odróżnić strony internetowej, na której zamieszczony był artykuł, od Biuletynu Informacji Publicznej. Jest to karygodny błąd, ale co, tam znaczy taki błąd dla dociekającego "prawdy" dziennikarza.

Pragniemy tylko przestrzec mieszkańców naszego miasta i regionu przed udzielaniem informacji tej gazecie, bo może zostać ona zmanipulowana. Prawda się nie liczy. Liczy się tylko zysk, "kasa misiu kasa". O to ci tylko chodzi? Prawda? Prawda? Prawda? Co zresztą dla ciebie znaczy to słowo.

więcej

"Niezależni" dali popis

Nie po raz pierwszy radni z klubu "Niezależni" udowodnili, że nie zależy im na dobru Łęczycy, a tylko na torpedowaniu działań Burmistrza i pozostałych radnych. Zanim przejdziemy do omówienia sesji Rady Miasta, która odbyła się 8 kwietnia 2004 roku, przypomnijmy, jacy radni tworzą klub "Niezależni". Są to: Danuta Domińczak, Małgorzata Caban, Andrzej Saganiak, Józef Chowaniec, Tomasz Pijewski, Waldemar Miksa i Sławomir Biniewicz.
Pierwszy popis zaangażowania radnych w sprawy miasta, dali "Niezależni" podczas październikowej sesji, na którą Krzysztof Urbański, Przewodniczący Rady Miasta, zaprosił przedstawicieli central ZUS i KRUS. Niestety, na to ważne spotkanie przybył tylko Tomasz Pijewski, a pozostałym ani przez myśl nie przeszło, że można podyskutować o rozwoju tych placówek w naszym mieście. Mieli ważniejsze sprawy, bo co tam dla nich, jakaś tam sesja.

Kolejny "popis" nastąpił na sesji listopadowej, na którą radni z klubu "Niezależni" nawet nie raczyli przybyć. Co tam dla nich jakaś tam sesja.

Krzysztof Urbański, Przewodniczący Rady Miasta i Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta, wystąpili w lokalnych telewizjach i poinformowali mieszkańców miasta o zaistniałej sytuacji.

- Tak nie można traktować wyborców; ci radni składali ślubowanie, a swoją postawą narażają na szwank dobre imię Rady Miasta. Im nie zależy na rozwoju Łęczycy - stwierdzali Przewodniczący i Burmistrz.

To co jednak stało się na sesji 8 kwietnia 2004 roku, zakrawa ze strony radnych "Niezależnych" na kpinę.

więcej

poprzednia 1 2 3   ...   469 470 471   ...   483 484 485 następna wszystkich aktualności: 7272

Przedział czasowy