Samorządowcy z powiatu najlepsi pod siatką

Zakończył się cykl rozgrywek samorządowych w piłce siatkowej o mistrzostwo Powiatu Łęczyckiego. W ostatnim turnieju, który odbył się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy triumfowali samorządowcy reprezentujący Starostwo Powiatowe i właśnie oni zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna reprezentująca Miasto Łęczycę.

Najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe puchary ufundowane przez Zbigniewa Wojterę, Starostę Powiatu, Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta Łęczyca, Krzysztofa Urbańskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łęczycy i Radę Miasta Łęczyca.

Najlepszym atakującym wybrano Pawła Kurczewskiego (Starostwo), najwszechstronniejszym okazał się Andrzej Urbanek (Miasto Łęczyca), a najlepszym rozgrywającym Tomasz Lichota (Gmina Piątek). Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki.

więcej

Łęczyccy krwiodawcy uhonorowani przez wojewodę

Z okazji 45-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK najbardziej zasłużeni krwiodawcy z województwa łódzkiego otrzymali z rąk wojewody Krzysztofa Makowskiego odznaczenia państwowe.

Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych znalazło się trzech krwiodawców z Łęczycy.

Paweł Makarowski i Janusz Czarnecki uhonorowani zostali Złotym Krzyżem Zasługi, a Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Józef Miśkiewicz.

więcej

Podsumowanie lekkoatletycznego sezonu

W Gimnazjum w Łęczycy 28 listopada 2003 roku odbyła się uroczystość związana z podsumowaniem sezonu lekkoatletycznego w klubie MKLA. Uroczystość zbiegła się w czasie z oddaniem do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej, która będzie służyła sportowcom i mieszkańcom miasta.

Wyremontowanie hali było możliwe dzięki inicjatywie Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Łęczycy, który zaproponował wpisanie tej inwestycji do tegorocznego budżetu.


Uroczystego otwarcia wyremontowanej sali gimnastycznej dokonał Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy i Edward Hatala, trener Roberta Wolskiego, a wcześniej Artura Partyki.

- Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko zostało w sali wykonane, ale chciałbym zwrócić uwagę, że w pierwszym projekcie budżetu zaproponowałem znacznie większe środki finansowe na remont. Niestety, niektórzy radni nie zgodzili się z moją propozycją i sala wygląda tak, jak wygląda. Potrzebne są dodatkowe pieniądze, o które będę zabiegał w przyszłorocznym budżecie. Trudno jest wykonać odpowiedni remont, gdy w ostatnich latach nikt nawet o nim nie pomyślał. Mam nadzieję, że radni zrozumieją potrzeby Gimnazjum i w tym roku przeznaczą odpowiednie kwoty na pozostałe remonty, zwłaszcza, że będą one służyć naszej utalentowanej młodzieży - stwierdzał na uroczystości Krzysztof Lipiński.

Czy tak się stanie? Decyzja w rękach łęczyckich samorządowców. A, powinno. Sukcesów młodym łęczycanom mogą pozazdrościć znacznie bogatsze ośrodki.

więcej

Klucze do bloku TBS

28 listopada 2003 roku nastąpi uroczyste oddanie nowego bloku mieszkalnego wybudowanego przez łęczyckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Blok przy ulicy Kaliskiej jest drugim oddanym do użytku w Łęczycy. Zamieszka w nim 38 rodzin, które już otrzymują klucze i podpisują umowy najmu. Blok jest nowoczesny i funkcjonalny, a mieszkania zostały wyposażone we wszystkie niezbędne media. W mieszkaniach znajdują się panele podłogowe, w łazienkach wanny, wc, na ścianach i podłogach założono glazurę i terakotę. Terakota znajduje się także na klatkach schodowych.

- Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się nam zakończyć inwestycję. Jest to ogromna zasługa władz miejskich, a szczególnie Burmistrza Krzysztofa Lipińskiego, którego działania pozwoliły na tak szybkie oddanie budynku do użytku. Myślimy już o budowie kolejnego budynku, który zostanie zlokalizowany przy ulicy Konopnickiej - mówi Tomasz Voss, Prezes TBS w Łęczycy.

więcej

Skarbnik Łęczycy u Prezydenta

Na zaproszenie Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, Lucyna Szczecińska, Skarbnik Miasta Łęczyca weźmie udział 28 listopada 2003 roku w uroczystym podpisaniu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Spotkanie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.
- Jest to dla mnie szczególne wyróżnienie, nie tylko dla mnie, ale także dla Łęczycy. Jestem członkiem Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej i z jej ramienia brałam udział w przygotowywaniu tej ustawy. Cieszę się, że moja praca została wysoko oceniona przez Prezydenta - mówi Lucyna Szczecińska.

Skarbnik Łęczycy będzie w gronie 20 osób z całej Polski, które zostały w tak szczególny sposób wyróżnione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

więcej

Łęczyckie PTTK organizuje zjazd

Prężnie działający oddział PTTK "Ziemia Łęczycka" będzie w dniach 6 - 7 grudnia organizatorem zjazdu wojewódzkiego. Zjazd odbędzie się w Stemplewie, a na obrady mają przyjechać członkowie wszystkich oddziałów PTTK działających w województwie łódzkim.

Podczas dwudniowych obrad członkowie poszczególnych oddziałów podsumują dotychczasową działalność i wytyczą kierunki działań na najbliższą przyszłość.

Zjazd będzie drugą wojewódzką imprezą organizowaną przez łęczycki oddział PTTK. Pierwszą były Światowe Dni Turystyki, które odbywały się w Łęczycy we wrześniu tego roku.

więcej

Burmistrz proponuje niższe podatki

W ostatnich dniach odbywają się posiedzenia poszczególnych komisji Rady Miasta. Radni zastanawiają się nad ważnymi problemami miasta, ale również nad przyszłorocznymi podatkami.

Burmistrz Łęczycy, Krzysztof Lipiński zaproponował radnym do przeanalizowania dwa projekty nowych stawek podatkowych od środków transportu i nieruchomości. W pierwszym projekcie stawki podatku pozostają na takim samym poziomie, jak w tym roku, a w drugim Burmistrz zaproponował obniżenie podatków o 1,5 procenta.

- Dochodzi do paradoksalnej sytuacji, że stawki maksymalne podatków są niższe niż stawki minimalne. Jest to związane z tym, że sposób naliczania stawek minimalnych jest oparty na kursie eura, natomiast stawki maksymalne przeliczane są przez ministra finansów na podstawie określonych wskaźników - mówi Krzysztof Lipiński.

Burmistrz zaproponował obniżenie podatku od nieruchomości lub ich części, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym roku płacono 16,33 zł za metr kwadratowy. Burmistrz proponuje, aby w przyszłym roku podatek wynosił 16,09 zł. Obniżeniu uległby według propozycji Burmistrza podatek od gruntów związanych z działalnością gospodarczą. Obecnie stawka wynosi 0,6 zł, a Burmistrz proponuje obniżenie o grosz.

Burmistrz proponuje także obniżenie stawek podatkowych za ciężarówki i autobusy.

- Proponuję obniżenie stawek podatkowych, aby ułatwić działalność przedsiębiorcą, którzy mam nadzieję będą mogli zatrudnić nowych pracowników - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

Samorządowcy przy siatce

W kolejnym turnieju siatkarskim o mistrzostwo powiatu łęczyckiego rozegranym w Grabowie zwyciężyli samorządowcy reprezentujący miasto Łęczycę. Miejscy samorządowcy w meczu finałowym pokonali Grabów 2:1 i przed decydującym turniejem, który zostanie rozegrany 29 listopada w hali sportowej SP nr 4 w Łęczycy, pewnie prowadzą w klasyfikacji generalnej.

Miejscy samorządowcy zgromadzili 24 punkty, a zajmujący drugie miejsce samorządowcy z powiatu 22. Tak więc tylko trzęsienie ziemi lub inne kataklizmy mogłyby pozbawić miejskich samorządowców pierwszego miejsca. Byłoby to możliwe, gdyby siatkarze z powiatu wygrali ostatni turniej, a siatkarze z miasta zajęli miejsce poza pierwszą trójką.

więcej

Puchar Burmistrza dla Leszczy

Puchar Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta Łęczyca w Halowym Turnieju Piłkarskim dla dzieci urodzonych w latach 1991 - 94 zdobyła drużyna Leszczy, reprezentująca Szkołę Podstawową nr 3. W meczu finałowym Leszcze pokonały Czwórkę - Matrix 3:1. Zespół Leszczy był najlepszym zespołem turnieju wygrywając wszystkie mecze. W cały turnieju zawodnicy tej drużyny zdobyli 25 goli tracąc zaledwie trzy bramki.

W turnieju wzięło udział aż 11 zespołów, w tym dwie drużyny dziewcząt, co było wielką atrakcją piłkarskich zmagań.

- Cieszę się, że ponad 100 młodych łęczycan mogło przyjemnie spędzić ten dzień. Pragnę im podziękować za wspaniałą walkę. Dziękuję również rodzicom i opiekunom zespołów za właściwe przygotowanie do zawodów. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy dojdzie do rewanżów - stwierdzał Krzysztof Lipiński, podczas wręczania pucharów i nagród.

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano, i tu sensacja, Martę Stodulską. Malutka zawodniczka grała rewelacyjnie, często zmuszając do kapitulacji bramkarzy. Najlepszymi bramkarzami zostali Maciej Snowacki i Artur Pielesiak, a najlepszymi strzelcami zdobywcy 11 goli Adam Kowalski i Mateusz Banasiak.

Organizatorzy turnieju, którymi byli Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy i Urząd Miasta, zapewnili dzieciom gorący posiłek, a najlepsze zespoły otrzymały puchary, statuetki i medale. Wszystkie dzieci uczestniczące w turnieju uhonorowano także pamiątkowymi medalami.

więcej

Coraz mniej łęczycan

Z ostatnich danych posiadanych przez Urząd Miejski w Łęczycy wynika, że zmniejsza się liczba mieszkańców miasta. Na dzień 20 listopada 2003 roku było ich 15.992. W tym roku (do dnia 20 listopada) urodziło się 110 obywateli, a zmarło 157.

Prześledźmy, jak te statystyki wyglądały w poprzednich latach. W 2000 roku mieszkało w Łęczycy 16.468 osób. Urodziło się wtedy 136 dzieci, a zmarły 192 osoby. Tendencja spadkowa utrzymywała się także w 2001 roku. W mieście mieszkało 16.356 osób, urodziło się 126, a zmarły 150 osoby. W 2002 roku łęczycan było 16.073. Urodziło się 121 obywateli, a niestety zmarło 171 osób.

więcej

Miejscy samorządowcy zwyciężają

W Piątku rozegrano kolejny turniej piłki siatkowej w ramach Samorządowych Mistrzostw Powiatu Łęczyckiego. Turniej zakończył się sukcesem samorządowców reprezentujących Miasto Łęczycę. Miejscy samorządowcy pokonali w meczu finałowym 2:0 drużynę reprezentującą samorząd powiatowy.

W meczu o trzecie miejsce samorządowcy z Piątku pokonali Grabów 2:1, a piąte miejsce zajęł zespół ze Stemplewa wygrywając 2:1 z Witonią.

Po rozegraniu czterech turniejów na pierwszym miejscu znajduje się drużyna samorządowców z Miasta Łęczyca, która zgromadziła 18 punktów. Kolejne miejsca zajmują: Powiat Łęczycki - 18 punktów, Grabów - 16 punktów, Piątek - 13 punktów, Stemplew - 11 punktów i Witonia 6 punktów.

Do zakończenia rozgrywek pozostały jeszcze dwa turnieje. 22 listopada 2003 roku samorządowcy walczyć będą o punkty w Grabowie, a 29 listopada w Łęczycy. Wtedy to nastąpi uroczyste zakończenie siatkarskich zmagań i wręczenie nagród dla najlepszych drużyn i zawodników.

więcej

Dwulatki powitane przez Burmistrza

17 listopada do Przedszkola nr 1 w Łęczycy po raz pierwszy zawitały najmłodsze dzieci. Są wśród nich dwu i trzylatki, które wspólnie rozpoczęły przede wszystkim zabawę, ale także naukę.

Wychodząc naprzeciw postulatów rodziców, Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, zdecydował o utworzeniu takiej grupy w Przedszkolu nr 1. Na razie w zajęciach bierze udział kilku maluchów, ale już w najbliższym czasie ma ich być kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu.

- Jeżeli tylko kolejni rodzice zdecydują się na posłanie dwulatków do przedszkola, to nie ma przeszkód, aby ta grupa znacznie się powiększyła. Dyrekcja Przedszkola nr 1 jest gotowa przyjąć następnych, najmłodszych obywateli naszego miasta – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Burmistrz osobiście powitał maluchów w przedszkolu, poczęstował cukierkami, bawił się i życzył wspaniałego pobytu w tej placówce.

- Mam nadzieję, że utworzona grupa dzieci młodszych będzie początkiem dyskusji o reaktywowaniu w naszym mieście żłobka. Droga do tego długa, ale jeżeli otrzymam sygnały od rodziców, że widzą taką potrzebę, to uczynię wszystko, aby do tego doszło – mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

Europejskie dni w łęczyckiej 'czwórce'

W SP nr 4 w Łęczycy odbywały się uroczyste obchody tygodnia programu "Socrates Comenius". Łęczycka placówka bierze udział w tym programie i już odniosła pewne sukcesy. Najbardziej wymiernym jest rozpoczęcie współpracy z kilkoma szkołami z państw Unii Europejskiej i otrzymanie grantu finansowego na taką działalność.

W dniach 12 - 15 listopada 2003 roku w "czwórce" odbywały się pod patronatem Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Łęczycy, dni "Socratesa". Pierwszego dnia uczniowie przygotowali program artystyczny "Przejazdem przez Europę", a na wystawie zaprezentowali prace artystyczne, dotyczące historii Łęczycy, regionu i państw Unii Europejskiej.

Kolejny dzień imprezy poświęcony był przygotowaniu, prezentacji i degustacji potraw europejskich. Młodzi łęczycanie wykazali się ogromnym kunsztem kulinarnym, a potrawy charakterystyczne dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej szybko znikały ze szkolnych stolików. Co było lepsze? Czy polska szynka, czy też francuskie sery? A, może greckie sałatki lub belgijska brukselka? Wszystkie potrawy były wspaniałe i szybko znikały w brzuchach młodych smakoszy.

więcej

I Sesja Młodzieżowej Rady Miasta

13 listopada 2003 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Łęczycy odbyła się inauguracyjna sesja reaktywowanej po kilku latach Młodzieżowej Rady Miasta. O dużej uwadze, jaką władze miejskie i powiatowe przywiązują do spraw młodzieży, świadczy fakt udziału w pierwszym posiedzeniu MRM Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Łęczycy, Zbigniewa Wojtery, Starosty Powiatu Łęczyckiego, Krzysztofa Urbańskiego, Przewodniczącego Rady Miasta i Krzysztofa Hopaluka, Przewodniczącego Rady Powiatu. Na obrady przybyli także dyrektorzy łęczyckich szkół i opiekunowie samorządów uczniowskich.

Ale, najważnieszymi osobistościami byli oczywiście młodzi radni, którzy swoje mandaty zdobyli w trakcie wyborów w poszczególnych szkołach. MRM liczy 15 osób, a w inauguracyjnej sesji wzięło udział 13 młodych radnych. Dwie osoby były nieobecne, ale usprawiedliwione.

Po złożeniu uroczystego ślubowania, młodzi radni przystąpili do wyborów przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Wybory były jawne, a walka o eksponowane stanowiska bardzo zacięta. Przewodniczącym MRM został Maciej Baranowski, a wiceprzewodniczącymi, których wybrano w II turze głosowania, Magda Kowalczyk i Łucja Drozdowska.

więcej

Młodzieżowa Rada Miasta rozpoczyna działania

Po blisko 3 latach przerwy, w czwartek 13 listopada 2003 roku, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy rozpoczną się obrady Młodzieżowej Rady Miasta.

- Podczas mojej poprzedniej kadencji uczyniłem wszystko, aby MRM działała. Działała i odnosiła sukcesy. Nie wiem, jakie były przyczyny, że moi następcy nie przywiązywali uwagi do działalności tego gremium. Młodzież najlepiej zna swoje problemy i chce o nich dyskutować. Jako Burmistrz Łęczycy cieszę się, że ponownie młodzi ludzie znajdą się na sali obrad i będą współpracować z samorządem i władzami miejskimi - mówi Krzysztof Lipiński.

Podczas pierwszej sesji młodzi radni złożą uroczyste ślubowanie, oraz wybiorą przewodniczącego i jego zastępców.

więcej

poprzednia 1 2 3   ...   469 470 471   ...   474 475 476 następna wszystkich aktualności: 7138

Przedział czasowy