50 tysięcy na audyty

Od kilku miesięcy Burmistrz Krzysztof Lipiński stara się pozyskać ogromne pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na remonty budynków, które należą do miasta. Chodzi tu o kwoty rzędu 40 - 60 milionów złotych.

- Miejskiego budżetu nie byłoby stać na sfinansowanie tak wielkiego przedsięwzięcia. Jestem już po bardzo poważnych rozmowach i wszystko wskazuje na to, że takie pieniądze otrzymamy. Wyremontowalibyśmy wtedy praktycznie wszystkie budynki komunalne i należące do miasta. Liczę na to, że wspólnoty mieszkaniowe podejmą decyzje o audytach w swoich budynkach - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że remonty w łęczyckich budynkach są konieczne. Istnieje ogromna szansa, że można je wykonać za pieniądze pochodzące z zewnątrz. Tej szansy nie można zaprzepaścić. Za dwa lata wszystkie budynki byłyby wyremontowane.

W pierwszej kolejności zostanie wykonanych 14 audytów budynków należących do miasta. Opracowania muszą być wykonane, ponieważ dopiero po nich można będzie ustalić zakres robót.

Rada Miasta przeznaczyła na wykonanie audytów 50 tysięcy złotych, ale ta kwota powinna błyskawicznie zaprocentować.

więcej

Archiwum na starych 'śmieciach'

Łęczyckie Archiwum Państwowe nie będzie musiało szukać nowej siedziby. Radni miejscy przedłużyli bowiem użyczenie budynku przy ulicy Belwederskiej, w którym od 10 lat mieści się siedziba Archiwum Państwowego. Użyczenie pomieszczeń przedłużono na kolejne 10 lat i tym samym Archiwum Państwowe nie będzie musiało płacić żadnych pieniędzy za korzystanie z dotychczas zajmowanego budynku.

Gdyby nie pozytywna decyzja łęczyckich samorządowców, akta archiwalne, a jest ich ponad 28 tysięcy, musiałby zostać przekazane do archiwum w Płocku lub do Kutna. Byłoby to ogromnym utrudnieniem dla mieszkańców miasta, a także powiatów łęczyckiego i poddębickiego, którzy musieliby po różnego rodzaju dokumenty jeździć do Kutna lub Płocka.

więcej

Nowe pojemniki na łęczyckich ulicach

Już w najbliższym czasie na łęczyckich ulicach pojawią się nowe pojemniki na śmieci, które służyć będą selektywnej zbiórce odpadów. Rada Miasta przeznaczyła na ten cel ponad 11 tys. zł.

Radni miejscy przyjęli tym samym propozycję samorządowców powiatowych, którzy przygotowali projekt segregacji odpadów we wszystkich gminach.

Mamy nadzieję, że dzięki zakupowi nowych kontenerów miasto stanie się jeszcze bardziej czyste i estetyczne.

więcej

Beata Nycek - kierownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy

W związku z odejściem na emeryturę dotychczasowej kierowniczki ŚDS Teresy Woźniak, Burmistrz Miasta Krzysztof Lipiński powołał na to stanowisko Beatę Nycek.

Beata Nycek jest z zawodu psychologiem. Ostatnio pracowała w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Łęczycy, a wcześniej w Jednostce Wojskowej w Leźnicy Wielkiej i w Warsztatach Terapii Zajęciowej "Tęcza".

- Moim marzeniem jest utworzenie w naszym mieście centrum wsparcia lub też interwencji kryzysowej. Mam nadzieję, że uda się nam zorganizować hospicjum, noclegownię i świetlice terapeutyczne, które służyłby osobom chorym i niepełnosprawnym - mówi Beata Nycek.

- Pani Beata Nycek ma odpowiednie przygotowanie zawodowe, ogromne doświadczenie, a przy wyborze jej kandydatury nie bez znaczenia był również fakt, że kilkanaście lat pracowała w placówkach o podobnym charakterze, jak Środowiskowy Dom Samopomocy - stwierdza Burmistrz Krzysztof Lipiński.

więcej

'Walory turystyczne Łęczycy'

Pod takim tytułem kryje się audycja radiowa przygotowana przez znanego dziennikarza Radia Łódź Krzysztofa Michalskiego, która zostanie wyemitowana w czwartek (2 października) o godz. 17.30 na falach tej rozgłośni.

O walorach turystycznych naszego miasta i regionu wypowiadać się będą przedstawiciele władz miejskich, regionaliści, nauczyciele, członkowie PTTK, a także zwiedzający muzeum turyści.

więcej

Wędkarski rekord Jana Kozłowskiego

W łęczyckim zalewie można łowić wspaniałe okazy ryb, ale takiej ryby, jak ta, którą wyciągnął Jan Kozłowski, jeszcze nikomu nie udało się złowić. Łęczycki wędkarz złowił ogromnego suma, który ważył 20 kilogramów. Sam łeb wielkiej ryb ważył 3 kilogramy. Jan Kozłowski wyciągnął suma w okolicy świetlicy wędkarskiej.

- Walka z tak ogromną rybą trwała około godziny, a przy wyciąganiu pomagała żona. Jest to największa rybą, jaką do tej pory udało mi się złowić. Wcześniej mogłem pochwalić się 10 kilogramowym karpiem i 7 kilogramowym szczupakiem - mówi Jan Kozłowski.

Jan Kozłowski łowiąc 20 kilogramowego suma został rekordzistą łęczyckiego zalewu. Czytelników na pewno zainteresuje, co stało się z ogromną rybą? - Została usmażona i podzielona między najbliższą rodzinę - mówi Jan Kozłowski.

Wszystkim łęczyckim wędkarzom życzymy złowienia podobnych, albo jeszcze większych okazów sumów, karpi i szczupaków.

więcej

ZAWIADOMIENIE

     Burmistrz Miasta Łęczyca zawiadamia mieszkańców o konsultacjach społecznych dotyczących funkcjonowania Straży Miejskiej.
     Mieszkańcy miasta mogą wyrażać swoją opinię w tej sprawie we wtorek (30 września 2003 roku) i środę (1 października 2003 roku) w godzinach 10.00 - 13.00 pod numerem telefonu 7210342 lub składać opinie pisemne w skrzynce skarg i wniosków lub sekretariacie Urzędu Miejskiego w Łęczycy.

więcej

Radni założyli klub

Czterech łęczyckich radnych miejskich założyło klub.
Do klubu, który został nazwany "Niezależni" należą następujące osoby: Andrzej Saganiak, Danuta Domińczak, Małgorzata Caban i Józef Chowaniec.

więcej

Bezpodstawna skarga SLD

26 czerwca 2003 roku, do Rady Miasta Łęczyca wpłynęła skarga SLD na działalność Burmistrza Miasta Pana Krzysztofa Lipińskiego. Podpisujący się pod skargą Paweł Kokorzycki, przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Łęczycy, stwierdzał, że interesy wielu mieszkańców miasta są naruszane w czasie załatwiania spraw w Urzędzie Miejskim. Przewodniczący SLD stwierdzał, że Burmistrz Krzysztof Lipiński, powinien przyjmować interesantów w każdy wtorek w godz. 14.00 - 16.30. W swoim piśmie stwierdzał, że Burmistrz wyznacza interesantom odległe terminy przyjęć, a najkrótsze sięgają jednego miesiąca. Zanim przejdziemy do innych zarzutów, postaramy się mieszkańcom miasta wyjaśnić poszczególne zarzuty, na które odpowiedzieli członkowie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta.
Członkowie Komisji Rewizyjnej stwierdzili w piśmie skierowanym do SLD, że Burmistrz Miasta, Krzysztof Lipiński przyjmuje interesantów w każdy wtorek w godz. 14.00 - 18.00. Jeżeli zachodzi potrzeba godziny przyjęć interesantów są wydłużane. Zainteresowani spotkaniem z Burmistrzem zapisywani są w rejestrze przyjęć, a czas oczekiwania nie przekracza dwóch tygodni. Zdarzały się sporadyczne przypadki nieobecności Burmistrza w dni przyjęć, ale były one spowodowane wyjazdami służbowymi.

więcej

Sponsor ma w Łęczycy narzeczoną i...

Przekazał 5 tys. zł na potrzeby dla najbardziej potrzebujących dzieci. Ty sponsorem jest Pan Andrzej Kotowicz, właściciel łódzkiej firmy "Agrotop", który zdecydował się właśnie na taki gest.
- Nie będę ukrywał, że zrobiłem to za namową mojej narzeczonej, która jest łęczycanką. Cieszę się, że w ten sposób mogę pomóc dzieciom wymagającym specjalnej troski - mówi Andrzej Kotowicz.
Pieniądze od sponsora trafią do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zakupi za nie książki, zeszyty i inne przybory szkolne.

więcej

Będzie skwer przy Zamku

Podczas ostatniej sesji (25 września), radni miejscy podjęli uchwałę o przekazaniu 37 tys. zł na prace związane z modernizacją terenów wokół Zamku Królewskiego w Łęczycy. Modernizowany będzie teren przed wejściem do Zamku i od strony południowej.
Przede wszystkim zburzone zostaną szalety miejskie, a obok nich powstanie estetyczny skwer z zielenią, chodnikami, ławeczkami. Wszystko to pozwoli na podniesienie estetyki terenów przy Zamku i stworzenie kolejnego miejsca dla wypoczynku mieszkańców miasta i turystów.
Prace rozpoczną się już za kilka dni, a wykonywać je będą pracownicy zatrudnieni na robotach publicznych.
- W ten sposób obniżymy koszty związane z modernizacją tego miejsca, a pieniądze przekazane przez Radę Miejską przeznaczone zostaną na zakup niezbędnych materiałów - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta.

więcej

Nadal płoną torfowiska

Od kilku dni, w okolicach Łęczycy, płoną torfowiska. Prawdopodobną przyczyną pożaru jest podpalenie. W akcji gaszenia pożaru uczestniczy kilkanaście jednostek zawodowej straży pożarnej, ochotniczej straży pożarnej, a także żołnierzy z jednostki wojskowej z Leźnicy Wielkiej. Pomimo wielkiej ofiarności ochotników pożar nadal się rozprzestrzenia, ponieważ torf jest bardzo trudno ugasić, gdyż jego pokłady znajdują się kilkanaście metrów pod powierzchnią ziemi.
Przez cały czas pracuje Sztab Kryzysowy, który podjął decyzję o przekopaniu kanału od rzeki Bzury do torfowisk. W ten sposób być może uda się skierować wody Bzury na torfowiska. Istnieje jednak pewne inne zagrożenie.

więcej

Łęczyccy radni wybrali wiceprzewodniczącego

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta (25 września), radni wybrali nowego wiceprzewodniczącego. Został nim Ryszard Łuczak, który otrzymał 8 głosów.
Tak więc uzupełniono prezydium rady, w skład którego wchodzą: Krzysztof Urbański, przewodniczący, Waldemar Miksa, wiceprzewodniczący i Ryszard Łuczak, wiceprzewodniczący.

więcej

Światowy Dzień Turystyki


PROGRAM OBCHODÓW

27 września 2003r. (sobota)
8.00 - 12.00 - Trasy turystyczne rowerowe i piesze
12.00 - 13.00 - Popołudnie krajoznawcze
13.00 - 14.00 - Przejście do Łęczycy
14.00 - 15.00 - Czas na obiad
15.00 - 17.00 - Wojewódzkie obchody światowego dnia turystyki na Zamku w Łęczycy
17.00 - 22.00 - Wieczorny koncert muzyki turystycznej „W krainie łagodności” wystąpią laureaci festiwali Yapa, Bazuna

28 września 2003r. (niedziela)
8.00 - 18.00 - Trasy turystyczne rowerowe i piesze

więcej

Europejski grant dla 'czwórki'

Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy otrzymała grant europejski w wysokości 3.647 euro w ramach programu "Socrates - Comenius". Grant został przyznany na realizację projektu "Jaka Gastronomia dla Jakiej Kultury". Projekt został opracowany przez 4 szkoły: Szkołę Podstawową nr 4 w Łęczycy, Szkołę Podstawową Ecole Fondamente Provinciale Viktor Mirguet z Mons w Belgii, Szkołę Podstawową Ecole Elementaire Paul Chevallier w Rillieux - la - Pape we Francji i Szkołe Podstawową Westholme School w Blackburn w Anglii.

Okazuje się, że wszystkie te placówki oświatowe zdecydowały się nawiązać współpracę w dziedzinie gastronomii, ale gastronomii szeroko pojętej. Celem opracowania wspólnego projektu jest zauważenie zmian zachodzących we wszystkich krajach dotyczących ulepszenia i ujednolicenia żywienia w Europie, wpływu żywienia na zdrowie człowieka, a także wzajemne wizyty w zakładach produkujących żywność w poszczególnych krajach.

więcej

poprzednia 1 2 3   ...   467 468 469 470 471 472 następna wszystkich aktualności: 7068

Przedział czasowy