Suplement do 'Monografii Łęczycy'

Towarzystwo Naukowe Płockie oddział w Łęczycy i Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej zorganizowały na Zamku Królewskim promocję książki "Łęczyca. Dzieje miasta w średniowieczu i w XX wieku".

W spotkaniu uczestniczyli i swoje opinie na temat tej ważnej pozycji książkowej wygłosili: prof. Andrzej Tomczak, Stanisław Zajączkowski, Stefan K.Kuczyński, Janusz Zbudniewski i Tadeusz Poklewski. Wykład o pracach nad suplementem do monografii miasta wygłosił prof. dr hab. Jan Szymczak. Uroczystości przewodniczył Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, który autorom suplementu wręczył pamiątkowe dyplomy.

Słowo od wydawców wygłosili także Otylia Kokocińska, prezes TMZŁ i Bolesław Solarski, prezes TNP oddział w Łęczycy.

więcej

Miasto stawia wysokie wymagania

Wysokie wymagania postawione przez władze miasta Łęczyca firmom, które zamierzają wykonać roboty związane z założeniem kostki granitowej na Starówce, sprawiły, że przetargi na wykonanie tych prac są przesuwane na coraz to inne terminy. Mieszkańcy miasta dopytują się, dlaczego na Starym Mieście nie jest układana nowa nawierzchnia?

- Mamy wykonany projekt budowlany, kosztorysy, zezwolenia na prace budowlane i zezwolenia konserwatorskie. Przede wszystkim mamy pieniądze na tę inwestycję. Mamy więc wszystko, aby rozpocząć roboty. Niestety, skomplikowane przepisy prawa, jeśli chodzi o ustawę o zamówieniach publicznych, sprawiają, że firmy mogą protestować, składać odwołania, a tym samym przeciągać terminy przetargu. Postawiliśmy firmom bardzo wysokie wymagania, a zrobiliśmy to dlatego, że te prace muszą wykonać firmy z doświadczeniem, a nie partacze zakładający kiedyś w mieście polbruk – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Wysokie wymagania postawione firmom to przede wszystkim warunek, że firma musi udokumentować fakt, że w okresie ostatnich trzech lat wykonała pięć podobnych inwestycji. Takie warunki zawarte zostały w specyfikacjach, które odbierały firmy, które chciały wziąć udział w przetargu.

więcej

Hurtap na drugim miejscu w Holandii

Piłkarze łęczyckiego Hurtapu zajęli drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim w Holandii.

Łęczycanie wygrali swoją grupę eliminacyjną, w której grało sześć drużyn. Hurtap bez większych problemów awansował do ćwierćfinału, w którym spotkał się z zespołem Technics (pod tą nazwą występowała druga druzyna Hurtapu). Hurtap zwyciężył technicsa 4:1.

W meczu finałowym Hurtap zmierzył się z drużyną z Ukrainy. Przez dłuższy czas meczu łęczycanie po golu Daniela Banasika prowadzili 1:0. Niestety, w końcówce spotkania stracili bramkę po rzucie wolnym. W karnych lepsi okazali się Ukraińcy.

Wiktor Napióra, kapitan drużyny strzelając 7 bramek został królem strzelców turnieju. W druzynie Technics najwięcej bramek (6) zdobył Krzysztof Voss.

Piłkarze Hurtapu do Łęczycy powrócili z okazałym pucharem.

więcej

Prezydent przyjedzie do Łęczycy

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy spotkał się wczoraj w Gdańsku z Lechem Wałęsą, byłym Prezydentem Rzeczpospolitej. Do spotkania doszło w Biurze Lecha Wałęsy, które mieści się w jednej z kamienic na Długim Targu, najbardziej chyba znanej gdańskiej ulicy.

- Lech Wałęsa zna trochę Łęczycę, ale żeby poznał nasze miasto jeszcze lepiej, wręczyłem mu „Monografię Łęczycy” wraz z suplementem. Obiecał, że przeczyta mimo licznych obowiązków. Prezydent otrzymał także rzeźby Boruty i porcelanowe talerze z wizerunkami łęczyckich zabytków. Muszę stwierdzić, że prezenty wzbudziły duże zainteresowanie i długo musiałem opowiadać Prezydentowi o naszym mieście – mówi Krzysztof Lipiński.

Głównym celem wizyty Burmistrza u Lecha Wałęsy było zaproszenie Prezydenta do złożenia wizyty w Łęczycy. Zaproszenie zostało przyjęte.


Lech Wałęsa i Krzysztof Lipiński uzgodnili, że Prezydent odwiedzi Łęczycę pod koniec sierpnia

- Chciałem, aby Prezydent odwiedził wraz z małżonką Łęczycę w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Niestety, w tym czasie Lech Wałęsa ma przebywać za granicą. Uzgodniliśmy wstępnie kolejny termin przyjazdu na koniec sierpnia, a więc w czasie Turnieju Rycerskiego – mówi Krzysztof Lipiński.

Prezydent zgodził się także na przyjęcie tytułu Honorowego Obywatela Łęczycy, który otrzymałby podczas pobytu w naszym mieście.

- Zaproponowałem Prezydentowi przyjęcie tej godności, a że nie odmówił, to wystąpię do Rady Miasta z wnioskiem o uhonorowanie go tym tytułem – mówi Krzysztof Lipiński, Lech Wałęsa będzie pierwszym polskim laureatem Nagrody Nobla, który odwiedzi Łęczycę. Czynione są starania, aby miasto odwiedzili także pozostali nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.

Spotkanie Prezydenta Lecha Wałęsy z Burmistrzem Krzysztofem Lipińskim trwało godzinę, wzięli w nim udział także Ewelina Wolańska, Dyrektor Biura Lecha Wałęsy, Beata Kupiszyn – Puka, znana gdańska dziennikarka i Maciej Zemło, Rzecznik Prasowy Burmistrza Łęczycy.


W spotkaniu uczestniczyła także Beata – Kupiszyn – Puka, dziennikarka „Dziennika Bałtyckiego”

więcej

Pogłębiarka na drugim Zalewie

Trwają prace związane z odmulaniem i pogłębianiem Zalewów Miejskich. Przypomnijmy, że roboty te rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku i są prowadzone przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Wodnych. W połowie maja firma zakończyła prace na pierwszym Zalewie.

Aby, pogłębiarka mogła przepłynąć na drugi Zalew należało rozebrać kładkę. Prace te wykonały osoby zatrudnione na pracach interwencyjnych. Pracownicy warszawskiej firmy mieli pewne kłopoty z przetransportowaniem pogłębiarki na drugi Zalew, ponieważ akurat w miejscu, gdzie znajdowała się kładka był bardzo niski poziom wody. Dopiero po kilku godzinach prac, pogłębiarka przepłynęła na drugi Zalew i już go pogłębia.


Po kilku godzinach, pogłębiarka przepłynęła na drugi Zalew, który już jest odmulany i pogłębiany

Prace nad Zalewami zostaną zakończone zgodnie z harmonogramem, a w miejscu kładki zbudowany zostanie most, pod którym przepływać będą mogły kajaki, rowery i inny sprzęt wodny. W niedalekiej przyszłości nad Zalewami ma powstać kompleks rekreacyjny, z którego korzystać będą mogli mieszkańcy miasta i turyści.

więcej

Plany niemieckich partnerów

14 maja 2004 roku w Ratuszu Miejskim w Łęczycy doszło do spotkania przedstawicieli niemieckich firm z samorządowcami, władzami miasta, powiatu i przedstawicielami łęczyckich firm i instytucji. Niemieccy partnerzy przedstawili plany dotyczące rozwoju miasta, które były omawiane wcześniej z władzami miasta w trakcie wizyt w Łęczycy, a także w Jenie i Erfurcie. Właśnie w tych miastach podpisano wstępną umowę o współpracy.

Niemcy są szczególnie zainteresowani łęczyckimi zalewami, nad którymi planują wybudowanie aquapark wraz z hotelami, pensjonatami i placami zabaw dla dzieci. W ich założeniu byłby to kompleks rekreacyjno – turystyczny, z którego korzystaliby nie tylko mieszkańcy miasta, ale również turyści. Plany Niemców obejmują także wykorzystanie w celach turystycznych przebiegającej przez Łęczycę kolejki wąskotorowej. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że miasto nie ponosiłoby praktycznie żadnych kosztów związanych z tymi inwestycjami.


Widoczne na zdjęciu kompleksy wodne wybudowane zostały w Jenie i Erfurcie. Teraz przychodzi czas na Łęczycę

- Dla wielu osób taka wizja może wydawać się nierealna, ale będą w Niemczech mogliśmy na własne oczy przekonać się o dokonaniach tych firm w budowie kompleksów rekreacyjnych. Nie bójmy się marzyć, a ja myślę, że te marzenia szybko nabiorą realnych wymiarów – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Niemieccy partnerzy zapowiedzieli, że pod koniec maja do Łęczycy przyjadą przedstawiciele trzech niemieckich firm, którzy zainteresowani są inwestycjami w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

więcej

Program pobytu dziennikarzy w Łęczycy w dniach 27 – 29 maja 2004 r.

27.05. – godz. 19.00 – przyjazd do Łęczycy, zakwaterowanie w Bursie Szkolnej ul. Kaliska.
godz. 20.00 – kolacja
28.05. - godz. 9.00 – śniadanie
godz. 10.00 – powitanie przez Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta Łęczyca – Urząd Miasta
godz. 10.45 – zwiedzanie kościoła św. Andrzeja, występ chóru Soli Deo
godz. 12.00 – zwiedzanie Firmy Farmaceutycznej „Hurtap”
godz. 13.30 – obiad
godz. 14,30 – zwiedzanie Zamku Królewskiego
godz. 16.30 – sesja poświęcona historii i współczesności Łęczycy
godz. 19.00 – spotkanie towarzyskie na Zamku Królewskim
29.05. – godz. 9.00 – śniadanie
godz. 10.00 – spacer po Łęczycy – zalewy miejskie, Starówka
godz. 11.15 – wyjazd do Tumu – zwiedzanie Archikolegiaty Tumskiej
godz. 14.00 – zwiedzanie klasztoru o.o Bernardynów
godz. 15.00 – obiad
godz. 16.00 – wyjazd do Warszawy

więcej

Remont Ratusza Miejskiego

Na Starówce trwają prace przy remoncie Ratusza Miejskiego. Z piwnic wywożony jest gruz, a na zewnątrz koparka robi wykopy przy ścianach. Wszystko po to, aby móc przeprowadzić odwodnienie i docieplenie piwnic.

W przyszłości przeprowadzone zostaną kolejne prace związane z modernizacją Ratusza Miejskiego. Projekt Ratusza został wykonany przez profesora Henryka Jaworowskiego, a jego koncepcja na pewno wzbudzi ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta, ponieważ łączy styl klasycystyczny z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi.
Do prac remontowych Ratusza Miejskiego użyto ciężkiego sprzętu

- Środki finansowe na remont Ratusza Miejskiego powinny znaleźć się w przyszłorocznym budżecie, ale będę starał się, aby pozyskać pieniądze z zewnątrz. Ratusz Miejski jest sercem Starówki i jest bardzo ważne, aby Łęczyca mogła się nim szczycić tak jak to czynią mieszkańcy innych miast – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy

więcej

Remonty na Stadionie Miejskim

Od kilku miesięcy trwają prace remontowe na Stadionie Miejskim. Dzięki uprzejmości Wiktora Napióry, Prezesa Firmy Farmaceutycznej „Hurtap”, a jednocześnie członka Zarządu MKS Hurtap – Górnik Łęczyca,, remonty wykonują pracownicy tej firmy. Wykonują bezpłatnie i w ten sposób Urząd Miasta może zaoszczędzić pieniądze przeznaczone w budżecie na remont stadionu.

- Podpisaliśmy umowę z Zakładem Karnym w Garbalinie, dzięki czemu kilkunastu osadzonych również pracuje na Stadionie Miejskim. Chciałbym podziękować Wiesławowi Wieruckiemu, Dyrektorowi Zakładu Karnego w Garbalinie za udzieloną pomoc. Ogromne prace wykonali pracownicy „Hurtapu”. Za to również należą im się słowa podziękowania. Zarówno pracownikom, jak i Prezesowi Wiktorowi Napiórze – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.


W polach karnych już zostały założone nowe dywaniki trawiaste, ale to jeszcze nie koniec modernizacji murawy na Stadionie Miejskim

Do tej pory przeprowadzono remont w budynku klubowym, w którym zmieniono wystrój wszystkich pomieszczeń, w tym oczywiście szatni dla zawodników. W pomieszczeniach klubowych założono panele ścienne, uzupełniono braki w łazienkach i szatniach. Dobiega końca remont siłowni, z której będą mogli korzystać nie tylko zawodnicy trenujący w łęczyckich klubach, ale także mieszkańcy miasta.

Remont przeprowadzany jest nie tylko w budynku klubowym, ale również na trybunach i murawie boiska. Uzupełniono braki w ogrodzeniu stadionu, pomalowana została siatka, kryta trybuna i ławki. Na płycie boiska, w polach karnych założone zostały nowe trawiaste dywany. Po zakończeniu rundy wiosennej planowane są dalsze prace związane z modernizacją murawy boiska.

więcej

Łęczyccy gimnazjaliści na czwartym miejscu

Drużyna łęczyckiego Gimnazjum wzięła udział w wojewódzkich finałach w biegach przełajowych. Łęczycanie spisali się bardzo dobrze zajmując IV miejsce. Sztafeta chłopców w biegu finałowym wystąpiła w następującym składzie: Cezary Pisera, Paweł Góra, Łukasz Góra, Paweł Przybylski, Bartłomiej Czekalski, Przemysław Michalski, Daniel Stanisławski, Łukasz Kowalczyk, Dawid Nowacki i Jakub Gajdowicz. W rezerwie pozostał Jarosław Gałamon.

więcej

Uczniowie z "trójki" wśród najlepszych w Polsce

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy zdobyli II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "bezpieczeństwo pieszych to również nasza sprawa". Wyróżnienie jest tym cenniejsze, ponieważ do konkursu zgłosiło się 1778 szkół z całej Polski.

Jury do finału zakwalifikowało 5 szkół i w tym gronie znalazła się łęczycka "trójka". Finał odbył się w Warszawie, a jury w skład, którego wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Sportu, dziennikarze oraz znana aktorka Dorota Stalińska, wysoko oceniło prace łęczyckich uczniów i uhonorowało drugim miejscem.

więcej

Orzeł w pełnej krasie

Kilka miesięcy temu, wandale zbeszcześcili figurę orła, która stała przed pomnikiem Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Policji do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić sprawców tego czynu. Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta wyznaczył nagrodę w wysokości 1000 zł dla osoby, która przyczyni się do wykrycia sprawców wandalizmu. Niestety, nikt nie zgłosił się po jej odbiór.

Od kilku dni Łęczycanie i turyści znów mogą podziwiać figurę orła białego. Rekonstrukcje figury wykonał Adam Pielesiak, konserwator w Urzędzie Miasta Łęczyca.

Zrekonstruowana figura orła białego znów stoi przed pomnikiem Bohaterów Bitwy nad Bzurą

więcej

Udane starty łęczyckich lekkoatletów

Zawodnicy MKLA Łęczyca wystartowali w mityngu otwarcia sezonu, który odbył się 9 maja w Łodzi. Większość zawodników uzyskała dobre rezultaty, poprawiając rekordy życiowe.

Paweł Kacprzak poprawił dwa rekordy życiowe. W biegu na 100m uzyskał wynik 11,49s, a drugi rekord życiowy poprawił w skoku w dal. Jego rezultat to 6,62m. W skoku w dal rekord życiowy poprawił także Jarosław Wiktorski, który skoczył na odległość 6,09m.

W pchnięciu kulą dobry wynik uzyskał Robert Urbanek i Marcin Jóźwiak. Urbanek zajął trzecie miejsce wynikiem 13,17m, a Jóźwiak był szósty pchając kulę na odległość 12,68m.

W rzucie oszczepem czwarte miejsce zajęła Katarzyna Twardowska. Jej rezultat to 31,60 m. W skoku w dal dobry wynik osiągnęła Ewa Skalska 4,86m, a w skoku wzwyż Ewa Grzybowska pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 150cm.

więcej

Place zabaw tętnią życiem

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w ciągu trzech dni powstały na łęczyckich osiedlach trzy nowe place zabaw, z których korzystają najmłodsi mieszkańcy. Place są oblężone od rana do wieczora, a maluchów bardzo trudno oderwać od nowej atrakcji.

Place zabaw zlokalizowano przy ulicach Dominikańskiej, Kaliskiej i Konopnickiej, ale oczywiście korzystają z nich również dzieci mieszkające w innych łęczyckich dzielnicach. Inicjatorami budowy ogródków jordanowskich byli Urszula Trzonkowska, Wojciech Wojciechowski i Krzysztof Urbański, miejscy radni. Maluchy są zadowolone, że mogą bawić się na nowych huśtawkach, zjeżdżalniach, czy też drewnianych zamkach z wieżami. Mogą bawić się bezpiecznie, ponieważ sprzęt ustawiony na placach ma odpowiednie atesty, odpowiadające normom unijnym.


Łęczyckie maluchy od rana do wieczora korzystają z nowych, atrakcyjnych placów zabaw

- Mam nadzieję, że nie będzie dochodziło do dewastacji zabawek, a zasady korzystania z placów zabaw będą ujęte w regulaminie, który już jest przygotowywany w Urzędzie Miasta. Uzgodniliśmy z lokatorami bloków, przy których znajdują się place zabaw, że będziemy kontrolować te miejsca, aby nie wandale tu nie grasowali. Myślę jednak, że potrafimy ten sprzęt uszanować i nie bęzie żadnych problemów z niewłaściwym eksploatowaniem - mówi Krzysztof Urbański, Przewodniczący Rady Miasta Łęczyca.

Władze miasta planują, że każdego roku przybywać będą trzy nowe place zabaw, a może uda się też utworzyć dodatkowo jeden znacznie większy od już istniejących.

więcej

Wszystko dla turystów

W Punkcie Informacji Turystycznej mieszczącym się na pl. Tadeusza Kościuszki można uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące atrakcji turystycznych w mieście i powiecie.

- Każdego dnia odwiedza PIT kilkunastu turystów z kraju, ale również i z zagranicy. Udzielamy informacji dotyczących najważniejszych zabytków w naszym mieście i powiecie, informujemy także o bazie noclegowej i gastronomicznej. Staramy się również informować o planowanych imprezach turystycznych, rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych. Niedługo informacje te będą dostępne także na naszej stronie internetowej - mówi Iwona Zuchniewicz, pracownik PIT w Łęczycy.

Obecnie, aby jeszcze bardziej przybliżyć turystom piękno Ziemi Łęczyckiej i zachęcić do jej odwiedzenia, w Urzędzie Miasta przygotowywany jest specjalny folder.

więcej

poprzednia 1 2 3   ...   467 468 469   ...   483 484 485 następna wszystkich aktualności: 7272

Przedział czasowy